Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

justkat
Posty: 1
Rejestracja: 2012-04-03, 02:18
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: justkat » 2012-04-03, 02:27

Jestem nauczycielem mianowanym. Obecnie przebywam na urlopie dla podratowania zdrowia, który to urlop kończy się 31 sierpnia. Od 1 września nie chcę już pracować czy w związku z tym muszę dać wypowiedzenie 3 miesiące wcześniej zgodnie z umową o pracę?

kobe78
Posty: 3
Rejestracja: 2012-02-22, 13:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kobe78 » 2012-04-09, 12:43

Witam. Jestem na urlopie dla poratowania zdrowia, który kończy się 31 sierpnia. Z tego, co wiem, nie można w trakcie urlopu wypoczynkowego być na urlopie dla poratowania zdrowia. Wobec tego, czy mogę ten urlop skrócić? Wyczytałam,że zrobić to może jedynie lekarz. Pytanie- czy na moją prośbę? I czy jeżeli urlop zakończę 30 czerwca, to czy otrzymam świadczenie urlopowe? Proszę, poradźcie.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-04-10, 00:30

justkat pisze:Jestem nauczycielem mianowanym. Obecnie przebywam na urlopie dla podratowania zdrowia, który to urlop kończy się 31 sierpnia. Od 1 września nie chcę już pracować czy w związku z tym muszę dać wypowiedzenie 3 miesiące wcześniej zgodnie z umową o pracę?

Nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia obowiązują dokładnie takie same procedury kadrowe, jak każdego innego zatrudnionego n-la. W związku z tym zastosujesz art. 23. 1. KN " Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
1) na wniosek nauczyciela ... "
oraz art.23 ust.2 KN: " Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z przyczyn określonych w ust. 1 następuje odpowiednio:
1) z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia ..."
Wypowiedzenie stosunku pracy musisz złożyć do końca maja.
Rozwiązanie stosunku pracy może również nastąpić na mocy porozumienia stron i to w każdym czasie, bez wypowiedzenia, ale w takim przypadku konieczna byłaby zgoda dyrektora szkoły.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-04-10, 00:45

kobe78 pisze:Witam. Jestem na urlopie dla poratowania zdrowia, który kończy się 31 sierpnia. Z tego, co wiem, nie można w trakcie urlopu wypoczynkowego być na urlopie dla poratowania zdrowia. Wobec tego, czy mogę ten urlop skrócić? Wyczytałam,że zrobić to może jedynie lekarz. Pytanie- czy na moją prośbę? I czy jeżeli urlop zakończę 30 czerwca, to czy otrzymam świadczenie urlopowe? Proszę, poradźcie.

Skoro lekarz w taki sposób skonstruował orzeczenie, że podał datę zakończenia urlopu na 31 sierpnia, to niestety masz niewielkie szanse na to, by dyrektor zgodził się na skrócenie tego urlopu, mimo ewentualnej zgody lekarza. Dyrektor będzie mógł podważać względy zdrowotne stojące za zmianą terminu zakończenia urlopu i wcale nie zdziwiłabym się, gdyby tak postąpił. Mogłaś zasugerować inny termin lekarzowi wtedy, gdy sporządzał orzeczenie. Natomiast świadczenie urlopowe otrzymasz tak, czy owak w pełnej wysokości.

kobe78
Posty: 3
Rejestracja: 2012-02-22, 13:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kobe78 » 2012-04-11, 22:00

krg54- dziękuję bardzo za odpowiedź. Czym mogę się "podeprzeć" w razie, gdyby był problem z otrzymaniem owego świadczenia?W "pełnej wysokości"...ciekawa jestem, czy samorząd nie ma jakiegoś swojego regulaminu według którego takie świadczenie nie będzie mi się należało. "Trzynastki" nie otrzymałam, choć kilka dni temu(dopiero) przeczytałam, że powinnam otrzymać. Rozumiem również, że urlop wypoczynkowy powinnam "dostać" do wykorzystania po 31 sierpnia. Pozdrawiam

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-04-12, 00:00

Niczym nie musisz się podpierać, bo to są świadczenia Tobie należne, wynikające z Twojego stosunku pracy zgodnie z art.53 ust.1a KN. Świadczenie urlopowe zależne jest od wymiaru etatu oraz okresu zatrudnienia w roku szk. Będąc na urlopie zdrowotnym, jesteś przecież cały czas zatrudniona w pełnym wymiarze etatu. Świadczenie to jest wypłacane do końca sierpnia.
"13" powinnaś była otrzymać pod warunkiem, że przed urlopem zdrowotnym nie przebywałaś na dłuższym zwolnieniu lekarskim, bądź na urlopie macierzyńskim. Jeśli tak by było, to owa "13" rzeczywiście Ci się nie należała. Musisz mieć efektywnie przepracowane co najmniej 6 m-cy (bez zwolnień).
Jeśli któregoś z tych świadczeń niesłusznie by Ci nie wypłacono, to masz pełne prawo domagać się ich wypłacenia, dochodząc swoich praw przed sądem pracy w okresie 3 lat!
Natomiast jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym, to niestety muszę Cię zmartwić. Skoro pracujesz w szkole, czyli placówce feryjnej ( a tak wynika z Twojej metryczki ), to po zakończonym urlopie dla poratowania zdrowia, który obejmował okres wakacji, nauczycielowi takiej placówki urlop uzupełniający się nie należy. Zasada pochłaniania czy konsumowania urlopu wypoczynkowego przez urlop zdrowotny dotyczy tylko n-li , których urlop wypoczynkowy przypada na okres ferii zimowych i wakacji (szkoła). Zasada ta została potwierdzona wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r. (sygn. III PZP 4/88), w którym stwierdza się, że "cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać równocześnie w tym samym okresie". Ponadto art.66 ust.1 KN stwierdza, że : „W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.” Jak widać, urlop dla poratowania zdrowia nie jest tutaj wymieniony jako powód do udzielenia takiego uzupełniającego urlopu n-lowi zatrudnionemu w szkole. Inaczej sytuacja wygląda z n-lami przedszkoli, ale to nie dotyczy Ciebie. :roll:

Ewangelina
Posty: 3
Rejestracja: 2012-01-24, 13:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Ewangelina » 2012-04-12, 17:59

A ja mam takie pytanie: czy nauczyciel zatrudniony dodatkowo przy projekcie unijnym na umowę zlecenie na okres 2 lat (indywidualizacja nauczania ) może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Z czym to się wiąże? Czy mogę być na urlopie z mojego etatu, a pracować przy projekcie? czy prawo w jakiś sposób to reguluje?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: linczerka » 2012-04-12, 20:03

Urlop dla poratowania zdrowia udzielany nauczycielowi jest uregulowany w art. 73 ustawy Karta Nauczyciela.
Zgodnie z art. 73 ust. 7 ustawy w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia „nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej”.
Jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi, że nauczyciel wykonuje na urlopie jakąkolwiek pracę, może odwołać go z urlopu. W odwołaniu wskazuje podstawę prawną, czyli art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela, oraz określa termin, w którym nauczyciel ma stawić się w pracy. Może, ale nie musi przedstawić powodu odwołania.
Podstawą odwołania może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem urlopu. Tu podają taki odnośnik: (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 07.07.2005 r., sygn. akt II PZP 5/05).
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

alamakota.wawa
Posty: 19
Rejestracja: 2011-12-13, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: alamakota.wawa » 2012-04-15, 16:26

Kiedy najwczesniej moge wnioskowac o urlop dla pz, jesli chcilabym isc na niego od wrzesnia 2012? Czy ma znaczenie czy zaczne ten urlop we wrzesniu czy lipcu? W tym drugim wypadku skonczylby sie on 30 czerwca i czy wtedy dostawalabym normalna wyplate w wakacje? Co jest dla mnie korzystniejsze?

