tajemnica zawodowa??

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: tajemnica zawodowa??

Postautor: koma » 2009-11-07, 20:00

miwues pisze:Niekiedy legalność danego działania bierze się stąd, że to z przepisów wynika.

Z przepisów wynika konieczność planowania pracy w roku szkolnym, a więc i jakieś rozkłady czy plany dydaktyczne. A Ty mówisz NIE, bo nie ma podstawy prawnej, że nauczyciel ma pisać :)

A co do tej ściany...do pokoju nauczycielskiego przychodzą także rodzice, praktykanci...Nie można pisać. :D

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: tajemnica zawodowa??

Postautor: Witold Telus » 2009-11-09, 23:17

...jednakże z przepisów nie wynika jakie konsekwencje mógłby ponieść nauczyciel nie planujący swojej pracy w formie pisemnej. Przypominam, że dyrektor wymagający od nauczyciela pisemnych form planowania pracy musi określić ich przeznaczenie. Nie ma mowy o pisaniu "bo każą" lub "bo przyjdą i sprawdzą". Działanie w stylu "bo ma być i już" można podciągnąć pod mobbing.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: tajemnica zawodowa??

Postautor: Witold Telus » 2009-11-11, 23:14

Nie taka daleka.
Ustawa pisze:mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Jeśli Dyrektor żąda od nauczyciela jakiegoś dokumentu a zarazem nie potrafi wyjaśnić po co mu ten dokument, to jest to najzwyklejsze nękanie poprzez dokładanie bezsensownej pracy. Straszenie karami za niewywiązanie się z takiego dziwnego zobowiązania to już zastraszanie. Informowanie, że wszyscy już oddali, a Ty nie podpada pod pozostałe symptomy mobbingu. Doprawdy arcyrzadkim jest przypadek, gdy Dyrektor żąda rozkładów i dokładnie informuje po co mu one. Mnie ten zaszczyt jeszcze nigdy nie spotkał. Aczkolwiek na pytanie co mi grozi jak nie oddam to usłyszałem... "nic.".

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: tajemnica zawodowa??

Postautor: Witold Telus » 2009-11-12, 13:20

Swoją drogą czekam wciąż na takiego Dyrektora, który poprosi o rozkłady i powie, że chciałby się przyjrzeć mojej organizacji zajęć (np. częstotliwości prac pisemnych), albo przejrzy zapisy pod kątem optymalizacji czasu pracy (czy np. rezerwuję sobie jakiś margines godzin z tytułu np. choroby), czy mam "grafik napięty ja struna" - a w rezultacie całkowicie nierealizowalny itp., czy prace pisemne nie obejmują aby zbyt obszernego materiału lub zbyt wąskiego, czy uwzględniam czas na syntezę materiału i czy w planie pracy przewiduję coś więcej niż tylko lekcja-lekcja-lekcja....
Takie badania rozumiem i oczekuję ich. Uważam, że Dyrektor powinien pomagać pracownikom jak najlepiej wypełniać ich obowiązki poprzez głos krytyczno-doradczy, poparty większym nierzadko doświadczeniem zawodowym.
Piszę te rozkłady od lat, często na zasadzie przerobienia poprzedniego roku z modyfikacjami wynikającym z samodzielnej analizy. I tak - krok po kroku - samodzielnie - dochodzę do coraz doskonalszej wersji. Szkoda tylko, że przez te kilkanaście lat dyrektorzy moi brali te rozkłady i bez wglądu przyjmowali moje pomysły "jak leci" pod szyldem "napisz, bo każą, ale ja tam nie zaglądam bo się nie znam". Pozostawało tylko uczucie odwalania bezsensownej, nikomu niepotrzebnej roboty.

martabin
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-12, 23:52
Kto: student
Lokalizacja: mazowieckie

Re: tajemnica zawodowa??

Postautor: martabin » 2011-04-16, 22:25

miwues pisze:A o domniemanym pełnomocnictwie (art. 33 § 4 kpa) słyszała twoja pani dyrektor?
Pełnomocnictwa poświadczonego notarialnie organ może żądać tylko w przypadkach określonych w ustawie.

Bardzo poproszę o wyjaśnienie, bo zajrzałam do powyższego kpa i jako nieprawniczka odnoszę wrażenie, że to dotyczy instytucji typu Urząd Skarbowy, a nie szkoła.
No bo którym z organów jest szkoła?


Zakres obowiązywania

Art. 1. Kodeks postępowania administracyjnego normuje postępowanie:
1) przed organami administracji publicznej w należących do właściwości tych organów sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych,
2) przed innymi organami państwowymi oraz przed innymi podmiotami, gdy są one powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw określonych w pkt 1,
3) w sprawach rozstrzygania sporów o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego i organami administracji rządowej oraz między organami i podmiotami, o których mowa w pkt 2, a także między tymi organami a sądami,
4) w sprawach wydawania zaświadczeń.

Art. 2. Kodeks postępowania administracyjnego normuje ponadto postępowanie w sprawie skarg i wniosków (Dział VIII) przed organami państwowymi, organami jednostek samorządu terytorialnego oraz przed organami organizacji społecznych.

Będę wdzięczna za wyjaśnienie, bo nie jestem obeznana z tymi tematami.

martabin
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-12, 23:52
Kto: student
Lokalizacja: mazowieckie

Re: tajemnica zawodowa??

Postautor: martabin » 2011-04-26, 20:22

dziękuję


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron