Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Plany wynikowe i rozkłady materiału
Autor Wiadomość
xpocisk 

Przedmiot nauczania: Historia
Post nr 1, Wysłany: 2008-09-01, 18:41   Plany wynikowe

Właśnie rozpoczynam swoją pierwszą pracę jako nauczyciel historii w gimnazjum i liceum jednocześnie. Co gorsza wszystko rozegrało się w ciągu ostatnich pięciu dni, gdyż okazało się że poprzednia nauczycielka odeszła i szybko poszukują kogoś nowego. Na dodatek widmo wizytacji spowodowało, że dyrektor wymaga planów wynikowych do końca pierwszego tygodnia. I tu moje pytanie jak się do tego wszystkiego zabrać. Z racji wyboru przez moją poprzedniczkę podręczników OPERONu muszę się dostosować, problem w tym że dopiero zamówiłem pakiet z programami nauczania i pewnie dojdzie po czasie. Jeśli ktoś mógłby mi udzielić kilku rad jak to wszystko ogarnąć było by mi bardzo miło.

Ewryl 

Przedmiot nauczania: język angielski
Post nr 2, Wysłany: 2008-09-01, 20:02   

BYć może poszukaj pomocy na stronie internetowej wydawnictwa. http://www.operon.pl/operon

Może postaraj się skontaktować z jakimś przedstawicielem wydawnictwa i wyjaśnić w czym rzecz.

Mara997 

Przedmiot nauczania: Język niemiecki
  Post nr 3, Wysłany: 2008-09-01, 20:04   

:) miło słyszeć, że nie tylko ja mam teraz taki problem i też szukam pomocy by ogarnąć tą całą biurokrację jak najszybciej... bo ta cała oświata wydaje mi się :crazy: :crazy: :crazy:

renati23 
Administracja

Przedmiot nauczania: przedsiębiorczość
Post nr 4, Wysłany: 2008-09-02, 05:47   

moi drodzy a co mają zrobić nauczyciele przedmiotów zawodowych kiedy uczą w szkole po kilka różnych przedmiotów w różnych rocznikach - koszmar :evil: :evil: :evil: ja w poprzednich latach musiałam 11 planów wynikowych napisać :x :x :x jak sobie to wszystko jakoś ułożyłam to w tym roku dyrekcja wprowadziła inny schemat planów i trzeba od nowa przerabiać, uzupełniać i opisywać :P :P :P :P :P :P :P :P

xpocisk 

Przedmiot nauczania: Historia
Post nr 5, Wysłany: 2008-09-02, 06:06   

cóż muszę widocznie spotkać się z poprzednią nauczycielką i uprosić żeby chociaż na kilka dni pożyczyła materiały do wykonania planów:) swoją droga tez mam ich sporo bo 9 (historia i wos dla gimnazjum i liceum)

renati23 
Administracja

Przedmiot nauczania: przedsiębiorczość
Post nr 6, Wysłany: 2008-09-02, 06:09   

xpocisk, współczuję :P

blossom 

Przedmiot nauczania: Język angielski
Post nr 7, Wysłany: 2008-09-10, 16:17   Plany wynikowe i rozkłady materiału

Jak to jest z tymi planami wynikowymi i rozkladem materialu?
Czy mozna zostac na tym co daje wydawnictwo na stronkach www?
Czy trzeba je jakos zmieniac? Nanosic poprawki?
Czy trzeba pisac nowe, swoje?
Nie wiem i chcialbym byc pewien

motylek8 

Przedmiot nauczania: english
Post nr 8, Wysłany: 2008-09-10, 16:46   

to pewnie zalezy od dyrekcji - moj dyrektor jest raczej 'ludzki' i nie jest zwolennikiem papierologii, wiec u ans spokojnie można mieć gotowca, akto jest bardziej ambutny, to nanosi poprawki. Jedyny wymóg narzucony przez wizytatora, to wyróżnienie w jakis sposób (np. podkreslenie) wymagań dla osób o zaniżonych wymaganiach.

marianka 

Post nr 9, Wysłany: 2008-09-10, 18:24   

Bodajże w ub. roku ministerstwo wystosowało pismo w sprawie zniesienia wymagań tworzenia/kopiowiania/dublowania planów wynikowych, rozkładów materiałów itp.
Zaleca się korzystanie z gotowych opracowań przygotowanych przez autorów programu czy podręcznika.

