Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Tańcząca z wilkami
Posty: 6
Rejestracja: 2013-02-05, 19:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: Tańcząca z wilkami » 2013-02-05, 21:52

Witam
Proszę o pomoc i porady na temat możliwości sądowego dochodzenia odszkodowania za faktyczny czas pozostawania bez pracy.Sytuacja przedstawia się następująco:

- jestem n-lem mianowanym, z 25-letnim stażem pracy i mgr wykształceniem,
- na początku maja 2012r dyr. ustnie poinformował mnie, że w związku z reorganizacją szkoły tj. obniżeniem poziomu nauczania do kl. "O"- III nie będę zatrudniona od 1.09 2012, bo nie ma dla mnie godzin,
- 30 maja 2012 wręczył mi 3 -miesięczne pisemne wypowiedzenie, które przyjęłam i podpisałam w obecności świadka. Jednocześnie odmówił mi ustnie prawa złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny - bo szkoła nie istnieje. Domagałam się ,aby owo kategoryczne stwierdzenie zapisał na wypowiedzeniu (podobnie jak pouczenie o możliwości wniesienia pozwu do sadu pracy),nie zrobił tego.
- 6 czerwca 2012 złożyłam pozew do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, sądziłam, że sprawa zakończy się jeszcze w trakcie wypowiedzenia- niestety trwała dłużej,
- 31 sierpnia 2012 pracodawca wpłacił na moje konto 6-miesięczną odprawę,
- 19 września 2012 sąd rejonowy uznał moja argumentację i uznając wypowiedzenie za bezzasadne przywrócił mnie do pracy na dotychczasowych warunkach... i to był koniec mojego szczęścia, bo:

- pełnomocnik pozwanej szkoły (a od 1.09.2012 następcy prawnego, gdyż ta zreorganizowana jest jej filią) poprosił o uzasadnienie wyroku, (potem przez 7 dni nie odbierał) wniósł apelację za pośrednictwem sądu rejonowego do sądu okręgowego. Dla niezorientowanych dodam,że jest na to 14 dni, potem sąd treść apelacji wysyła do powoda, czeka na zwrot potwierdzenia jej odbioru, potem komplet dokumentów wysyła do sądu okręgowego, i ten wyznacza termin rozprawy,
- 13 grudnia 2012 sąd okręgowy oddalił apelację pozwanej w całości,
- 14 grudnia wstawiłam się do pracy, a dokładnie podjęłam obowiązki drugiego n-la świetlicy,
- od 2 stycznia 2013 jestem nauczycielem i wych. kl. III w szkole pełnej -będącej następcą prawnym poprzedniej , bo jedna z Pań odeszła na emeryturę ( o Jej decyzji dyr. obecnej szkoły wiedziała od początku września 2012r)...i tu zaczęły się moje problemy:

- muszę zwrócić całą odprawę, a myślałam,że tylko połowę, która pokrywa się z datą podjęcia pracy!!!
- w świetle art.47 kp wynagrodzenie należy mi się za 1 m-c wstecz od daty podjęcia pracy, czyli od 14 listopada 2012!!!
-- mimo, że faktycznie bez dochodu i bez pracy pozostawałam od 1.09.2012 do13.11.2012 i sprawę wygrałam, to nie mam prawa do wynagrodzenia za te 2,5 miesiąca. Moja 5-osobowa rodzina nie mając innych dochodów miała żyć powietrzem?! Właśnie żyłam z pieniędzy z odprawy i do końca stycznia te pieniądze zużyłam!!!
- 1.02.2013 wypłacono mi pensję za okres od 14.11.2012 , grudzień i styczeń 2013 i tę kwotę oddałam tj. połowa odprawy 6.250zł (płatności zdublowały się),
-nie wiem z czego mam oddać drugą połowę za 1.09- 13 .11ub.r.przecież nie oddam poborów za luty br., bo nie będę w stanie żyć z rodziną (2 córki mieszkają 70 km poza domem w internacie- uczą się , mąż nie ma pracy!
DZIŚ POWIEDZIANO MI ,ZE W MYŚL PRZEPISÓW PODATKOWYCH MAM ZWRÓCIĆ ODPRAWĘ W KWOCIE BRUTTO!, CHOCIAŻ DO RĘKI DOSTAŁAM NETTO! URZĄD SKARBOWY ZWROTU NADPŁACONEGO PODATKU DOKONA W ROKU 2014!!!

