kwalifikacje pedagogiczne dla psychologa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

cloeg
Posty: 1
Rejestracja: 2012-08-27, 21:17
Kto: student
Lokalizacja: lubuskie

kwalifikacje pedagogiczne dla psychologa

Postautor: cloeg » 2012-08-27, 21:27

Witam!
jestem studentką V roku psychologii, w chwili obecnej odbywam praktyki w poradni psychologiczno pedagogicznej, która pracuje na warunkach wyznaczonych przez oświatę. Zostałam poinformowana, że jeśli po ukończeniu studiów będę się starała o posadę w szkole lub innej placówce oświatowej, to muszę mieć ukończony kurs przygotowania pedagogicznego, lub kwalifikacje pedagogiczne. Bardzo proszę o pomoc w celu określenia jakiego dokładnie rodzaju to ma być kurs i jakie placówki go prowadzą? Myślę, że warto abym rozpoczęła dany kurs jeszcze w trakcie V roku studiów, co może być pomocne podczas szukania pracy po ukończeniu studiów. Bardzo proszę o radę.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: kwalifikacje pedagogiczne dla psychologa

Postautor: Afroditte » 2012-08-27, 22:37

Taki kurs można zrobić w każdym ośrodku doskonalenia nauczycieli, również niektóre uczelnie go prowadzą. Jest to kurs odpłatny i trwa około roku.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kwalifikacje pedagogiczne dla psychologa

Postautor: dora8201 » 2012-08-29, 15:14

cloeg, odpowiem Ci w temacie bo w końcu jest taki na którym się znam i dotyka mojego gruntu zawodowego:)

a więc żeby pracować w PPP, szkole lub innej placówce oświatowej musisz mieć przygotowanie pedagogiczne zgodnie z wymaganiami MEN. Jeśli go nie masz to dostając pracę zobowiązujesz się zdobyć te kwalifikacje w ciągu roku, możesz rozpocząć stać na nauczyciela kontraktowego ale nie będziesz mogła przystępować do postępowania kwalifikacyjnego póki go nie będziesz miała ponieważ aby ukończyć stać musisz już takie przygotowanie mieć. Oczywiście pierwszy rok pracy bez przygotowania pedagogicznego oznacza niższą pensje.

Popytaj u siebie na uczelni ponieważ za moich czasów (a nie było to aż tak dawno temu) przygotowanie pedagogiczne można było zrobić również w ramach zajęć - były to dodatkowe zajęcia (bezpłatne) albo poszczególne zajęcia ze ścieżki psychologii dzieci i młodzieży (w moim przypadku). Przygotowanie pedagogiczne mam więc wpisane w suplemencie do dyplomu.

Druga droga to zrobić kurs kwalifikacyjny (za własne pieniążki - koszt od 1500zł w górę) właśnie i nazwie "przygotowanie pedagogiczne" tak jak pisała Afroditte, wyżej.

W związku z powyższym jeśli uczelnia, za darmo lub za śmieszne pieniądze, umożliwia Ci zdobycie tych kwalifikacji, to bez zastanowienia rób. Jeśli nie - zorientuj się czy będziesz miała szansę na pracę w oświacie - jeśli istnieje choćby minimalne prawdopodobieństwo to zapisz się na kurs już wcześniej ponieważ wiele kursów trwa 10miesięcy, zaczynają się w okolicy października i nie zawsze są w stanie skończyć się z dniem 31 maja (czyli końcem stażu) a to przedłuża Twoją obniżoną pensję co najmniej do grudnia. :roll:


Wróć do „Prawo oświatowe”