Łączenie klas

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ZN27R
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-31, 21:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Łączenie klas

Postautor: ZN27R » 2011-05-12, 22:45

W lutym bieżącego roku zapadła uchwała o zamiarze likwidacji naszej placówki z uwagi na małą liczbę dzieci (od września szkoła będzie funkcjonowała prawdopodobnie ostatni rok).Wójt Gminy ze względów ekonomicznych (zarobki nauczycieli) wydał polecenie połączenia klas dyrektorowi szkoły.
Dyrektor Placówki przedstawił Panu Wójtowi arkusz organizacyjny, w którym zostały połączone zajęcia z zachowaniem pewnej liczby godzin rozłącznych, które są niezbędne na wprowadzanie nowych treści, czy pisanie prac klasowych. Arkusz został zwrócony dyrektorowi do poprawy z wyraźnym poleceniem złączenia wszystkich zajęć:
- oddział przedszkolny z klasą I
- klasa II z klasą III
- klasa IV z klasą V
Zajęcia z wychowania fizycznego zostały połączone: klasa IV, klasa V i klasa VI (dziewczynki i chłopcy razem).
Najbardziej dziwi nas fakt połączenia oddziału przedszkolnego z klasą I (dwóch różnych etapów edukacyjnych).
Naszym zdaniem praca w takich warunkach zdecydowanie obniża poziom nauczania i wpływa ujemnie na wyniki kształcenia. Nie daje możliwości właściwej pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych (opinie, orzeczenia Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w każdej z łączonych klas) Zdajemy sobie sprawę, iż nasze klasy są mało liczne, jednak są jakieś granice rozsądku i możliwości wpływania na decyzję Wójta .
W związku z powyższym prosimy o podanie podstawy prawnej dotyczącej łączenia klas, zwłaszcza dwóch różnych etapów edukacyjnych.

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Łączenie klas

Postautor: marek474 » 2011-05-13, 11:37

Witam! Widocznie jest to wszystko zgodne z przepisami, ja cały ten rok pracuje w klasach łączonych (szkoła w tym roku likwidowana). Uczę matematyki, łączone klasy to 4 z 5 i nie ma ani jednej dodatkowej oddzielnej godziny dla każdej z klas, zwyczajnie 4 godziny tyg. Można się z czasem przyzwyczaić, ale wiadomo wszyscy są poszkodowani, bo trzeba się sklonować, by wprowadzać w każdej klasie oddzielny temat, takie życie.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Łączenie klas

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-05-13, 15:21

Mam kolegę ze studiów, który w szkole specjalnej (pp kształcenia ogólnego) ma 4g/tyg w oddziale łączonym 4-5-6. Podobno u nich to norma i mówi, że tak też jest w innych szkołach tego typu.

marianna_hc
Posty: 6
Rejestracja: 2011-05-25, 20:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Łączenie klas

Postautor: marianna_hc » 2011-05-25, 23:32

Ja od kilku lat pracuję w klasach łączonych, gdzie wszystkie lekcje są łączone. I tak 0 i I, II i III itd. Czyli jak wynika można tak zorganizować nauczanie w szkole. Na terenie mojej gminy z 4 szkół aż 3 pracują takim systemem


Wróć do „Prawo oświatowe”