Proszę o pomoc i odpowiedź na pytanie :czy jest możliwość abym w procesie sądowym dochodziła odszkodowania za bezprawną odmowę stanu nieczynnego poprzedniego dyrektora? Działał niezgodnie z prawem, poniosłam realne straty finansowe, moja rodzina zubożała, a ja jestem jednym kłębkiem rozpaczy. Przechodząc w stan nieczynny przez 6 m-cy pobierałabym wyższe pobory i w sytuacji przejścia n-la na emeryturę z końcem grudnia ja byłabym przywrócona-zatrudniona w pierwszej kolejności. Nie miałabym takich strat finansowych!
Zamiast przygotowywać się do pracy rozmyślam co począć w tej sytuacji. Nie mam na płatne porady prawne.
Czy istnieją przepisy ,które pozwalają mi zwrócić się do organu prowadzącego o umorzenie tej połowy odprawy?
Może odezwie się ktoś z Państwa, kto rozwiązał podobny węzeł gordyjski ,może ktoś posiada wiedzę prawniczą na ten temat i raczy się podzielić.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: iluka » 2013-02-05, 22:23

O Boże, co Ty przeszłąś i przechodzisz?! Współczuję, bo też należę do grupy wyrzuconych=przywróconych, ale poszło to szybciej . Niestety, nie umiem Ci pomóc.
Tańcząca z wilkami pisze:w świetle art.47 kp wynagrodzenie należy mi się za 1 m-c wstecz od daty podjęcia pracy
Tego nie rozumiem, dlaczego KP? Jaka jest sentencja wyroku, co sąd ostatecznie orzekł? Skoro wypowiedzenie bezsasadne, to wynagrodzenie normalne od 1 wrzesnia...Odprawy się na ogół nie oddaje , bo te kwoty się pokrywają.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: iluka » 2013-02-06, 20:14

jeśli sąd zasądził przywrócenie do pracy, to n-l pracuje nadal i otrzymuje wynagrodzenie bez względu na to czy są czy nie ma godzin
A jeżeli sąd przywróci do pracy a odprawa zostala już wyplacona z art. 20 KN, to chyba taki nauczyciel już odprawy nie zwraca
albo zwraca albo zalicza się ją na poczet należnego wynagrodzenia
jeśli sąd rozstrzygnie sprawę przed terminem rozwiązania stosunku pracy na korzyść pracownika => uzna wypowiedzenie za bezskuteczne (i nie będzie wówczas przywracał do pracy, bo stosunek pracy trwa)

ale jeśli pracownik wygra później, to wówczas sąd może albo przywrócić do pracy (stosunek pracy ustaje bez względu na wady prawne wypowiedzenia), albo zasądzić odszkodowanie (za dokonanie niedokońca poprawnego wypowiedzenia)

w przxypadku przywrócenia do pracy odprawa nie nalezy się, natomiast należy się w przypadku zasądzenia odszkodowania
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: iluka » 2013-02-06, 20:32

