Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 157
Rejestracja: 2006-08-14, 21:36

Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

Postautor: Piotr » 2006-10-03, 18:27

W procesie klasowo lekcyjnym trudniej zorganizować wycieczkę miłośników Królowej Nauk lub miłośników statystyki do ośrodka akademickiego , bo "wyrywa się" po kilku uczniów z poszczególnych klas. Można zaprosić pracownika naukowego [dydaktyka !] do swojej szkoły .To i spotkanie może mieć bogatą oprawę , i szersze grono może uczestniczyć (i inni nauczyciele , bo łatwo zorganozować koleżeńskie zastępstwa , i maturzyści zainteresowani daną uczelnią ) , można połaczyć z podsumowaniem szkolnego konkursu (na najładniejszy zeszyt przedmiotowy , na mistrza r-ku prawdopodobieństwa , na znawcę logarytmów, itp ). Koszt wizyty gościa można pokryć z funduszy komitetu rodzicielskiego - uprzednio to planując w porozumieniu z rodzicami . :lol:Piotr .
P.S. Czytelniku ! Czy widzisz celowość takiego działania ? Czy w Twojej szkole to "żyje" ? Czy może Ty organizujesz lepszą imprezę matematyczną ? NAPISZ ! Może masz pomysł, to ujawnij go innym . NAPISZ.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

Postautor: malgala » 2007-07-31, 09:17

Pracując w klasach IV-VI i gimnazjum podejmuję zupełnie inne działania. Od wielu już lat organizuję w szkole szkolne święto matematyki. W tym dniu nie ma zajęć dydaktycznych. Cały dzień upływa pod znakiem gier, zabaw, konkursów matematycznych oraz prezentacji prac i osiągnięć członków koła matematycznego. Wyszłam nawet z inicjatywą organizowania gminnego święta matematyki i pierwsze takie święto zorganizowałam w naszej szkole. Przyjechali przedstawiciele wszystkich szkół z terenu naszej gminy. I goście, i nasi uczniowie doskonale się bawili poszerzając jednocześnie swoją wiedzę matematyczną. Niestety, inne szkoły mimo wcześniejszych zapewnień nie podjęły się organizacji podobnej imprezy. Szkoda, gdyż moi uczniowie jako gospodarze byli tylko odpowiedzialni za organizację i przeprowadzenie konkursów międzyszkolnych a sami w nich nie uczestniczyli.

Awatar użytkownika
Sylwka
Posty: 58
Rejestracja: 2007-08-25, 12:11

Re: Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

Postautor: Sylwka » 2007-12-30, 12:27

My zorganizowaliśmy w naszej szkole w tym roku pierwsze Święto Matematyki !! :o ) Uczestniczyli w nim uczniowie liceum klas matematycznych i wybrani "gieniusie" z gimnazjum.
Przyjechało dwóch wybitnych matematyków - jeden z Nich opowiadał, pokazywał i udowadniał oszustwa matematyczne, a drugi przywiózł ze sobą całą kolekcję brył i bryłek i to, co z nimi wyczyniał .... uczniowie byli zachwyceni !!!!
W przerwach rozwiązywali wyświetlane na rzutniku "ciekawsze" zadania, po czym wśród największej liczby prawidłowych rozwiązań wyłoniliśmy zwycięzców tegorocznego święta :o )
długo jeszcze opowiadali o tym wydarzeniu ... :o ))))
W marcu planujemy zorganizować tydzień matematyczny, połączony z konkursem Kangur - ale to już raczej dla uczniów gimnazjum

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

Postautor: malgala » 2007-12-30, 13:54

Sylwka pisze:W marcu planujemy zorganizować tydzień matematyczny, połączony z konkursem Kangur - ale to już raczej dla uczniów gimnazjum

Sylwka, też o czymś takim myślę. Tylko, że ja niestety jestem jedyną matematyczką w szkole i mogę liczyć tylko na siebie. A mam jeszcze i klasy IV - VI i pominąć ich nie mogę.

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

Postautor: relicher » 2007-12-30, 14:43

Pamiętne czasy Kangur 2004 w naszej szkole...
Byłem najlepszy ;D
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

Awatar użytkownika
Sylwka
Posty: 58
Rejestracja: 2007-08-25, 12:11

Re: Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

Postautor: Sylwka » 2007-12-30, 14:50

Chyba raczej skupimy się na gimnazjum, ponieważ licealiści swoje święto już mieli, natomiast czy podstawówkę włączymy, to jeszcze pewnie będziemy sie zastanawiać. W każdym razie, cały tydzień po lekcjach lub trakcie przerw, miałyby miejsce konkursy..zabawy..zadania matematyczne.. poza tym urządzony będzie konkurs na bajkę matematyczną..najlepsza zostanie odczytana i nagrodzona podczas dyskoteki urządzonej ostatniego dnia tygodnia ... oczywiście w matematycznych przebraniach :D
zobaczymy, co wyjdzie z tego pomysłu

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

Postautor: relicher » 2007-12-30, 14:56

Matematyczne przebrania? Cienko to widzę... :?
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

Postautor: malgala » 2007-12-30, 16:35

A ja to już kiedyś ze swoimi uczniami przerabiałam i było świetnie. Nie wierzysz w pomysłowość swoich rówieśników?

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: Zycie matematyczne w szkole =inwencja nauczycieli przedmiotu

Postautor: relicher » 2007-12-30, 17:29

Co, jeden za +, a drugi za -? SUPER :!:
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.


Wróć do „Matematyka”