Lekcje wychowawcze - tematyka

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Lekcje wychowawcze - tematyka

Postautor: dushka » 2007-10-28, 09:06

W przyszłym tygodniu mam godzinę wychowawczą, poświęconą pamięci zmarłych.

Nie mam kompletnie pomysłu na nią - jest to 4 klasa szkoły podstawowej. Taki dziwny wiek, dzieci są za duże na to, by oprzeć temat na pracy plastycznej, a za małe na np. poetyckie rozmowy oparte na wybranych wierszach czy na rozmowę o zmarłych im bliskich.

Nasuwa się wam coś?


EDIT: właśnie koleżanka podpowiedziała, że może by przedstawić dzieciakom, jak Wszystkich Świętych obchodzone jest w różnych częściach świata?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Lekcje wychowawcze - tematyka

Postautor: dushka » 2007-10-28, 11:17

Muszę brać pod uwagę, że mam dzieci o obniżonej sprawności umysłowej również, jak też z zaburzeniami emocji.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Lekcje wychowawcze - tematyka

Postautor: dushka » 2007-10-28, 13:05

To robiłam w klasach 1-3, plus pracę plastyczną jakąś. Teraz wreszcie chciałam coś innego, bo to tak bez sensu rok w rok powtarzać to samo.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Lekcje wychowawcze - tematyka

Postautor: malgala » 2007-10-28, 20:50

dushka pisze:Teraz wreszcie chciałam coś innego, bo to tak bez sensu rok w rok powtarzać to samo.

Niby to samo, ale zawsze inaczej.
W klasie IV rozmawialiśmy,dzieci przyniosły zdjęcia zmarłych członków swoich rodzin, opowiadały o nich. W V robiliśmy klasową gazetkę, na której znalazły się poświęcone tej tematyce wiersze, wiadomości encyklopedyczne dotyczące święta i wszystko zilustrowane pracami plastycznymi uczniów. Teraz są w VI. Mam w klasie kilka osób próbujących pisać wiersze. Ogłosili klasowy konkurs poetycki "Żyję task długo, jak długo żyje pamięć o mnie" Na godzinie wychowawczej będzie więc rozstrzygnięcie tego konkursu. Tematyka co rok ta sama, ale za każdym razem inne podejście do tematu.


Wróć do „Wychowawca klasy”