Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep
 
   
 
 

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy scenariusz lekcji :)
Autor Wiadomość
chiczi 


Przedmiot nauczania: język polski, terapia pedagogiczna, bibliotekoznawstwo
Wiek: 29
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 3043
Skąd: Górny Śląsk
Post nr 1, Wysłany: 2007-02-22, 21:13   Pierwszy scenariusz lekcji :)

Witam :)
Zgodnie z apelem moderatorki zamieszczam swój konspekt lekcji :) . Lekcje przeprowadziłam podczas odbywania praktyk pedagogicznych w gimnazjum, a dwa tygodnie temu "obroniłam" go na 5 na egzaminie z metodyki nauczania języka polskiego :lol:
Czekam na uwagi, opinie. Co jest dobre, co wymaga poprawki itp.
Pozdrawiam!
KONSPEKT LEKCJI




Gimnazjum w …..
Klasa III a
Język polski
Prowadząca: Agnieszka ……
Program nauczania: Świat w słowach i obrazach


Temat: Odkrywamy tajemnice wypowiedzeń wielokrotnie złożonych.
(Lekcja w cyklu.)

Cele ogólne:
-Kształcenie umiejętności dokonywania poprawnej analizy składniowej wypowiedzeń wielokrotnie złożonych.
-Rozwijanie umiejętności współpracy uczniów w grupie.
-Przeciwdziałanie izolacji niektórych uczniów.
-Stworzenie szansy na pokonanie własnej nieśmiałości.

Cele operacyjne:
Uczeń:
-Rozumie pojęcie wypowiedzenia wielokrotnie złożonego.
-Poprawnie dzieli wypowiedzenia wielokrotnie złożone na wypowiedzenia składowe.
-Rozpoznaje różne rodzaje wypowiedzeń składowych, nazywa je, zauważa stosunki zachodzące między nimi.
-Sporządza wykresy graficzne wypowiedzeń wielokrotnie złożonych.
-Poprawnie buduje wypowiedzenia wielokrotnie złożone z podanych elementów składowych (z tzw. rozsypanki wyrazowej).
-Tworzy samodzielnie różne typy wypowiedzeń wielokrotnie złożonych, które odpowiadają konkretnym wykresom graficznym.
-Pracuje w grupie, dzięki czemu rozwija umiejętność współdziałania i podejmowania decyzji uzgodnionych z pozostałymi członkami zespołu.
- Docenia pracę kolegów, uważnie słucha wypowiedzi przedstawicieli grup.

Forma pracy:
Praca grupowa zróżnicowana, zbiorowa.

Metody pracy:
Zajęcia praktyczne (zestawy zadań dla grup), pogadanka (przypomnienie najważniejszych wiadomości, dotyczących wypowiedzeń złożonych, rozmowa nauczyciela z uczniami w trakcie prezentowania wyników pracy.)

Środki dydaktyczne:
Zestawy zadań przygotowane przez nauczyciela dla poszczególnych grup, ksero zdań do analizy w domu.

Bibliografia:
Wypowiedzenia, które uczniowie zanalizują w domu, zaczerpnęłam z książki:
S. Dubisz, M. Nagajowa, J. Puzynina: Język i my. Podręcznik do języka polskiego dla klasy pierwszej szkół średnich. Wydanie dwunaste. Warszawa 1998, s. 59.
Korzystałam również z książki:
K. Gierymski: Gramatyka na bardzo dobry. Książka pomocnicza do nauki gramatyki języka polskiego. Warszawa 1994, s. 38-62.

Przebieg lekcji:

I Ogniwo wstępne:
-Przywitanie, przypomnienie najważniejszych wiadomości o wypowiedzeniu złożonym ( ok. 3 minut)
-Podanie tematu lekcji oraz jej celu (ok. 1 minuty)

II Ogniwo centralne:
- Podział klasy na pięć grup, przydzielenie zadań- ćwiczenie nr 1 (ok. 2 minut)
ĆWICZENIE PIERWSZE:


GRUPA I
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.

zawrócił nagle duży pojazd pancerny
Wtedy zobaczyli i pojechał w odwrotnym kierunku
który



GRUPA II
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.

prosił mnie żebym Mój krewny
w Warszawie go odwiedził
kiedy będę

GRUPA III
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.

ojciec wrócił do nas nie mógł się bo
Kiedy zaraz wezwano go
nacieszyć nami ponownie

GRUPA IV
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.

