KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II
PLACÓWKA : Gimnazjum
CZAS TRWANIA: jedna godzina lekcyjna
TEMAT : W kręgu bohaterów powieści H. Sienkiewicza Quo vadis.
CELE OGÓLNE:
1. Kształtowanie umiejętności sprawnego odwoływania się uczniów do swojej wiedzy o lekturze.
2. Doskonalenie zdolności uzasadniania wyrażanych poglądów i spostrzeżeń.
3. Wzbogacanie słownictwa.
4. Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w pracy zespołowej.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
->wskazać bohaterów pierwszoplanowych, drugoplanowych i epizodycznych;
->rozróżnić postacie historyczne i fikcyjne występujące w powieści;
->podać różnice pomiędzy światem pogańskim a chrześcijańskim ( w Quo vadis );
->wymienić kilku przedstawicieli tych światów;
->scharakteryzować krótko poszczególnych bohaterów ( Neron, Winicjusz, Petroniusz, Ligia,
Chilon );
->trafnie odwoływać się do odpowiednich cytatów.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki z cytatami odnoszącymi się do różnych postaci z lektury ( Neron, Petroniusz, Ligia, Winicjusz, Chilon ); kartki ( formatu A3 ) dla każdej z grup, z narysowanymi karykaturami bohaterów; Quo vadis H. Sienkiewicza.
FORMY PRACY : zbiorowa, grupowa.
METODY PRACY: poszukująca z elementami metody zajęć praktycznych.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Ogniwo wstępne:
1. Powitanie.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Podanie i zapisanie tematu lekcji.
Ogniwo właściwe:
1. Prowadząca rysuje na tablicy schemat przedstawiający bohaterów pierwszoplanowych, drugoplanowych i epizodycznych, których wymieniają uczniowie:
BOHATEROWIE
[shadow=orange]pierwszoplanowi[/shadow]: Ligia, Marek Winicjusz. Neron, Petroniusz,
św. Piotr;
[shadow=orange]drugoplanowi[/shadow]: Chilon, Eunice, Aulus Plaucjusz, Pomponia Grecyna, Akte, Poppea, Ursus, Tygellin, Glaukos;
[shadow=orange]epizodyczni[/shadow]: Kroton, Nazariusz, Chryzotemis.
- Jakie wyróżnicie postacie historyczne?
/ Neron, Seneka, Tygellin, Poppea, Petroniusz /
- A fikcyjne?
/ Ligia, Marek Winicjusz, Eunice, Chilon, Ursus, Kroton /
2. Następnie rozpoczyna pogawędkę na temat świata pogan i chrześcijan w powieści, po czym tworzy na tablicy (związany z owym światem ) wykres.
- Jakie dwa światy można wyróżnić w Quo vadis?
/ pogański i chrześcijański /
- Mamy tzw. sfery sacrum i profanum. Do których światów je przyporządkujecie?
/ świat pogański - sfera profanum
świat chrześcijański - sfera sacrum /
- W jaki sposób opisany jest świat pogan ( co przykuwa wzrok czytelnika )?
/ jest barwny, kolorowy, niezwykle plastyczny, pełen bogactwa, przepychu, rozkoszy... /
- A świat chrześcijan?
/ szary, bezbarwny, prosty, skromny, pełen ubóstwa... /
- Pojawiają się liczne kontrasty: każda niemal postać z jednej grupy, znajdzie swój odpowiednik w drugiej, podajcie parę przykładów:
Neron- św. Piotr
Poppea- Pomponia Grecyna
Chilon- Glaukos
Kroton- Ursus
3. Prowadząca dzieli klasę na pięć grup. Każda otrzymuje polecenie krótkiego scharakteryzowania jednego bohatera ( Nerona, Petroniusza, Ligię, Winicjusza oraz Chilona ). Mają zwrócić uwagę na wygląd i cechy charakteru, wspomagając się otrzymanymi ( od prowadzącej ) cytatami.
4. Na koniec uczniowie prezentują swoje prace ( zostają one powieszone na tablicy ) i głośno odczytują to, co napisali.
Ogniwo końcowe:
1. Zadanie pracy domowej:
Przeczytaj z podręcznika ( To lubię! str. 184. ) fragment o Ligii i Winicjuszu.
2. Pożegnanie.