Zwolnienie ucznia z lekcji przez rodziców.

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Zwolnienie ucznia z lekcji przez rodziców.

Postautor: amik2007 » 2008-10-31, 19:01

Opiszę sytuację, która zaistniała w zaprzyjaźnionej szkole i jak zwykle liczę na rzeczową odpowiedź. Otóż uczeń szkoły podstawowej chodzi do szkoły muzycznej. Niestety raz w tygodniu lekcje w szkole muzycznej zazębiają się z zajęciami w "normalnej". Chłopiec w każdą środę opuszczałby całą lekcję religii i 20 minut j. polskiego. Rodzice udali się do polonistki i księdza, którzy ustosunkowali się przychylnie - jeżeli dziecko zwalniają rodzice na własną odpowiedzialność, a ono uzupełni materiał, nauczyciele nie widzą problemu. Rodzice poszli jeszcze do dyrektora, aby wszystko odbyło się legalnie. Dyrektor jednak kategorycznie zabronił zwalniania dziecka z tych lekcji, groził sankcjami, poza tym wezwał nauczycieli i nakazał im, by pod żadnym pozorem nie pozwalali na zabieranie ucznia przez rodziców ze swych lekcji.
Dziecko jest naprawdę uzdolnione, chodzi już drugi rok do szkoły muzycznej, a nie ma możliwości zmiany godzin nauki.
Co o tym sądzicie? Kto ma rację? Co można zrobić, żeby wilk był syty i owca cała? Czy poza zapisem w Konstytucji o prawach rodziców są jeszcze inne akty? Bardzo proszę o oświecenie mnie w tej sprawie...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zwolnienie ucznia z lekcji przez rodziców.

Postautor: dushka » 2008-10-31, 20:12

Co do religii to paranoja, ponieważ jest to rzecz nieobowiązkowa. I na dobrą sprawę rodzic może za każdym razem pisemnie prosić na kartce o zwolnienie z 20 ostatnich minut, nauczyciel, choć nie musi, powinien się przychylnie ustosunkować - jeśli tylko wsio nadrobione będzie.

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: Zwolnienie ucznia z lekcji przez rodziców.

Postautor: amik2007 » 2008-10-31, 20:31

Dushka, bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam podobne zdanie na ten temat. Dwa lata temu miałam identyczną sytuację we własnej klasie szóstej. Mama (zresztą nauczycielka) co tydzień za wiedzą dyrektora zwalniała osobiście z mojej lekcji córkę do szkoły muzycznej, ja wpisywałam nieobecność usprawiedliwioną, dziecko miało odpisaną notatkę, zrobione zadanie i wszystko grało. Na zakończenie szkoły podstawowej uczennica nie tylko odebrała świadectwo z paskiem, ale jeszcze nam pięknie zagrała :wink: . Czy nie znasz jakiegoś przepisu, który by regulował te sprawy (bo może ja i dyrektor złamaliśmy wtedy prawo?)

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zwolnienie ucznia z lekcji przez rodziców.

Postautor: Jethro Tull » 2008-10-31, 21:01

Dyrektor ma rację.. Dziecko jest objęte obowiązkiem szkolnym i powinno chodzić na wszystkie lekcje.. Oczywiście religia to inna sprawa.Dziwi mnie, że skoro jest tak uzdolnione to szkoła muzyczna nie może się dostosować do planu lekcji szkolnego. Jesli w szkole "normalnej" nie ma możliwości zmiany planu albo nawet klasy tak by pogodzić to ze szkoła muzyczną to niech szkoła muzyczna się dostosuje.

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: Zwolnienie ucznia z lekcji przez rodziców.

Postautor: amik2007 » 2008-10-31, 21:12

Bardzo dziękuję za odpowiedź!


Wróć do „Prawo oświatowe”