dzień nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

dzień nauczyciela

Postautor: motylek8 » 2009-09-30, 21:43

Mam małe pytanko - jak u was wygląda Dzień Edukacji Narodowej? Ponieważ dotychczas był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych, więc apel, zajęcia z wychowawcą itd. W tym roku jednak okazało się, że przed i po apelu odbędą się lekcje, gdyż rzekomo zmieniło się coś w przepisach. Czy to prawda?
Pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: dzień nauczyciela

Postautor: malgala » 2009-09-30, 22:44

Karta Nauczyciela

Rozdział 9
Dzień Edukacji Narodowej

Art. 74. W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Awatar użytkownika
bzyk
Posty: 107
Rejestracja: 2009-02-01, 16:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: dzień nauczyciela

Postautor: bzyk » 2009-10-01, 06:43

motylek8 wspominałaś o lekcjach, u nas zamiast lekcji musimy coś zorganizować uczniom, ale o dniu wolnym, nie ma co myśleć :)

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: dzień nauczyciela

Postautor: krg54 » 2009-10-01, 07:07

Pozwolę sobie wkleić następujący fragment pisma MEN:

Pani
Katarzyna Hall
Minister Edukacji Narodowej


INTERPELACJA
w sprawie rozliczania i organizacji pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych.

2. Wynagrodzenie nauczycieli za Dzień Edukacji Narodowej oraz rekolekcje winno być naliczane z uwzględnieniem godzin ponadwymiarowych.

W myśl art. 74 ustawy - Karta Nauczyciela, w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Dzień Edukacji Narodowej nie jest dla nauczyciela dniem wolnym od pracy. Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w przedszkolach publicznych i szkołach (Dz. U. Nr 36, póz. 155 z późn. zm.), uczniowie uczęszczający na naukę religii, uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeśli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Dni rekolekcji nie są dniami wolnymi od pracy dla nauczycieli, tym bardziej, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 3, póz. 69), nauczyciel jest zobowiązany do zapewnienia uczniom bezpiecznych warunków w drodze z i na rekolekcje.
W obu podanych sytuacjach nauczyciel może być pozbawiony możliwości przepracowania godzin ponadwymiarowych, ale korzysta z przepisów dotyczących pracowników pozostających w gotowości do pracy. Na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo w celu obliczenia wynagrodzenia: za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonania, oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju (art. 81 § 1 Kodeksu pracy), dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) oraz wynagrodzenia za czas dyżuru (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Analogicznie należy obliczać wynagrodzenie nauczyciela za dni rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.
Zgodnie z art. 42 ust. 2b w związku z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy - Karta Nauczyciela, w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia, nauczyciel obowiązany jest uczestniczyć w przeprowadzaniu sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu w ostatnim roku nauki w gimnazjum, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części Nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nieprzepracowane z powodu uczestniczenia w przeprowadzeniu sprawdzianu. Jeżeli bowiem w arkuszu organizacyjnym szkoły przewidziano godziny ponadwymiarowe w dniach, w których przeprowadzany jest sprawdzian, to z całą pewnością należy nauczycielowi wypłacić wynagrodzenie za te godziny.

3. Wycieczki szkolne są realizacją zadań statutowych szkoły, a dla nauczyciela wypełnieniem obowiązku wynikającego z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela.

Wycieczki rzadko trwają krócej niż przypadająca w danym dniu liczba godzin pracy nauczyciela, często natomiast trwają o wiele dłużej. Nie ma więc żadnych przesłanek by nauczyciela opiekującego się dziećmi na wycieczce, a tym samym realizującego zadania opiekuńczo-wychowawcze, pozbawiać wynagrodzenia za przydzielone mu godziny ponadwymiarowe. Powinno być ono naliczone w ten sam sposób jakby nauczyciel pracował na terenie szkoły.

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: dzień nauczyciela

Postautor: motylek8 » 2009-10-01, 13:25

bzyk pisze:motylek8 wspominałaś o lekcjach, u nas zamiast lekcji musimy coś zorganizować uczniom, ale o dniu wolnym, nie ma co myśleć

U nas też, tylko właśnie powątpiewamy w ten obowiązek prowadzenia lekcji, bo w ubiegłych latach były właśnie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, nie dydaktyczne.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: dzień nauczyciela

Postautor: Cytryn » 2009-10-01, 16:10

To ja już szczerze mówiąc wolę lekcje, niż te inne zajęcia...Muszę przygotować apel, sprzęt, płyty,stroje i inne takie, jestem po takim dniu dwa razy bardziej wykończona, niż po normalnym...Dzień Nauczyciela...tfu....akurat...Jak wszystko w oświacie- i to nasze święto do kitu jest...

