Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep
 
   
 
 

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Miłość Ligii i Winicjusza...
Autor Wiadomość
Monita83 


Przedmiot nauczania: język polski
Wiek: 29
Dołączyła: 08 Sie 2007
Posty: 161
Skąd: z południa Polski
Post nr 1, Wysłany: 2007-08-09, 10:11   Miłość Ligii i Winicjusza...

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II

PLACÓWKA : Gimnazjum
CZAS TRWANIA: jedna godzina lekcyjna
TEMAT : Wielka miłość na kartach powieści H. Sienkiewicza zatytułowanej Quo vadis.

CELE OGÓLNE:
1. Pogłębianie umiejętności pracy z tekstem.
2. Doskonalenie sztuki swobodnego wypowiadania się.
3. Kształcenie wrażliwości estetycznej poprzez pokaz obrazu.
4. Ćwiczenie umiejętności porównywania dzieła malarskiego z dziełem literackim.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
->podać cechy wyglądu i charakteru Ligii oraz Winicjusza;
->scharakteryzować ich miłość;
->porównać obraz malarski z tekstem literackim;
->określić tematykę dzieła ( malarstwo );
->rozróżnić rozmaite barwy, ich odcienie;
->wskazać na kontrast ( w obrazie );
->trafnie formułować wnioski.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: fragment tekstu o Ligii i Winicjuszu z To lubię! (str. 184 );
obraz H. Siemiradzkego Pochodnie Nerona;

FORMY PRACY : zbiorowa, indywidualna;
METODY PRACY: poszukująca z elementami metody oglądowej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Ogniwo wstępne:

1. Powitanie.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Podanie i zapisanie tematu lekcji.

Ogniwo właściwe:

1. Prowadząca rozpoczyna zajęcia pytaniem, nawiązującym do tematu lekcji: O czyją miłość tutaj chodzi?
/ oczywiście o miłość Ligii i Winicjusza /

2. Poleca krótkie zastanowienie się nad wyglądem i cechami charakteru tych bohaterów. Następnie wspólnie z uczniami tworzy na tablicy schemat, który oni przerysowują do zeszytów:

Ligia
wygląd : piękna; o niebieskich oczach; białym czole; ciemnych, bujnych włosach; różowej,przezroczystej twarzy; smukła; młoda; drobna; przypomina nimfę;

cechy charakteru: skromna; uczciwa; cierpliwa; stanowcza; litościwa; dobra; cnotliwa; wstydliwa; bezpośrednia; szczera; wierna; dzielna; odważna.

Marek Winicjusz
wygląd : przystojny; atletyczny; dobrze zbudowany; młody; silny; o muskularnych
ramionach; o smagłej cerze; wyraźnych rysach twarzy.

cechy charakteru: uparty; gwałtowny; porywczy; wybuchowy; dumny; zuchwały; władczy; okrutny dla niewolników; dzielny; odważny; waleczny; pod wpływem miłości, która go uszlachetniła i udoskonaliła, zmienił się, stał się: łagodny; miłosierny; prawy; pokorny; wrażliwy na krzywdę; potrafił przezwyciężyć swą naturę; otwarty na innych ludzi; wierzący ( został chrześcijaninem ).

3. Tym razem pyta o cechy miłości, jaka łączyła tych dwoje. Zapisuje propozycje uczniów na tablicy:


MIŁOŚĆ LIGII I WINICJUSZA

wielka, prawdziwa, wierna, szczera, piękna, trwała, silna, cierpliwa, pełna wyrzeczeń i poświęcenia
4. Poleca uczniom zwrócić uwagę na tłum, jego reakcje, uczucia... ( na podstawie fragmentu zamieszczonego w podręczniku )
/ żądny rozrywki; chciał walki, rozlewu krwi... /

5. Teraz przechodzi do obrazu Pochodnie Nerona H. Siemiradzkiego znajdującego się pod tekstem:
- Jakie pojawiają się informacje o tym dziele malarskim?
/ autor, tytuł, rok powstania, technika wykonania, wymiary... /
- Jaką scenę przedstawia dzieło?
/ scenę męczeństwa chrześcijan /
Na pierwszym planie widać pałac cesarski, przed którym zebrali się tłumnie dworzanie z samym cesarzem na czele, by oglądać niezwykłe widowisko.
- Co można wyróżnić na pierwszy rzut oka?
/ dwie części obrazu: po prawej stronie to przywiązani do pali chrześcijanie, czekający na śmierć, z drugiej strony- ci, którzy ich skazali: cezar, augustianie... /
- Co powiecie o kolorystyce obrazu?
/ prawa część utrzymana jest w ciemnej tonacji, z mroku odcinają się jedynie jasne płomienie; nawet niebo nie jest czysto błękitne, zasłania je zmrok lub dym palących się „pochodni” /
- Co wyraźnie widać pomiędzy lewą a prawą częścią obrazu?
/ kontrast; zmienia się kolorystyka: wyłania się biel murów pałacu, w centralnym punkcie znajduje lektyka niesiona przez czarnoskórych niewolników, ozdobiona licznymi złoceniami, w której zasiada główna postać obrazu- Neron. Tłum mieni się setkami kolorowych szat; postacie przyjmują różne pozy; wszystko przytłacza swym przepychem, bogactwem, zupełnie odcina się to od prawej części płótna... /

Ogniwo końcowe:

1. Zadanie pracy domowej:

Uzupełnij tabelkę oraz sformułuj wniosek dotyczący przedstawienia tej samej sceny przez pisarza i malarza.

H. Sienkiewicz Quo vadis H. Siemiradzki Pochodnie Nerona

Przedstawiona
scena

Świat pogan

Świat chrześcijan

Sposób obrazowania
( tworzywo, jakim posługuje
się twórca )


2. Pożegnanie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



login
hasło
 
   Program druk świadectw

Druki szkolne: świadectwa, gilosze, druki, dzienniki


Zdobądź zaświadczenie do dokumentacji składanej w komisji kwalifikacyjnej.

Zaświadczenie o umiejętności posługiwania się technologią komputerową i informacyjną

Zbiory testów: polski, angielski, matematyka, niemiecki
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Skocz na górę

 
Ministerstwo Edukacji Narodowej Centrum Edukacji Szkolnej European Schoolnet
Copyright © 1995-2009 Centrum Edukacji Szkolnej