data podpisania umowy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

323
Posty: 30
Rejestracja: 2009-06-22, 15:30
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Umowa o pracę zawarta w czerwcu

Postautor: 323 » 2009-06-22, 15:39

Witam wszystkich :)
Mam pytanie dotyczące podpisania umowy o pracę. Myślałam, że umowy podpisuje się wraz z początkiem roku szkolnego, a zaproponowano mi podpisanie umowy o pracę już w czerwcu. Czy wiecie jak ma się do czasu stażu i wynagrodzenia? A może istnieje opcja podpisania umowy o pracę przed planowanym terminem jej podjęcia.
W szkole, w której mam podjąć pracę, nauczyciel zrezygnował w ciągu roku szkolego, więc nie chcą mieć teraz niespodzianek.
Co myślicie o takiej sytuacji? Kiedy podpisywaliście umowę o pracę? W jakim miesiącu?
Pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: data podpisania umowy

Postautor: edzia » 2009-06-22, 15:47

323 pisze:A może istnieje opcja podpisania umowy o pracę przed planowanym terminem jej podjęcia?
Na umowie o pracę jest data zawarcia (podpisania) umowy i data rozpoczęcia pracy. Nie ma więc (moim zdaniem) przeszkód, by podpisać umowę w czerwcu, a pracę rozpocząć we wrześniu. Oczywiście staż pracy biegnie wówczas od września, nie od czerwca, również wynagrodzenia za wakacje teraz nie dostaniesz. To jest korzystne dla dyrekcji (ma pewnego pracownika), ale i dla pracownika (ma pewną pracę), bo umowa jest już zawarta.

323
Posty: 30
Rejestracja: 2009-06-22, 15:30
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: data podpisania umowy

Postautor: 323 » 2009-06-22, 16:01

A jakie są warunki i konsekwencje ewentualnego rozwiązania takiej umowy?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: data podpisania umowy

Postautor: edzia » 2009-06-22, 16:07

Takie same, jak przy umowie zawartej we wrześniu. Czyli:
- w dowolnym dniu - za porozumieniem stron,
- z końcem roku szkolnego za wcześniejszym trzymiesięcznym wypowiedzeniem (jeśli to umowa na czas nieokreślony),
- z dniem zakończenia umowy o pracę (jeśli to umowa na czas określony),
- za odpowiednim wypowiedzeniem, jeśłi umowa jest na czas określony i przewiduje możliwość wcześniejszego jej rozwiązania.

Szczerze - to jednak nie słyszałam o umowach zawieranych na dwa miesiące wcześniej.


Wróć do „Prawo oświatowe”