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: dzień nauczyciela

Postautor: Andulencja » 2009-10-01, 19:12

U nas w szkole DN to dzień samorządności - dzieciaki prowadzą lekcje. Nie cierpię tego, bo najpierw muszę coś przygotować, przeszkolić uczniów, a potem siedzieć z nimi w klasie i pilnować spokoju.
Brrrrr okropność

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: dzień nauczyciela

Postautor: Basiek70 » 2009-10-02, 16:18

u nas żadnych zajęć
tylko swietlica pracuje
mamy rade szkoleniową, a potem spotkanie i program artystyczny
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: dzień nauczyciela

Postautor: Cytryn » 2009-10-02, 18:01

A ten program artystyczny to kto niby robi...?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: dzień nauczyciela

Postautor: Basiek70 » 2009-10-02, 18:06

zależy w którym roku
mamy w gminie 3 szkoły, jednego roku jedna, drugiego druga, trzeciego trzecia
a konkretniej 4 nauczycielki z grupką dzieci
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

lukasch
Posty: 41
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Re: dzień nauczyciela

Postautor: lukasch » 2009-10-03, 11:08

Dzień 14 X jest esencją sytuacji w całej oświacie. Bałagan. Mam w ten dzień wg planu 3 godziny , od 8.oo. Nakazem dyrektora przygotowuję wraz ze swoją klasą apel z tej okazji (nie ma problemu, dam radę). Apel 30-40 min o godz. 9.oo. od godz. 10 - 12 wychowawcy zajmują się swoimi klasami. "Zorganizujcie im coś" rzecze dyrekcja. A o 12.15 Rada pedagogiczna, która nie wiadomo ile będzie trwać. To jest moje święto ?????? Podejrzewam, że w wielu szkołach tak to wygląda. Żenada.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: dzień nauczyciela

Postautor: Cytryn » 2009-10-03, 15:20

Basiek- ty masz raj, a nie szkołę...U nas co roku ja muszę( w zasadzie k a ż d y apel muszę ja)- jestem jedynym muzykiem w szkole i zawsze dyr. każe mi robić oprawę muzyczną( soliści, zespoły, stroje, chór...)...No i za sprzęt odpowiadam też ja...( mikrofony, głośniki itp.)...Po wszystkim ludziska idą na jakiś poczęstunek, a ja zostaję sama( żebyś Ty wiedziała, jak wszyscy uciekają, żeby mi broń Boże nie pomóc!) z kablami, bałaganem, sprzętem ...i pakuję to wszystko( co zajmuje mi jakieś pół godziny), a potem brudna, spocona idę do domu, bo już na ten poczęstunek nie mam ochoty. Nie cierpię "dnia nauczyciela"....

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: dzień nauczyciela

Postautor: Basiek70 » 2009-10-03, 18:35

Cytryn pisze:Po wszystkim ludziska idą na jakiś poczęstunek, a ja zostaję sama( żebyś Ty wiedziała, jak wszyscy uciekają, żeby mi broń Boże nie pomóc!) z kablami, bałaganem, sprzętem ...i pakuję to wszystko( co zajmuje mi jakieś pół godziny), a potem brudna, spocona idę do domu, bo już na ten poczęstunek nie mam ochoty. Nie cierpię "dnia nauczyciela"....


To masz krowy nie koleżanki i krowę nie dyrektorkę
tak mówiąc bez owijania w cokolwiek
też mamy jedną muzyczkę i gra na większości imprez
ale
ona sprzętu nie rozstawia i nie sprząta, ona tylko gra i keyboarda zabiera
po każdej imprezie sprząta kilka osób - bo za każdą imprezę odpowiada zawsze kilka osób
nie zaczęłaby się żaden poczestunek, gdyby ktoś jeszcze sprzątał po imprezie - zawsze dyrekcja z rozpoczęciem czeka na ostatnią osobę
masz rację - zaczynam sama sądzić, ze to raj, choć dotychczas uważałam, ze normalność
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: dzień nauczyciela

Postautor: motylek8 » 2009-10-03, 21:18

U nas muzyk się w zasadzie nie udziela na większości apeli, po prostu za każde święto (apel) odpowiedzialna jest dana klasa wraz z wychowawcą. Co do sprzętu, co roku jest 2-3 gimnazjalistów, którzy go obsługują i są do dyspozycji przy każdym apelu (pod opieką wychowawcy, którego klasa przygotowuje apel). Jak dotąd to się sprawdza i nikt zbytnio nie narzeka, bo chyba jest to w miarę sprawiedliwe.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dzień nauczyciela

Postautor: katty » 2009-10-03, 21:46

A ja się zastanawiam, czy przypadkiem to się nie skończy tak, że nie dość, iż będę w pracy dłużej niż w/g planu zajęć to jeszcze będę musiała odrobić jedną godzinę? W ramach godziny "karcianej" prowadzę zajęcia wyrównawcze właśnie w środy. Myślicie, że skoro się z okazji dnia nauczyciela nie odbędą, muszę je odrobić w innym terminie? Jestem baaaardzo ciekawa jak, skoro plan zajęć nie pozwala na inny termin...


Wróć do „Prawo oświatowe”