Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep
 
   
 
 

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Scenariusz lekcji: JAK SOBIE RADZIĆ Z AGRESJĄ I PRZEMOCĄ?
Autor Wiadomość
Margolcia 


Przedmiot nauczania: Historia
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Gru 2008
Posty: 2
Skąd: świętokrzyskie
Post nr 1, Wysłany: 2008-12-07, 14:17   Scenariusz lekcji: JAK SOBIE RADZIĆ Z AGRESJĄ I PRZEMOCĄ?

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W KLASIE II GIMNAZJUM

TEMAT: JAK SOBIE RADZIĆ Z AGRESJĄ I PRZEMOCĄ?


Cele:
a) ogólny:
-kształtowanie umiejętności radzenia sobie z agresją i przemocą;
b) szczegółowe:
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania agresji;
- opanowanie umiejętności skutecznego odmawiania;
- poznanie sposobów obrony przed agresją i przemocą.

Metody dydaktyczne:

- zabawa pt. "Marionetka";
- ćwiczenie -odmawianie;
- pogadanka na podstawie opisu sytuacji.

Środki dydaktyczne:
- plansza „Sześć sposobów odmawiania”;
-Karta pracy „Przykładowe sposoby obrony przed agresją”;
-Opisy sytuacji.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Rundka wstępna.

Wszyscy uczniowie kolejno odpowiadają na pytanie: Co miłego wydarzyło się wczoraj w Twoim życiu?

2. Zabawa "Marionetka".

Nauczyciel proponuje zabawę, dzięki której uczniowie mają zrozumieć, że niektórzy ludzie, nie potrafią odmawiać, bronić swojego zdania. Ochotnik staje w środku kręgu i odgrywa w zabawie rolę marionetki. Pozostali uczniowie podchodzą do niego i przez pięć minut bawią się jego ciałem, zmieniając "marionetce" układ rąk, nóg. "Marionetka" nie protestuje.
Uczeń "marionetka" dzieli się z grupą odczuciami, których doświadczył, odgrywając swą rolę. Pozostałe osoby wypowiadają się, czy robienie czegoś wbrew własnej woli jest przyjemne.

3.Omówienie planszy pt. "Sześć sposobów odmawiania"


Nauczyciel posługuje się (wcześniej przygotowaną) planszą "Sześć sposobów odmawiania" Wyjaśnia młodzieży, jak przedstawione na niej strategie odmawiania można wykorzystać w codziennym życiu.

Sześć sposobów odmawiania:
1. Powiedz "nie".
2. Zmień temat.
3. Odejdź.
4. Zignoruj propozycję.
5. Podsuń lepszy pomysł.
6. Powiedz coś śmiesznego.

4.Ćwiczenie - odmawianie.

Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje tekst - opis sytuacji, w której jedna osoba jest nakłaniana do określonego postępowania (KARTA PRACY 1). Uczniowie mają za zadanie sformułować na podstawie otrzymanego tekstu odpowiedź odmowną, adekwatną do opisanej sytuacji (czas przeznaczony na realizację zadania - 5 min.). Poszczególne grupy kolejno prezentują klasie swój tekst oraz własne propozycje rozwiązania problemów w nich przedstawionych. Uczniowie dzielą się z klasą odczuciami, które towarzyszyły im w trakcie ćwiczenia.

5.Pogadanka na podstawie opisu sytuacji.

Nauczyciel przedstawia klasie opis sytuacji (KARTA PRACY 2). Uczniowie odpowiadają na pytania pomocnicze:
- Jakich uczuć doświadczał Michał, a jakich Adam?
- Jakie mogą być skutki tej sytuacji dla Adama (np. obawianie się kolegów, poczucie krzywdy, lęk przed uczęszczaniem do szkoły), a jakie dla Michała? (np. lęk przed zemstą kolegi).
- Jakie normy społeczne zostały naruszone?
- Jakie były motywy postępowania chłopców: Marcina, Bartka, Łukasza i Michała?
- Czy chłopcy pomyśleli o konsekwencjach swego postępowania?
- Czy chłopcy zastanawiali się, jakie będą ich późniejsze kontakty, oraz co powiedzą rodzice?

