Diagnoza pedagogiczna

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Madziunia2424
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-09, 17:20
Lokalizacja: dolnośląskie

Diagnoza pedagogiczna

Postautor: Madziunia2424 » 2014-04-22, 21:59

Witam,

Mam mały mętlik w głowie dotyczący właśnie diagnozy pedagogicznej. Skoro pedagodzy, nauczyciele teoretycznie posiadają wiedzę, która pozwala im na przeprowadzenie takiej diagnozy, dlaczego odsyłają rodziców do poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu uzyskania tej diagnozy? A może nie wystarcza sama wiedza, tylko potrzebne są jakieś kursy czy szkoły podyplomowe, albo jest to kwestia doświadczenia w tym zakresie? Szukam informacji w książkach, przetrzepałam internet. I.. wiem, że nic nie wiem:P

Kto tak naprawdę może przeprowadzić diagnozę pedagogiczną?

Z góry dzięki za informacje:)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Diagnoza pedagogiczna

Postautor: linczerka » 2014-04-23, 06:19

Madziunia, z kilku powodów:
1.W poradni dziecko obok diagnozy pedagogicznej przechodzi badania psychologiczne
2.Nauczyciele, pedagodzy nie mogą wydać orzeczenie/opinii np. kwalifikującej dzieciaka do klasy terapeutycznej - a tu musi być z poradni wg obowiązujących przepisów
3.Nauczyciele, pedagodzy nie posiadają takich narzędzi do badania, jak w poradni
4.Dzieciom udzielana jest pomoc pp w oparciu o opinię/orzeczenie poradni - nie pedagoga, nauczyciela
5.Pracownicy szkoły nie mają uprawnień do wydania orzeczenia o kształceniu specjalnym
6.Często potrzebni do wydania orzeczenia są specjaliści (logopeda, psychiatra). Bo orzeka zespół, nie jedna osoba.
7.Bo jak w szkole dziecko przejdzie diagnozę, która wymaga pogłębienia, to dzieciak jest ponownie poddany diagnozie i przechodzi kolejne badania, co jest sprzeczne z zasadą, żeby jak najmniej tych badań było.
8.Niektóre zajęcia typu rewalidacja wchodzą w ramówkę i tu jest nacisk OP. Bo takowego orzeczenia nie mogą wydać pracownicy szkoły.

Wynika to po części z przepisów dotyczących udzielania pomocy pp z 2013 r. I tu nie chodzi o wiedzę, ale o przepisy i wydanie opinii/orzeczenia na mocy której będzie udzielona pomoc.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Madziunia2424
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-09, 17:20
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Diagnoza pedagogiczna

Postautor: Madziunia2424 » 2014-04-24, 17:30

Dzięki linczerka! Bardzo mi pomogłaś:) Nawet nie pomyślałam o tym żeby sprawdzić rozporządzenia MENu;/ Ale już poczytałam :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Diagnoza pedagogiczna

Postautor: linczerka » 2014-04-24, 21:06

Do usług :mrgreen:
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron