WSO a skala procentowa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

WSO a skala procentowa

Postautor: katty » 2010-08-31, 17:35

Nurtuje mnie pytanie, czy jeżeli w WSO widnieje zapis, że z prac pisemnych z danego przedmiotu na ocenę dopuszczającą należy uzyskać x% punktów, na ocenę dostateczną y%, na dobrą z% itp. - czy jest to w jakikolwiek sposób wiążące dla nauczyciela? Czyli w praktyce: jeśli ułożę test dla uczniów, który w moim odczuciu powinno zaliczać 50% a w WSO jest np. zapisane, że na dwójkę wystarczy 30%, ktoś mi może robić z tego problemy? Byłabym wdzięczna za odpowiedzi ze wskazaniem podstawy prawnej.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: vuem » 2010-08-31, 20:09

miwues,

Czekałem na Ciebie Miwuesie, czułem co przeczytam.

I masz rację.

Ale, czy uważasz, że złym pomysłem jest ujednolicenie takiej skali? Tak z praktycznego punktu widzenia?

katty,

Jeśli uznasz, że lepiej będzie się do ustalonej przez nauczycieli tej szkoły skali, bez względu na podstawy prawne takiej decyzji, to po prostu tak komponuj sprawdziany, manipuluj trudnością, czy ilością, by 30% oznaczało Twoje 50%.

Natomiast w kartkówkach, odpowiedziach ustnych stosuj swoją miarę.


Dyskusja o wyższości/ niższości ujednolicenia skali w obrębie szkoły zapewne zajęła by wiele stron i znajdowała zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: edzia » 2010-08-31, 20:13

http://www.45minut.pl/forum/topics38/ro ... .htm#53023 Tu na ten temat była dyskusja. Nie jest taka skala wiążąca dla nauczyciela. W ogóle nieprawne jest ustalanie takiej skali w WSO.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: katty » 2010-08-31, 21:52

Nie, wbrew pozorom nie uważam, że ujednolicanie skali jest złe, pod warunkiem, że jest to tylko "poglądowe" ujednolicanie - czyli daje uczniowi i rodzicowi mniej więcej pojęcie, jak większość prac będzie traktowana. Jest ono też przydatne w momencie, kiedy dwóch różnych nauczycieli przeprowadza z jakiejś przyczyny w swoich klasach ten sam test, gdyż wyniki są wtedy porównywalne. Natomiast w niektórych przypadkach odstępstwo od tak sztywnej skali procentowej jest moim zdaniem uzasadnione i martwi mnie próba uwiązywania nauczyciela przy układaniu sprawdzianu.

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: mr_pl » 2010-08-31, 23:16

U nas poruszono sprawę skali (za wysoko na bdb, za nisko na dop było) na jednej z Rad Pedagogicznych. Po przydługawych dyskusjach, pół-demokracją (wybieraliśmy, ale tylko z tych opcji, które się spodobały dyrekcji) zatwierdziliśmy skalę, która obowiązywała od następnego semestru.

Podpytaj innych nauczycieli czy ich skala pokrywa się z tą w WSO. Jeśli jest więcej osób, którym się nie pokrywa, to jest już przesłanie do poruszenia sprawy na Radzie.

Wiele osób (przynajmniej tych, które znam) skalę z WSO stosuje podczas prac klasowych, natomiast przy kartkówkach skale są dynamiczne - zmieniają się w zależności od rodzaju i stopnia trudności materiału.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: vuem » 2010-08-31, 23:22

miwues pisze:Tak, pytanie @katty o tym świadczy. Nauczanie to proces, którego nie da się zbiurokratyzować.


Pytanie Katty świadczy tylko o tym, że jej taki pomysł nie odpowiada. Choć jak pisze nawet tak nie jest.

Jakie biurokratyzowanie?
Przecież każdy nauczyciel musi jakąś skalę stosować. Fakt, że umawiamy się na taką samą nie piętrzy kolejnych przepisów.

Ja pytałem o to z punktu widzenia praktyki szkolnej. Jeśli nauczyciele sie zgadzają, by stosować taka sama skalę, to co w tym złego?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: edzia » 2010-08-31, 23:29

vuem pisze:Ja pytałem o to z punktu widzenia praktyki szkolnej. Jeśli nauczyciele sie zgadzają, by stosować taka sama skalę, to co w tym złego?
To niech sobie stosują, ale bez uregulowań statutowych. Bo z uregulowaniami statutowymi zawsze będzie tak, że komuś to może nie odpowiadać, albo choćby nowym nauczycielom, którzy nie głosowali, bo jeszcze nie pracowali w danej szkole.

A zmuszać kogoś (zapisanie w statucie jednak zmusza) do stowania takiej, a nie innej skali jest nieprawne.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: katty » 2010-08-31, 23:35

My mamy taki zapis, który nas obliguje do stosowania wyznaczonej skali do wszelkich prac, z których wystawiane są punkty. Zatem kartkówki też to obejmuje. Być może dlatego właśnie trochę mnie to uwiera.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: vuem » 2010-09-01, 07:19

Istnieje przepis wprost zabraniający zapisywania takich uzgodnień w WSO, czy wynika to z interpretacji zapisów rozporządzenia? :mrgreen:
No bo wiesz, 2 prawników potrafi na dwa sposoby interpretować zapisy, ba, nawet konstytucjonaliści się spierają :wink:

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: vuem » 2010-09-01, 07:48

OK.I z tym nie mam zamiaru polemizować.

Natomiast zrobię to słysząc, że "nie mam prawa" zapisać w oficjalnej, urzędowej formie ustalonych przez ogół nauczycieli zasad będących częścią naszego systemu oceniania.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: Witold Telus » 2010-09-01, 20:40

vuem, a co zrobisz jeśli któryś z nauczycieli się tych zasad nie będzie trzymał?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: vuem » 2010-09-01, 20:50

Uzgodnienia o których mówię dotyczą tylko pewnych fundamentalnych testów, jeżeli szkoła ma takowe (np. semestralne, roczne) i/lub tych największych, najważniejszych klasówek.

Co do pozostałych ocen, wymagań itd oczywiście nie umawiamy się.

Jeśli ktoś by się wyłamał, to oczywiście głowy mu nikt nie urwie, najwyżej popuka sie w czoło, bo ja cały czas mówię o sytuacji, gdy wspólna skala została ustalona przez wszystkich nauczycieli. Po to jest dyskusja, negocjacje, argumentowanie itd, by konsensus satysfakcjonujący wszystkich osiągnąć.

Po pierwsze więc zakładamy powszechną zgodę lub choćby akceptację (czyt. brak sprzeciwu, potocznie mnie tam wszystko jedno) ustalonej skali.

Drugim założeniem jest to, że takiego porozumienia wszyscy nauczyciele chcą lub przynajmniej akceptują.

U mnie dwa takie warunki zostały spełnione, więc mamy pewien wspólny element naszych indywidualnych pso.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: WSO a skala procentowa

Postautor: vuem » 2010-09-02, 06:54

No ale czegoś to ma dowodzić, czy coś argumentować Miwuesie?

Przeczytaj moje wpisy powyżej i porównaj z sytuacją opisana przez aniabrę... :wink:


Wróć do „Prawo oświatowe”