6.Przykładowe sposoby obrony przed agresją

Nauczyciel prezentuje uczniom listę przykładowych sposobów obrony przed agresją (KARTA PRACY 3). Uczniowie kolejno zapisują na tablicy lub odczytują zadania. Podsumowując, nauczyciel podkreśla, że agresja jest zjawiskiem negatywnym i nie wolno dawać na nią przyzwolenia.

7.Rundka końcowa.

Każdy uczeń kończy zdanie: Na dzisiejszych zajęciach ważne dla mnie było…. .


KARTA PRACY 1


A.

Ania z Kasią dokuczają Beacie. Próbują namówić Izę, aby ta robiła to samo. Dziewczynka nie chce zachowywać się wobec Izy tak, jak koleżanki, bo wie, ze to jest przemoc. Co powinna w tej sytuacji zrobić?

B.

Koledzy z klasy Marka kradną sąsiadom jabłka z sadu. Namawiają Marka, by się do nich przyłączył. Jak może zareagować Marek na propozycję kolegów?

C.

Basia namawia Olę do wspólnych wagarów. Ola nie chce uciekać z lekcji, gdyż boi się konsekwencji. Nie chciałaby też sprawić przykrości swoim rodzicom. Co może zrobić Ola w takiej sytuacji?


KARTA PRACY 2

OPIS SYTUACJI:

Michał chciałby mieć swoją paczkę. Właśnie poznał Marcina, Bartka i Łukasza. Chłopcy są od niego starsi, imponują mu swoją siłą i zaradnością. Zależy mu na tym, żeby go polubili i przyjęli do swojego grona. Marcin, Bartek i Łukasz zapowiedzieli, że przyjmą go do grupy, ale musi pokazać, że na to zasługuje. Umówili się na środę na godzinę 16.OO w parku. Michał nie mógł się doczekać tego dnia. Był bardzo ciekawy, jakie chłopcy mają wobec niego plany. Ci zażądali od Michała, aby udowodnił swoją siłę i pobił Adama z równoległej klasy, który rzekomo powiedział wychowawcy, iż Marcin, Bartek i Łukasz zniszczyli kwiaty na korytarzu szkolnym. Michał pobił Adama do tego stopnia, że chłopiec znalazł się w szpitalu.

KARTA PRACY 3

PRZYKŁADOWE SPOSOBY OBRONY PRZED AGRESJĄ

-Postawa osoby pewnej siebie, ale nie chojraka,
-Rezygnacja z prowokacyjnych zaczepek,
-Ucieczka,
-Zgłoszenie faktu prześladowania rodzicom, wychowawcy, pedagogowi,
-Telefon na policję,
-Nieodpowiadanie na zaczepki,
-Unikanie niebezpiecznych miejsc,
-Zapewnienie sobie opieki osoby dorosłej, najlepiej mężczyzny, gdy musimy wracać po ciemku do domu,
-W przypadku prześladowań zmiana klasy, szkoły,
-Nieprzyznawanie się do posiadania pieniędzy lub przedmiotów mogących wzbudzać pożądanie,
-Trenowanie technik samoobrony,
-Nagłośnienie sprawy w prasie,
-Niewpuszczanie do mieszkania obcych osób,
-Nieuleganie osobom próbującym nas zastraszyć.

trochę poprawiłam odstępy i pogrubiłam pewne elementy aby były lepiej widoczne - renati23
Ostatnio zmieniony przez renati23 2008-12-07, 15:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



login
hasło
 
   Program druk świadectw

Druki szkolne: świadectwa, gilosze, druki, dzienniki


Zdobądź zaświadczenie do dokumentacji składanej w komisji kwalifikacyjnej.

Zaświadczenie o umiejętności posługiwania się technologią komputerową i informacyjną

Zbiory testów: polski, angielski, matematyka, niemiecki
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Skocz na górę

 
Ministerstwo Edukacji Narodowej Centrum Edukacji Szkolnej European Schoolnet
Copyright © 1995-2009 Centrum Edukacji Szkolnej