Jak wynika z przedstawionych informacji nauczyciel został przywrócony do pracy na dotychczasowych warunkach. W zasadzie to sąd powinien w wyroku określić, czy nauczycielowi przysługuje wypłata wynagrodzenia za miesiące wrzesień i październik – jeśli powództwo dotyczyło nie tylko przywrócenia do pracy, ale także pełnego wynagrodzenia za okres pozostawania bez zatrudnienia. W innym przypadku należy się posiłkować art. 47 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - w związku z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN - który stwierdza, że pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, ale nie więcej niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc (wyjątkiem są tu osoby, które zostały zwolnione, choć brakowało im do emerytury nie więcej niż 4 lata oraz w przypadku kiedy rozwiązano umowę z pracownicą lub pracownikiem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego). Nauczycielowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 20 KN przysługuje odprawa pieniężna, której wysokość uzależniona jest od podstawy prawnej stosunku pracy. W przypadku, gdy pracownik odwołał się do sądu od wypowiedzenia stosunku pracy pracodawca powinien wstrzymać się z wypłatą odprawy do czasu zakończenia procesu. W rozpatrywanym przypadku doszło jednak do wypłaty odprawy przed wydaniem wyroku przez sąd. Jeśli sąd przywrócił nauczyciela do pracy to ewentualny zwrot odprawy uzależniony jest od wyroku sądu. Przykładowo w przypadku, gdy są uznał wypowiedzenie za wadliwe to oznacza, iż albo przyczyna wypowiedzenia była inna albo pracodawca naruszył przepisy dotyczące rozwiązania stosunku pracy. Obowiązek zwrotu odprawy pieniężnej nie powstaje wówczas, gdy rozwiązanie stosunku pracy było niezgodne z przepisami prawa z powodów formalnych, a więc np. nie zachowano formy pisemnej. Natomiast przyjmuje się, iż pracownik powinien zwrócić odprawę, jeśli przyczyna wypowiedzenia była inna, co oznacza, iż brak było podstaw do stosowania przepisów dotyczących wypłaty odprawy. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 listopada 2007 r. (wyrok SN z dnia 5 listopada 2007 r. II PK 29/07; M.P.Pr 2008, nr 1, poz. 30) oraz z dnia 26 czerwca 2006 r. (wyrok SN z dnia 26 czerwca 2006 r. II PK 330/05; OSNP 2007, nr 13-14, poz. 188) i w wyroku z dnia 2 marca 2010 r. (wyrok SN z dnia 2 marca 2010 r. II PK 246/09; LEX nr 574533). Wyroki dotyczyły zwrotu odprawy wypłaconej pracownikom na podstawie różnych przepisów. Należy mieć jednak na uwadze, iż istnieją sytuacje, które wykluczają możliwość żądania zwrotu nienależnego świadczenia. Dotyczy to sytuacji wymienionych w art. 411 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.):

- jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej;

- jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego;

- jeżeli świadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu;

- jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Tańcząca z wilkami
Posty: 6
Rejestracja: 2013-02-05, 19:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: Tańcząca z wilkami » 2013-02-07, 21:24

Dzięki iluka za słowa otuchy.
O podstawach prawnych, o których piszesz w 2 postach wiem. Interesują mnie podstawy prawne na mocy, których nie musiałabym oddawać pieniędzy za okres od 1.09.2012 do 13.11.2012. Nie miałam żadnego dochodu i z tych pieniędzy utrzymywałam rodzinę.
"W przypadku, gdy pracownik odwołał się do sądu od wypowiedzenia stosunku pracy pracodawca powinien wstrzymać się z wypłatą odprawy do czasu zakończenia procesu" -proszę podaj skąd pochodzi ten komentarz?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: iluka » 2013-02-07, 22:11

A ten komentarz to tak między sobą dyrektorzy, ale to chyba nieprawne jest. Natomiast ja nie mogę w Twojej sytuacji jednego się doczytać... dlaczego nie dostałaś pensji za wrzesień i październik? Chyba, że się nie doczytałam...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Tańcząca z wilkami
Posty: 6
Rejestracja: 2013-02-05, 19:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: Tańcząca z wilkami » 2013-02-07, 22:52

i.... nie doczytasz się, gdyż sentencja I instancji wydana 19 września brzmi "przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach". Tu sąd nie musiał określać odszkodowania, bo zakładając, że pracodawca nie składa apelacji, wyrok uprawomocni się po 14 dniach tj. 3 października, ja wstawiam się do pracy 4 X . Stosując adekwatnie art.47kp mam zapłacone od 4 września- tracę kasę za 4 dni.
Wyrok II instancji-oddalenie apelacji pozwanej w całości! Tylko tyle. Został ogłoszony 13 grudnia. Ja do pracy zgłosiłam się 14 XII i od tej daty zastosuj art 47 kp.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: iluka » 2013-02-07, 22:57

Ale jak dla mnie przywrócenie do pracy to jest od 1 wrzesnia.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: iluka » 2013-02-07, 23:35

Słabo dziś czytam i myślę, bo zaprząta mnie własna tragedia, ale rzeczywiście tu się na forum nic nie rozwikła bez mocnego fachowca. Przykro mi, bo masz niewesoło :(
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Odszkodowanie za faktyczny czas pozostawania bez pracy

Postautor: iluka » 2013-02-07, 23:52

Należy mieć jednak na uwadze, iż istnieją sytuacje, które wykluczają możliwość żądania zwrotu nienależnego świadczenia. Dotyczy to sytuacji wymienionych w art. 411 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.): [b]jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.[/b]Może wymagalna jest dopiero po prawomocnym wyroku sądu na Twoją niekorzyść?!
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Prawo oświatowe”