Dwa problemy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

lukasch
Posty: 41
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Dwa problemy

Postautor: lukasch » 2008-09-22, 17:04

Mam prośbę do Państwa o poradę w sprawie dwóch problemów.

Problem 1.

Niedawno dowiedziałem się, że za pracę w klasie łączonej (kl. V i VI razem na jednej lekcji) powinienem otrzymywać 25 % dodatek do każdej takiej przeprowadzonej godziny. Takie lekcje mam już od trzech lat. Nie otrzymywałem takiego dodatku (sprawdziłem). W tym roku też mam kilka takich lekcji łączonych, min IV,V klasa. I też bez 25 % dodatku. Co mam teraz zrobić ? Zwrócić się do dyrekcji z odpowiednim przepisem ? Jeżeli ten dodatek faktycznie mi się należy i należał to czy mam szanse na jakieś wyrównanie z ostatnich lat czy to już "musztarda po obiedzie" ?

Problem 2.

Mam etat 18 godz. plus trzy nadliczbówki (dwie rewalidacje i kółko). Za niedługo mam, jak co roku, konkurs gminny (dla dzieci), na który dyrektor mnie oczywiście wysyła (zresztą chętnie w nim uczestniczę) jako nauczyciela przygotowującego i jako opiekę. Konkurs odbędzie się w piątek w godz. 9.oo - 14.oo, czyli 5 godz. zegarowych. A w piątek zgodnie z moim rozkładem zajęć mam 4 godziny - swoją przedmiotową, dwie rewalidacje i kółko. Problem jest w tym, że dyrektor zapowiedział , że nie zapłaci mi za te dwie rewalidacje i za kółko ponieważ nie są one wliczone w etat tylko są nadliczbówkami.. Wynika z tego, że nie dość ,że będę bite 5 godzin opiekował się uczniami w tym dniu (no bo przecież jestem w pracy i wykonuje zadania szkoły) to jeszcze na tym stracę pieniądze za trzy nadliczbówki. Proszę o poradę - czy faktycznie dyrektor ma rację nie płacąc mi za te nadliczbówki a jeśli tak to na jakiej PP. A jeśli nie ma racji to też na jakiej podstawie prawnej.

Dziękuję.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Dwa problemy

Postautor: nadia » 2008-09-22, 17:32

Mowiąc szczerze ja osobiście nie słyszałam nic na temat takiego dodatku. A poza tym to dlaczego te klasy są łączone tak w ogóle?

lukasch
Posty: 41
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Re: Dwa problemy

Postautor: lukasch » 2008-09-22, 19:37

Mówi o tym
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy

§ 8. Za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli:
10) zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych;

a dodatkowo polecam wyrok SN, który mówi co prawda o nauczycielach wf ale dotyczy wszystkich innych

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,prn,30,95,467,orzeczenie.html

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dwa problemy

Postautor: malgala » 2008-09-22, 19:52

lukasch pisze:Niedawno dowiedziałem się, że za pracę w klasie łączonej (kl. V i VI razem na jednej lekcji) powinienem otrzymywać 25 % dodatek do każdej takiej przeprowadzonej godziny. Takie lekcje mam już od trzech lat. Nie otrzymywałem takiego dodatku (sprawdziłem). W tym roku też mam kilka takich lekcji łączonych, min IV,V klasa. I też bez 25 % dodatku. Co mam teraz zrobić ? Zwrócić się do dyrekcji z odpowiednim przepisem ? Jeżeli ten dodatek faktycznie mi się należy i należał to czy mam szanse na jakieś wyrównanie z ostatnich lat czy to już "musztarda po obiedzie" ?

Należy się dodatek do każdej przepracowanej lekcji w klasach łączonych. Radzę porozmawiać spokojnie na ten temat z dyrekcją. Jeżeli rozmowa nic nie da to napisz pismo, w którym powołasz się na cytowane rozporządzenie z prośbą o wyrównanie. Roszczeń finansowych można dochodzić do 3 lat. Wcześniejsze ulegają przedawnieniu. Musisz tylko dokładnie policzyć wszystkie przepracowane faktycznie w klasach łączonych lekcje. Trzeba będzie zrobić to w oparciu o wcześniejsze plany lekcji i zapisy w dzienniku.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron