pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ewkabca
Posty: 24
Rejestracja: 2008-08-27, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: ewkabca » 2013-07-16, 12:45

Witam, ciesze się, że znalazłam ten wątek;) Chciałabym się dowiedzieć od doświadczonych nauczycieli czego mogę się spodziewać (może jakich pytań itp.) podczas rozmowy o pracę na stanowisko nauczyciela nauczania początkowego. W połowie sierpnia mam rozmowę z panią dyrektor oraz nauczycielką właśnie nauczania początkowego i chciałabym się w jakiś sposób przygotować. Przejrzałam poradniki metodyczne, przeczytałam podstawę programową,nieco o metodach aktywizujących. Do tej pory pracowałam jako nauczyciel j. angielskiego, zarówno w klasach 1-6, jak i w gimnazjum więc doświadczenie w nauczaniu mam (5 lat). Jednak specyfika pracy jako nauczyciel nauczania początkowego jest zupełnie inna i nie wiem z czego się przygotować żeby dobrze wypaść na rozmowie i dostać wymarzoną pracę.
Za wszelkie informacje i porady z góry dziękuję, a autorce postu gratuluję;)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: linczerka » 2013-07-16, 20:09

Jaką masz wizję pracy? Co chcesz osiągnąć, w czym się zrealizować? Jakie masz predyspozycje? Poza pracą w klasie. Coś o formach współpracy z rodzicami. Jaki pakiet preferujesz (podręczniki)?
Trudno przewidzieć.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: kirlan » 2013-07-17, 18:51

Na początek zaznaczę że NIE uczę dzieci (tylko raczej dorosłą młodzież) i nawet nie mam kontaktu bezpośrednio z kimś ko pracuje z maluchami.... jednak podzielę się pytaniami z rozmów kwalifikacyjnych. To pytania ogólne ale trzeba mieć na nie przemyślaną gotową odpowiedź bo wiem od znajomych rekruterów że takie pytanko potrafi skreślić kandydata:

1) Dlaczego ..........? wpisz nazwę stanowiska / zawodu
2) ile pan / pani chce zarabiać?? (unikaj jak ognia wskazania kwoty!! zasłaniaj się ze można to ocenić dopiero po przepracowaniu pewnego czasu : gdy PRAKTYCZNIE zapoznasz się z zakresem obowiązków i charakterystyką pracy, w ostateczności podawaj w przybliżeniu i niech to będzie tyle ile przypuszczasz że są gotowi zapłacić)
3) jak pan / pani widzi swoją dalszą karierę zawodową?
4) dlaczego pan/ pani che pracować właśnie w naszej firmie?

Zwłaszcza to ostatnie trzeba dobrze przemyśleć, w zasadzie odpowiedź na nie powinna zawierać opis korzyści jakie upatrujesz w pracy w danej firmie (co da mi ta praca w TEJ firmie)

Kolejne pytanka "rozluźniające (akutat!! perfidne miny i socjotechnika a nie rozluźnienie)

5) pani / pana SŁABE strony
6) zainteresowania (nie rozgadywać się!! chyba że zawód związany z przekazywaniem pasji - nauczyciel, szkoleniowiec, grafik, marketingowiec (NIE sprzedawca!!); zawody twórcze zyskują, odtwórcze tracą na rozgadywaniu się i wpadaniu w widoczne podniecenie)
7) czego oczekuje pan /pani od naszej firmy jako pracodawcy
8) co zmieniłby pan w naszej firmie (UNIKAĆ twierdzenia że macie pojęcie co jest do zmiany, albo że chcecie coś zmieniać!!! mówić tylko o oczywistych widocznych dla każdego w 5 sekund drobiażdżkach typu "dodałbym mapkę dojazdu na stronie" - jeśli np przebieg ulicy jest zakręcony a w terenie brak "strzałek" do firmy.

Tego jest dziesiątki, a może setki ale jakieś pojęcie chyba daje ta garść przykładów... ni o i chyba to te najważniejsze, najczęstsze.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

liljuszyn
Posty: 6
Rejestracja: 2013-07-11, 15:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubuskie

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: liljuszyn » 2013-07-17, 23:35

ja na swojej rozmowie byłam pytana o zainteresowania i jak mogłabym je wykorzystać do pracy w szkole, na jakim nurcie pedagogicznym bazuje podczas pracy z dziećmi, jaką książkę poleciłabym rodzicom do nieprzeczytania... głównie to chcieli wiedzieć co mogłabym z dziećmi robić w dodatkowych godzinach, jak widzę siebie na tym stanowisku, dlaczego chciałabym pracować jako nauczycielka nauczania początkowego...
powiem Wam, że poszłam na całkowitym spontanie, miało to by być zebranie/spotkanie a tu zamknięte drzwi i rozmowa face to face :) szybkie odpowiedzi, spontaniczne, uśmiech na twarzy.jak widać podziałało :D

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: linczerka » 2013-07-18, 08:12

Masz pracę?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Moni156
Posty: 1
Rejestracja: 2013-08-05, 14:57
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: Moni156 » 2013-08-05, 15:09

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
Mam ogromną prośbę o radę. Jestem słuchaczką trzeciego roku Kolegium Nauczycielskiego ZEWiEP. Chciałam się dowiedzieć czy mogę rozpocząć staż nauczycielski w tym roku, czyli w czasie trwania nauki, czy też muszę czekać do obrony licencjata? Bardzo proszę o informację, jeżeli ktoś tak ową wiedzę posiada z góry serdecznie dziękuję. :)
Moni156

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: koma » 2013-08-05, 16:34

Aby rozpocząć staż, musisz mieć nie mniej, niż pół etatu oraz pełne uprawnienia.

ewkabca
Posty: 24
Rejestracja: 2008-08-27, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: ewkabca » 2013-08-27, 15:46

Witam, chciałam podzielić się radosną nowiną;)Dziś miałam rozmowę kwalifikacyjną i dostałam wymarzoną pracę;))))Teraz muszę ostro wziąć się za przygotowania pierwszych lekcji a to forum bardzo mi w tym pomaga!Dzięki

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: malgala » 2013-08-27, 15:49

ewkabca, świetna wiadomość.
Gratuluję.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: pierwsza praca - nauczycielka nauczania początkowego...

Postautor: iluka » 2013-08-27, 17:42

ewkabca , Cieszę się z Tobą :D
Odwiedzaj nas :wink:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”