Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
psycholog w szkole
Autor Wiadomość
madak 

Przedmiot nauczania: psycholożka
Post nr 1, Wysłany: 2007-10-22, 08:44   psycholog w szkole

cześć,
bardzo proszę o wskazówki, co zrobiż aby móc pracowac w szkole jako psycholog?
mam wykształcenie psychologiczne, ale nie mam nieszczęsnych kwalifikacji pedagogicznych, jaki kurs albo studia podyplomowe powinnam podjąć? czy kurs 270h jest wystarczający? czy studia pedagogika opiekuńczo-wychowawcza dają mi odpowiednie kwalifikacje do pracy na stanowisku psychologa szkolnego? błagam o konkrety, ponieważ do tej pory nikt nie jest w stanie powiedzieć mi: zrób to i to i będzie ok,
z góry dzięki i pozdrawiam

dushka 

Przedmiot nauczania: oligofrenopedagog
Post nr 2, Wysłany: 2007-10-22, 08:59   

Myślę, że pedagogika o-w będzie dobra :) W końcu taki pedagog szkolny ją kończy ;) Myślę też, ze inne pedagogiki specjalistyczne (terapeutyczna czy oligofrenopedagogika) również by się nadały.

Nie polecam kursu - liczba wymaganych godzin ciągle się zmienia, w pewnym momencie mogłoby się okazać, iż twoje studia mają niewystarczającą.

A na psychologii nie masz podyplomówki jakiejś szkolnej?

madak 

Przedmiot nauczania: psycholożka
Post nr 3, Wysłany: 2007-10-22, 09:16   

dzięki za szybką odpowiedź,
niestety na wydziale psychologii w ogóle nie pomyśleli o organizacji kursu kwalifikacyjnego, więc kończąc studia nie mogę pracować w szkole, podyplomówki szkolnej też nie ma, kombinuję, co byłoby wystarczajace i do tego ciekawe,
a może wiesz czy do pracy w poradni psych-ped. też są niezbędne kwalifikacje?
pozdrawiam

dushka 

Post nr 4, Wysłany: 2007-10-22, 09:21   

Nie wiem, czy niezbędne, ale raczej na pewno przydatne. Terapia pedagogiczna, rewalidacja upośledzonych umysłowo, oligofrenopedagogika, logopedia, pedagogika terapeutyczna, pedagogika korekcyjno-kompensacyjna - to wsio może nadać się do poradni :)

IAO 
psycholog

Post nr 5, Wysłany: 2007-10-23, 11:54   

No, psychologowi chcącemu pracować w poradni to raczej polecałbym doradztwo zawodowe, psychoterapię, interwencję kryzysową czy poradnictwo :) .
Aczkolwiek dokształcenie w żadnej z tych dziedzin nie jest potrzebne, by być wysoce przydatnym.
Przygotowanie pedagogiczne jest niestety niezbędne do pracy w poradni. Można je jednak zrobić w okresie trwania stażu.

dushka 

Post nr 6, Wysłany: 2007-10-23, 14:57   

IAO, akurat w poradni współpracującej z moją szkołą dziewczyny nastawione są raczej na terapię :)

IAO 
psycholog

Post nr 7, Wysłany: 2007-10-23, 17:04   

Są psycholożkami i prowadzą terapię pedagogiczną?

dushka 

Post nr 8, Wysłany: 2007-10-23, 17:07   

Czasem owszem - to wynika z faktu, iż poradnia ma pod swoją opieką aż 3 trudne szkoły - specjalną, integracyjną (podstawówki, gimnazja i zawodowe) oraz szkołę dla dzieci głuchoniemych. No i do tego przedszkole integracyjne. Po prostu czasem jest zbyt wielki natłok i ratują się jak mogą, coby te dzieciaki ogarnąć wszystkie. Ale to są wyjątkowe sytuacje, nie norma.

IAO 
psycholog

Post nr 9, Wysłany: 2007-10-23, 17:38   

Widzę, że różne cuda się w Polsce dzieją :) . Ciekawe jak to wygląda w przydziałach czynności, planach pracy, sprawozdaniach etc.

[student]kundzia 

Przedmiot nauczania: Ekonomia
Post nr 10, Wysłany: 2008-10-08, 18:50   

przepraszam, że pozwolę sobie odświezyć stary temat :P właśnie koncze licencjat z pedagogiki o spec. doradztwo zawodowe i przedsiebiorczość. równoczesnie robie jednolite mgr z psychologii. czy od razu po studiach z dyplomem licencjata ze wspomnianej pedagogiki i z mgr psycholgii moge isc prosto do szkoły pracowac jako psycholog szkolny? tzn rozumiem, że najpierw czekał by mnie staż jak każdego nauczyciela, bo z tego co sie zorientowałam psycholog w szkole zatrudniony jest jako nauczyciel-psycholog ??

IAO 
psycholog

Post nr 11, Wysłany: 2008-11-09, 22:55   

Jeśli będziesz miała dyplom z psychologii, to nie potrzebujesz żadnych dodatkowych kwalifikacji, by pracować w szkole jako psycholog. Licencjat z pedagogiki powinien dodatkowo załatwiać sprawę przygotowania pedagogicznego, którego psychologowie zatrudnieni z Karty nauczyciela potrzebują. Zrobić staż masz możliwość (nie obowiązek), gdy jesteś zatrudniona na przynajmniej 9 miesięcy w wymiarze pół etatu.

dushka 

Post nr 12, Wysłany: 2008-11-10, 08:39   

A nie, staż rozpoczyna się automatycznie, z urzędu. Raczej nie ma wyboru - chcę robić czy nie chcę.

perla83 

Post nr 13, Wysłany: 2009-03-16, 18:13   jakie kwalifikacje na psychologa szkolnego?

Znalazłam ogłoszenie, że poszukiwany jest psycholog szkolny. Zadzwoniłam mimo, że nie mam ukończonej psychologii tylko psychopedagogikę i ped. opiekuńczo-wychowawczą. Mam studia magisterskie. podyplomowo robię oligofrenopedagogikę. Pani dyr. powiedziała mi, żebym przyszła jutro z dyplomami i indeksem to zobaczy jakie miałam przedmioty i jak sobie radziłam. bo to jest dla niej istotne. Jeśli chodzi o moje oceny to czuję się pewnie, ale jeśli chodzi o przedmioty to owszem: miałam te wszystkie psychologie najróżniejsze, ale nie wiem, czy jest to wystarczający dowód na potwierdzenie moich kwalifikacji. Czy ktoś może orientuje się w tym, jak to jest z wymaganiami odnośnie psychologów szkolnych i czy w ogóle mam jakieś szanse???
Bardzo prosze o szybką odpowiedź!

niebo77 

Przedmiot nauczania: Język angielski|Zajęcia zintegrowane
Post nr 14, Wysłany: 2009-03-17, 16:40   

Z tego co słyszałam to psycholog tylko po 5-letniej psychologii...

Mag 

Post nr 15, Wysłany: 2009-09-28, 08:14   

IAO napisał/a:
Jeśli będziesz miała dyplom z psychologii, to nie potrzebujesz żadnych dodatkowych kwalifikacji, by pracować w szkole jako psycholog.

Jestem pedagogiem z wykształcenia, studiuję psychologię, zastanaiam się czy, aby pracować w szkolnictwie należy mieć specjalność: psychologia edukacji czy nie jest ona konieczna?

Odpowiedz do tematu