Przepadające lekcje

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Przepadające lekcje

Postautor: benia8686 » 2011-02-07, 15:53

Witam,

chciałam zasięgnąć porady jak radzicie sobie z przepadającymi lekcjami, jeśli macie zajęcia w jednej klasie dzielonej na grupy

Moja klasa II gimnazjum ma lekcje następująco: grupa 1 dwie lekcje we wtorki a jedną
w czwartki, grupa 2 jedną we wtorki a dwie w środy. Sęk w tym, że wtorków sporo przepadnie (dzień sprawdzianu po klasie 6 i część humanistyczna egz. gimnazjalnego - dni wolne), do tego dojdą może jakieś rekolekcje albo inne wypadki losowe (np. mnie nie będzie - odpukać). Grupa 1 jest teraz o jedną lekcję do tyłu, co może nie jest jeszcze końcem świata, ale jak pomyślę ile im przepadnie+jest to grupa słabsza, to nie wiem jak sobie z tym poradzę.

Jak to zrobić, żeby grupy nie były w rozjeździe jeśli chodzi o materiał? Mam w tej, której mniej przepada łączyć lekcje czy co? Bo na razie nie wiem jak sobie z tym poradzić.........

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Przepadające lekcje

Postautor: Jolly Roger » 2011-02-09, 16:55

Za dużo się naczytałaś o wyrównywaniu szans :wink:

Trudno. Jedni będą mieć więcej godzin zrealizowanych inni mniej.

Zamiast 2 godzin na realizację jakiegoś tematu przeznaczysz jedną. Mniej ważny temat możesz odpuścić

Chyba, ze grupa A ma z tobą, a grupa B z panią X i możesz się dogadać, że raz się wymienicie, żeby mniej więcej wyrównać stan.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przepadające lekcje

Postautor: benia8686 » 2011-02-09, 18:29

Jolly Roger pisze:Zamiast 2 godzin na realizację jakiegoś tematu przeznaczysz jedną.


Ale czy to będzie fair (i czy w ogóle wolno mi tak zrobić), że w tej grupie której więcej przepada, zrobię dane zagadnienie na jednej godzinie zamiast na dwóch, żeby podgonić? Bo ktoś może mi zarzucić, że ta grupa mniej ćwiczyła taką a taką rzecz.......

Jolly Roger pisze:Mniej ważny temat możesz odpuścić


Masz na myśli, żeby odpuścić w obu grupach, czy tylko w tej, której więcej przepada?

Jolly Roger pisze:Chyba, ze grupa A ma z tobą, a grupa B z panią X


Obie grupy mają ze mną.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Przepadające lekcje

Postautor: Jolly Roger » 2011-02-10, 07:34

Jeśli grupa A ma zajęcia z Tobą to co robi grupa B?? też ma z tobą?? w tym samym czasie? :wink:

Jeśli przepadnie to przepadnie. Co to znaczy fair. A to fair, że wolne dni od nauki wypadają we wtorek?? Pewnie we wtorek przepada im oprócz angielskiego tez inne przedmioty to fair?

Jeśli realizujesz materiał to zauważasz, zą grupa A lepiej sobie radzi z problemem X i zamiast ćwiczyć go na 2-3 lekcjach wystarczy jedna. Z kolei mają problem z Y i wtedy zamiast przewidywanych 2 godzin rozszerzasz to do 3. Nie możesz sztywno trzymać się planu.
Poza tym w planie są lekcje "michałki", które można sobie odpuścić. W ich miejsce wstawiasz te potrzeby, które zauważyłaś w ciągu toku nauczania.

Powinnaś być bardziej elastyczna i reagować na potrzeby uczniów, a oni są przecież bardzo różni. Do ucznia dostosowujesz co będziesz uczyć i jak będziesz uczyć. Wszystkim tak samo i po równo to robotyka, a nie nauczanie. Nauczyciel nawet wewnątrz jednej grupy różnicuje podejście wobec różnych uczniów
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przepadające lekcje

Postautor: vuem » 2011-02-10, 07:47

Jolly Roger pisze:Jeśli grupa A ma zajęcia z Tobą to co robi grupa B?? też ma z tobą?? w tym samym czasie? :wink:


Angielski może być dzielony np. z technologią informacyjną. Pierwszy post wyraźnie pokazuje, że lekcje nie odbywają się równolegle.

Ale czy to będzie fair (i czy w ogóle wolno mi tak zrobić), że w tej grupie której więcej przepada, zrobię dane zagadnienie na jednej godzinie zamiast na dwóch, żeby podgonić? Bo ktoś może mi zarzucić, że ta grupa mniej ćwiczyła taką a taką rzecz.......


To jest nie fair, ale winny jest kalendarz, nie Ty, więc jakim cudem ktokolwiek miałby Ci zarzucać, że nie przeprowadziłaś tych lekcji?

Dobrze, że się o to martwisz, ale spokojnie. Od strony formalnej ważne jest byś zrealizowała to co narzuca podstawa. A sądząc po liczbie godzin pomimo przepadania tych lekcji nie będziesz mieć z tym problemu.

Od strony praktycznej nauka języka to nie fabryka, w której należy "przerobić określona partie materiału".

Możesz spróbować trochę czasu odrobić, możesz zwolnić tempo w drugiej grupie, możesz przejść nad tym do porządku dziennego, no bo jakaż to tragedia będzie jeśli grupy nie będą szły idealnie równolegle?

Jak Jolly napisał Twoim celem nie jest przerobienie określonej liczby tematów w podręczniku.

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przepadające lekcje

Postautor: benia8686 » 2011-02-10, 10:32

Jolly Roger pisze:Jeśli grupa A ma zajęcia z Tobą to co robi grupa B?? też ma z tobą?? w tym samym czasie?


Jedna grupa ma ze mną a druga informatykę czy wf

vuem pisze:To jest nie fair, ale winny jest kalendarz, nie Ty, więc jakim cudem ktokolwiek miałby Ci zarzucać, że nie przeprowadziłaś tych lekcji?


Nie obawiam się zarzutu nieprzeprowadzenia, grupa której przepada więcej jest słabsza więc nie chcę gonić na siłę i robić u nich 2 lekcji na jednej, i nie ctez aby pod koniec roku okazało się, że czegoś nie zrealizują, bo zabrakło już czasu

vuem pisze:Dobrze, że się o to martwisz, ale spokojnie. Od strony formalnej ważne jest byś zrealizowała to co narzuca podstawa. A sądząc po liczbie godzin pomimo przepadania tych lekcji nie będziesz mieć z tym problemu.


Przepada 5, 12, 26 kwietnia i 3 maja. A jeszcze jak wypadnie coś losowego... to nie chcę myśleć. Nie wiem może dla bardziej doświadczonych nauczycieli nie jest to problem, ale ja dopiero zaczynam więc się obawiam.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przepadające lekcje

Postautor: vuem » 2011-02-10, 15:57

benia8686 pisze:grupa której przepada więcej jest słabsza więc nie chcę gonić na siłę i robić u nich 2 lekcji na jednej, i nie ctez aby pod koniec roku okazało się, że czegoś nie zrealizują, bo zabrakło już czasu


Nie goń, bo materiału, na który potrzeba dwóch godzin lekcyjnych nie zrealizujesz w ciągu jednej. Nie chodzi przecież o "odfajkowanie kolejnej pozycji z programu, tylko o to by uczniowie posiedli określoną wiedzę, czy umiejętności.

Jeśli w tym roku nie zrealizujesz 100% założonego planu, to trudno, nie masz na to wpływu.
Zadbaj o to, by w skali całego etapu edukacyjnego została zrealizowana podstawa programowa. To jest Twój cel podstawowy.
Natomiast to, że z jedną grupą zrobisz "200% normy", a z drugą ledwie minimum nie jest niczym niezwykłym.

benia8686 pisze:Przepada 5, 12, 26 kwietnia i 3 maja. A jeszcze jak wypadnie coś losowego... to nie chcę myśleć. Nie wiem może dla bardziej doświadczonych nauczycieli nie jest to problem, ale ja dopiero zaczynam więc się obawiam.


A pomyśl co ma zrobić nauczyciel, który ma 1 godzinę przedmiotu tygodniowo w taki wtorek. gdy do tego dodać chorobę, ze 3 wychodne (kino, wycieczka itp)...Tobie przepadnie raptem mała część lekcji. :wink:

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Przepadające lekcje

Postautor: Jolly Roger » 2011-02-10, 17:40

benia8686 pisze:
Jolly Roger pisze:Jeśli grupa A ma zajęcia z Tobą to co robi grupa B?? też ma z tobą?? w tym samym czasie?


Jedna grupa ma ze mną a druga informatykę czy wf


zagadaj z informatykiem czy nie zrobiłby podmianki w kilka wtorków. Może wychowawca klasy cię wesprze w tej podmiance. Po koleżeńsku nie powinno być problemu, że ze dwie środy weźmiesz tą podstawową grupę podsyłając informatykowi bardziej zaawansowanych. Sprawa powinna być do przełknięcia także dla dyrekcji.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przepadające lekcje

Postautor: benia8686 » 2011-02-10, 17:48

Jolly Roger, vuem, dzięki za wszystkie rady. Uspokoiliście mnie.

vuem pisze:A pomyśl co ma zrobić nauczyciel, który ma 1 godzinę przedmiotu tygodniowo w taki wtorek. gdy do tego dodać chorobę, ze 3 wychodne (kino, wycieczka itp)...


Fakt, tu jest gorzej.


Wróć do „Języki obce”