Wieczorem do biblioteki przeczytam
do kina muszę oddać albo
książkę pójdę którą jutro

GRUPA V
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.

zatrzymywał się Posłaniec bo wiedział
odpoczywał ale szedł naprzód że przed wieczorem
musi dotrzeć do celu

-Praca uczniów (ok. 10 minut)
-Wypowiedzi przedstawicieli zespołów, omówienie wyników pracy, zapis na tablicy (ok.10 minut)
-Ćwiczenie drugie- ksero poleceń dla każdej z grup (ok. 1 minuty)
ĆWICZENIE DRUGIE:

GRUPA I
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:
1
2
3
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, dopełnieniowe
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, przydawkowe

1 .....2
3
1-zdanie główne
2-zdanie współrzędne do pierwszego, łączne
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe przyczyny

GRUPA II
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:
1
2…3
4
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, przydawkowe
3-zdanie współrzędne do drugiego, łączne
4- zdanie podrzędne wobec trzeciego, okolicznikowe celu

2
1 3
1-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowego czasu
2-zdanie główne
3- zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe przyczyny

GRUPA III
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:
1
2
3
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, okolicznikowe sposobu
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe przyzwolenia

1
2…3
4
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, dopełnieniowe
3-zdanie współrzędne do drugiego, łączne
4-zdanie podrzędne wobec trzeciego, okolicznikowe czasu

GRUPA IV
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:
1…2
3…4
1-zdanie główne
2-zdanie współrzędne do pierwszego, wynikowe
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe celu
4-zdanie współrzędne do trzeciego, łączne

2
1 3
1-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe czasu
2-zdanie główne
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe przyczyny

GRUPA V
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:

1
2…3
4
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, przydawkowe
3-zdanie współrzędne do drugiego, przeciwstawne
4-zdanie podrzędne wobec trzeciego, okolicznikowe przyczyny


1
2
3
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, dopełnieniowe
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, przydawkowe

-Praca uczniów (ok. 10 minut)
- Prezentacja i omówienie wyników pracy uczniów, zapis na tablicy ( ok.10 minut)

III Ogniwo końcowe:
-Podsumowanie wiadomości, wyjaśnienie wątpliwości uczniów (ok. 3 minut)
-Zadanie domowe- rozdać ksero ćwiczeń (ok. 1 minuty)
1.Dokonaj analizy następujących wypowiedzeń wielokrotnie złożonych, sporządź wykresy.

Każdy słownik z założenia powinien być normatywny, ponieważ wymaga się od niego, aby zawierał tylko takie formy, wyrazy i wyrażenia, które są zgodne z wymaganiami poprawnego stylu i nie nasuwają żadnych wątpliwości co do tego, czy można ich używać.
Witold Doroszewski

Oddział Czeremisów kilkanaście koni liczący szedł w mili naprzód, by drogę opatrywać i komendantów o przyjeździe pani Wołodyjowskiej uprzedzać, aby kwatery wszędy mieli gotowe.
Henryk Sienkiewicz Pan Wołodyjowski

2. Podane zdania nadrzędne uzupełnij wskazanymi typami zdań podrzędnych.

Wiadomo,
( zdanie podmiotowe)
( zdanie przydawkowe)


Powiedziano nam,
(zdanie dopełnieniowe)
(zdanie przydawkowe)


Spotkałem kolegę
(zdanie okolicznikowe czasu) (zdanie przydawkowe)
_________________

 
 
Kasicek 
studentka:)


Wiek: 28
Dołączyła: 11 Wrz 2006
Posty: 31
Skąd: Olsztyn
  Post nr 2, Wysłany: 2007-09-06, 14:30   

dzien dobry, ja mam nastepujace pytanie odnosnie konspektow i scenariuszy lekcji: gdzie jeszcze w Internecie, poza Wasza stronka, Profesorem i Literka moge znalezc dobre przyklady wlasnie konspektow i sceniariuszy z historii? bo podan ezrodla juz przeszukalam, a chcialabym wiecej :lol: pzdr
 
 
 
malgala 
Administracja
matematyk-optymista


Przedmiot nauczania: matematyka
Wiek: 61
Dołączyła: 30 Lip 2007
Posty: 6210
Skąd: łódzkie
Post nr 3, Wysłany: 2007-09-06, 16:46   

Sporo znajdziesz tu: http://www.publikacje.edu...p?dzial=nowosci
_________________

 
 
 
Marzena82 

Przedmiot nauczania: j.polski, pedagog specjalny
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Sie 2007
Posty: 184
Skąd: śląsk
Post nr 4, Wysłany: 2007-09-06, 21:11   

Myślę Kasicek, że na tej stronce też znajdziesz coś dla siebie: http://historicus.umk.pl/
_________________
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)
 
 
Kasicek 
studentka:)


Wiek: 28
Dołączyła: 11 Wrz 2006
Posty: 31
Skąd: Olsztyn
Post nr 5, Wysłany: 2007-09-06, 21:12   

pieknie dziekuje :D i pozdrawiam serdecznie
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



login
hasło
 
   Program druk świadectw

Druki szkolne: świadectwa, gilosze, druki, dzienniki


Zdobądź zaświadczenie do dokumentacji składanej w komisji kwalifikacyjnej.

Zaświadczenie o umiejętności posługiwania się technologią komputerową i informacyjną

Zbiory testów: polski, angielski, matematyka, niemiecki
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Skocz na górę

 
Ministerstwo Edukacji Narodowej Centrum Edukacji Szkolnej European Schoolnet
Copyright © 1995-2009 Centrum Edukacji Szkolnej