Krulik 

Post nr 10, Wysłany: 2008-10-10, 21:34   

Marianka- masz może namiary na takie pismo?
Bo nasza pani dyr jest fanką stosów papierów, które każdy musi opracowywać według dziwacznych kryteriów i wszystkie zawsze są na wczoraj :evil:

Jolly Roger 

Przedmiot nauczania: polglisz
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Post nr 11, Wysłany: 2008-10-12, 18:31   

Jak znam zycie to pismo jest zaleceniem, a pani dyrektor może wg własnego fiufiu domagać się pisania planu. Zwłaszcza jak jej jakiś beton kuratoryjny przyklaśnie.

marianka 

Post nr 12, Wysłany: 2008-10-12, 19:29   

Zgadza się, list nie ma mocy prawnej w randze rozporządzenia, ale jest dobrym argumentem przeciw dyrektorowi, który z uporem maniaka twierdzi, że przepisy ministerialne obligują n-la do pisania planów, a on (tzn. dyrektor) musi wymagać, bo go rozlicza z tego kurator.... :lol:
LIST SEKRETARZA STANU MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

do Kuratorów Oświaty i Dyrektorów Szkół i Placówek w sprawie zaniechania wymagania od nauczycieli i dyrektorów szkół nie zawsze uzasadnionych obowiązków biurokratycznych

W związku z napływającymi w ostatnim czasie do Ministerstwa Edukacji Narodowej sygnałami od dyrektorów szkół i nauczycieli dotyczącymi obarczania ich nie zawsze uzasadnionymi obowiązkami biurokratycznymi polegającymi na konieczności pisemnego sporządzania różnego rodzaju planów i innych opracowań, uprzejmie proszę o zaniechanie tego rodzaju wymagań.

Podstawowym obowiązkiem każdego nauczyciela określonego przedmiotu jest pełna realizacja przyjętego w danej szkole programu nauczania. Trudno sobie wyobrazić pełną i poprawną realizację programu nauczania bez dobrze przygotowanego rozkładu materiału nauczania, ale z drugiej strony obowiązujące przepisy nie obligują nauczycieli do sporządzania rozkładów materiału nauczania z prowadzonych przez nich zajęć edukacyjnych. Obowiązek taki można wprowadzić w statucie szkoły w części dotyczącej zadań nauczycieli.

Natomiast nieuzasadnionym i zbędnym jest nakładanie na nauczycieli obowiązku pisemnego opracowywania tzw. "planów wynikowych". Pojęcie takiego planu nie występuje w żadnym z obowiązujących aktów prawnych.

Dlatego też uprzejmie proszę Państwa Kuratorów Oświaty oraz Dyrektorów Szkół o kontynuowanie działań wspierających pracę nauczycieli bez obarczania ich zbędnymi biurokratycznymi obowiązkami.

Pragnę przypomnieć, że poza dokumentacją przewidzianą rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225, z późn. zm) szkoła ma obowiązek opracowania w szczególności:

- szkolnego zestawu programów nauczania i szkolnego zestawu podręczników (art. 22a ust. 2b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty),

- programu wychowawczego szkoły (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 51, poz. 458, z późn. zm.),

- programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska (podstawa prawna jak wyżej),

- programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania - w przypadku wydania takiego zalecenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny (art. 34 ust. 2 ustawy o systemie oświaty),

- planu pracy szkoły lub placówki (art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty),

- rocznego planu nadzoru pedagogicznego, który opracowuje dyrektor szkoły lub placówki (§ 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego(...)- Dz. U. Nr 235, poz. 1703

Szanowni Państwo Kuratorzy Oświaty Dyrektorzy Szkół i Placówek

Andrzej Waśko

SEKRETARZ STANU MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

Warszawa, 19 października 2007 r.

Jolly Roger 

Przedmiot nauczania: polglisz
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Post nr 13, Wysłany: 2008-10-14, 13:15   

No i jak dyrekcja przyjęła ten argument. Zapytam kwaśno.

Krulik 

Post nr 14, Wysłany: 2008-10-14, 18:00   

Dzisiaj nie pytałam:) jakoś ciężko było zaburzać tak miły dzień, ale jutro już spróbuję :)

Odpowiedz do tematu