kobe78
Posty: 3
Rejestracja: 2012-02-22, 13:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kobe78 » 2012-04-15, 21:19

krg54- po raz drugi dziękuję za pomoc. Jak dobrze, że są tacy ludzie... Pozdrawiam

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-04-16, 00:19

Jeśli lekarz wydałby Ci orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia z terminem rozpoczęcia 1.09., to wydaje mi się, że dobrze byłoby uprzedzić o takiej ewentualności przed zakończeniem obecnego roku szk. Dyrektor bowiem musi mieć czas na prawidłowe zorganizowanie pracy szkoły poprzez choćby znalezienie n-la na zastępstwo za Ciebie. Co prawda nie ma konkretnych w tym względzie przepisów oraz urzędowo narzuconych terminów, ale zwykła przyzwoitość wymaga, by o tak ważnej zmianie dyrektora poinformować wcześniej. Ważne jest byś od 1.09. spełniała wszystkie konieczne warunki formalne, w tym np. zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, gdyż w przeciwnym razie dyrektor nie mógłby udzielić Ci takiego urlopu.
Jeśli więc urlop zdrowotny rozpoczęłabyś 1.09.2012, to praktycznie powinien on zakończyć się z końcem czerwca,gdyż nie ma potrzeby przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia w trakcie urlopu wypoczynkowego, ponieważ ich cele są zbieżne - mają zapewnić n-lowi regenerację sił i zdrowia. Po zakończeniu takiego urlopu otrzymujesz w czasie wakacji "normalną" pensję

Aleksandra08
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-29, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Aleksandra08 » 2012-04-23, 18:11

Słyszałam ostatnio, że pojawiły się (lub mają zacząć niebawem obowiązywać) jakieś nowe przepisy, w myśl których dyrektor będzie mógł zwolnić nauczyciela powracającego z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy wiadomo coś konkretnego na ten temat? Miałam zamiar skorzystać od września z takiego urlopu, ale teraz zaczynam się obawiać. I jak tu się leczyć?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-04-23, 19:38

Nie ma w tym nic a nic nowego. Jeśli zachodzi taka konieczność, wynikająca zwłaszcza z art.20 KN, to dyrektor może wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia tak samo, jak każdemu innemu czynnie wykonującemu swe obowiązki nauczycielowi.

iwon_a
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-29, 21:07
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Urlop - poratowanie zdrowia

Postautor: iwon_a » 2012-05-02, 23:18

Chciałam zapytać Was, jak wcześnie można składać wniosek o ten urlop. Czy np. już teraz może lekarz wystawić dokument ale o konieczności leczenia od 1 września? I jeśli jest on na rok, to czy ma się zawierać w datach od 1.09.12 - 31.08.13 ?
Iwona

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-05-03, 16:02

Uważam, że orzeczenie lekarskie sporządzone w tej chwili byłoby traktowane co najmniej ze zdziwieniem. Możesz oczywiście poinformować dyrektora o sugestiach lekarza w tej materii, ale samego wniosku nie składaj teraz, tym bardziej, że urlop miałby się rozpocząć od września. Orzeczenie wystarczy złożyć tuż przed wakacjami, by dyrektor miał czas na zorganizowanie za Ciebie całorocznego zastępstwa.
Co do drugiej kwestii, to urlop powinien trwać, moim zdaniem, do końca czerwca. W lipcu i sierpniu przebywasz bowiem na urlopie wypoczynkowym, którego cele są zbieżne z celami urlopu dla poratowania zdrowia - regeneracja sił i zdrowia. Nie ma więc potrzeby na te dwa wakacyjne m-ce orzekać takiego właśnie urlopu zdrowotnego. Zresztą ze względów chociażby finansowych jest to dla Ciebie niekorzystne rozwiązanie. Wystarczy, jeśli lekarz określi czas trwania urlopu od 1.09.2012 do 30.06.2013.


Wróć do „Prawo oświatowe”