dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marta_83
Posty: 20
Rejestracja: 2010-02-11, 11:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: marta_83 » 2013-06-18, 21:27

Z tego co wiem zarówno dodatek motywacyjny jak i za wychowawstwo są przydzielane na pewien okres.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: edzia » 2013-06-20, 12:07

Barbaro, w sprawie tego dodatku wychowawczego dzwoniłam do ZUS. Okazuje się jednak, że może być tak, iż ów dodatek nie będzie wchodził do podstawy naliczania zasiłku chorobowego, jeśli był naliczany terminowo (czyli np. przysługiwałby do 30 czerwca). Wydaje mi się jednak, że tu zachodzi trochę inna sytuacja, więc powinien wejść do podstawy. Ale proponowałabym indywidualnie się o to dowiedzieć, ewentualnie zwrócić się do pracodawcy z prośbą o podanie podstawy prawnej, na mocy której nie jest on do podstawy wliczany.

Pani w ZUSie powoływała się na komentarz do ustawy, podała nawet punkt 188 tego komentarza, lecz gdy sama chciałam sprawdzić, okazało się, że ten punkt jest o czym innym. Prześledź więc sąsiednie punkty, może tam coś znajdziesz odnośnie swojej sytuacji.
http://www.portalkadrowy.pl/gfx/kadry/u ... 251139.pdf

barbarakowalska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-06-13, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: barbarakowalska » 2013-06-20, 16:09

Dziękuję za zainteresowanie :D Zgadzam się z tym co napisałaś. Jednak w żadnym dokumencie nie ma określonego terminu. Księgowa napisała pismo do zus przedstawiając sytuację w ten sposób, że od września nie będzie mi ten dodatek przysługiwał. Ale nie napisała, że to z powodu urlopu macierzyńskiego, co zus zinterpretował jako termin, na który dodatek został mi przyznany. Gdy jej powiedziałam, że przecież gdybym nadal pracowała, to nadal byłabym wychowawcą (klasy III) odpowiedziała, że nie będziemy gdybać. Poszukam jeszcze w dokumencie, który przesłałaś i umówię się na rozmowę z dyrektorką. Może ona okaże więcej rozsądnego myślenia.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: edzia » 2013-06-20, 17:09

Moim zdaniem powinnaś twardo stać na stanowisku, że ten dodatek został ci przyznany na okres do 31 sierpnia 2014 r., choć z drugiej strony nie jestem pewna, czy faktycznie u was nie przyznaje się tych dodatków na rok (razem z arkuszem organizacyjnym), zmieniając angażem umowę o pracę.

Jednak nadal w momencie przyznawania zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego jesteś uprawniona do jego otrzymywania, a więc według pani z ZUS powinien być uwzględniony w podstawie naliczenia zasiłku.


Wróć do „Prawo oświatowe”