Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep
 
   
 
 

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?
Autor Wiadomość
Katja 
Katja


Przedmiot nauczania: język niemieckim
Dołączyła: 28 Lip 2007
Posty: 67
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Post nr 1, Wysłany: 2009-12-06, 19:12   ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Mam pytanie, które bardzo mnie nurtuje, a od kilku godzin nie mogę uzyskać odpowiedzi od wyroczni google, bo chyba wpisuję złe słowa klucze. Ad rem. U koleżanki w szkole Dyrekcja wprowadziła wystawianie ocen próbnych do 15 stycznia, a oceny na koniec pierwszego semestru do połowy lutego, czyli drugi semestr będzie trwać ok 3 miesięcy odliczając wszystkie święta, egzaminy. I tu pojawia się moje pytanie: Czy jest gdzieś napisane w prawie oświatowym, jaki wymiar powinny mieć semestry, albo, że powinny być mniej lub więcej równe? Rozumiem oburzenie koleżanki, chciałabym jej pomóc, ale nie wiem czy istnieją jakieś podstawy prawne, żeby mogła je użyć w sensownej dyskusji z Dyrekcją.
Proszę o podpowiedzi, za które bardzo dziękuję :)
 
 
edzia 

Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 4847
Post nr 2, Wysłany: 2009-12-06, 19:21   

Katja napisał/a:
Czy jest gdzieś napisane w prawie oświatowym, jaki wymiar powinny mieć semestry, albo, że powinny być mniej lub więcej równe?
Nie ma. Jest jedynie informacja w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu oceniania:

"§ 11.
3. Klasyfikację śródroczną uczniów przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminach określonych w statucie szkoły."

A więc jeśli szkoła sobie tak ustaliła w statucie, to jest OK.
 
 
Katja 
Katja


Przedmiot nauczania: język niemieckim
Dołączyła: 28 Lip 2007
Posty: 67
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Post nr 3, Wysłany: 2009-12-06, 19:25   

dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź :)
 
 
edzia 

Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 4847
Post nr 4, Wysłany: 2009-12-06, 19:37   

Katja napisał/a:
U koleżanki w szkole Dyrekcja wprowadziła wystawianie ocen próbnych do 15 stycznia, a oceny na koniec pierwszego semestru do połowy lutego
Nie zauważyłam wcześniej, że to dyrekcja wprowadziła. Otóż dyrekcja nie ma takich kompetencji. Kompetencje do zmian w statucie szkoły ma Rada Szkoły lub w przypadku jej braku Rada Pedagogiczna. Czy było jakieś głosowanie?

Katja napisał/a:
drugi semestr będzie trwać ok 3 miesięcy odliczając wszystkie święta, egzaminy.
Tym się nie przejmuj, bo na końcu roku będzie klasyfikacja roczna, a nie za II semestr.
 
 
Katja 
Katja


Przedmiot nauczania: język niemieckim
Dołączyła: 28 Lip 2007
Posty: 67
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Post nr 5, Wysłany: 2009-12-06, 19:53   

Z posiadanych informacji wiem, że grono zostało poinformowane, żeby nie wystawiać teraz ocen, a w styczniu. Dziewczyna jest zbulwersowana faktem, że tak późno ich poinformowano i nie wie co ma na celu ta zmiana. Zawsze semestry były w miarę równe.
 
 
edzia 

Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 4847
Post nr 6, Wysłany: 2009-12-06, 20:02   

Katja napisał/a:
grono zostało poinformowane
Niech koleżanka zerknie do statutu swojej szkoły (WSO) i zobaczy, jaki tam jest termin klasyfikacji śródrocznej. Bo może właśnie tak jest tam zapisane, a teraz dyrektor tylko poinformował (bo może nie wszyscy znają statut, choć powinni). Jeśli jednak dyrektor sam wprowadził takie zmiany w tym roku (bez udziału RP), to uważam, że zrobił to nieprawnie.
 
 
Katja 
Katja


Przedmiot nauczania: język niemieckim
Dołączyła: 28 Lip 2007
Posty: 67
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Post nr 7, Wysłany: 2009-12-06, 20:28   

Znalazłam statut w sieci. A co w przypadku jeżeli napisane są ogólniki, w których zawarte jest to, że klasyfikacja śródroczna ma za zadanie podsumowywać, że jest przeprowadzana w raz w roku czy informacje jak informować ucznia, o terminach i możliwościach poprawy oceny próbnej, itp... Nie ma jasno określonych wymagań czasowych. Wiem, że może te granice czasowe to tylko szczegół, bo punkty podstawy programowej realizujemy nieprzerwanie, ale taki złoty środek, równość semestrów sprzyja równej motywacji, nie trzeba na siłę gonić za ocenami. Ale słusznie zauważyłaś, że ocena końcowa jest wystawiana za pracę w całym roku szkolnym.
dziękuję za te wskazówki, jutro przekażę koleżance :)
 
 
Witold Telus 


Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 641
Post nr 8, Wysłany: 2009-12-08, 16:03   

W takim przypadku (ogólnikowe sformułowania) termin zakończenia I semestru musi być ustalony na plenarce przed rozpoczęciem roku. Wtedy ustala się wszelkie terminy ważne dla szkoły. Musi być gdzieś protokół z plenarki z takimi ustaleniami. Jak nie ma, to decyzja dyrekcji jest nieprawna.
 
 
edzia 

Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 4847
Post nr 9, Wysłany: 2009-12-08, 18:48   

Witold Telus napisał/a:
termin zakończenia I semestru musi być ustalony na plenarce przed rozpoczęciem roku.
Z czego wynika, że musi być ustalony?

Ja uważam, że termin zakończenia semestrów to kwestia umowna, nie musi być regulowana w statucie. Co innego termin klasyfikacji śródrocznej.
 
 
Witold Telus 


Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 641
Post nr 10, Wysłany: 2009-12-08, 22:11   

A kiedy ustala się harmonogram rad pedagogicznych? Jedna z nich to klasyfikacyjna. We wszystkich szkołach, z którymi miałem do czynienia (łącznie siedem) harmonogram posiedzeń rad ustalano w sierpniu i obwieszczano pisemnie na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim. Jak wiadomo kiedy jest klasyfikacyjna, to wiadomo też kiedy ma się skończyć semestr. W szkołach, o których piszę semestr formalnie kończył się tydzień po klasyfikacji. Ten tydzień był na ewentualne odwołania.
 
 
partita400 

Dołączyła: 13 Wrz 2007
Posty: 294
Post nr 11, Wysłany: 2009-12-08, 22:26   

Witold Telus napisał/a:
A kiedy ustala się harmonogram rad pedagogicznych? Jedna z nich to klasyfikacyjna. We wszystkich szkołach, z którymi miałem do czynienia (łącznie siedem) harmonogram posiedzeń rad ustalano w sierpniu i obwieszczano pisemnie na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim. Jak wiadomo kiedy jest klasyfikacyjna, to wiadomo też kiedy ma się skończyć semestr. W szkołach, o których piszę semestr formalnie kończył się tydzień po klasyfikacji. Ten tydzień był na ewentualne odwołania.

i powrócił jak bumerang :shock: temat harmonogramu rad pedagogicznych , w jednych szkołach jest w innych nie ma , u mnie jest i był zawsze ...i jakby Telus "pożyczył" swojego dyrektora , to też pewnie będzie :D
 
 
edzia 

Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 4847
Post nr 12, Wysłany: 2009-12-09, 16:59   

Witold Telus napisał/a:
Jak wiadomo kiedy jest klasyfikacyjna, to wiadomo też kiedy ma się skończyć semestr.
No więc wydawać by się mogło, że termin klasyfikacji śródrocznej wyznacza granicę pomiędzy I a II półroczem w szkole. Ale, jak pisałam wyżej, ta granica to wyłącznie kwestia umowna i nie musi być regulowana w statucie. Uregulowany być musi jednak termin klasyfikacji śródrocznej, który właśnie w wielu szkołach wyznacza zakończenie I półrocza. No ale są od tej zależności, jak widać, wyjątki:
Witold Telus napisał/a:
W szkołach, o których piszę semestr formalnie kończył się tydzień po klasyfikacji. Ten tydzień był na ewentualne odwołania.


Trzeba jeszcze pamiętać, że klasyfikacji śródrocznych może być więcej, niż jedna. I wtedy nie ma semestrów, czy półroczy, tylko... nie wiem... trymestry, kwartały? Nawet trudno o właściwe nazewnictwo. Więc to kolejny dowód na to, że podział roku szk. jest umowny. Przy jednej klasyfikacji śródrocznej w większości szkół odbywa się ona gdzieś mniej więcej w połowie roku szk. Ale może się odbywać nawet i w marcu.

Katja, podpowiedz jeszcze koleżance, że nic nie stoi na przeszkodzie, by sklasyfikowała uczniów wcześniej i zaraz potem zaczęła wystawiać stopnie na II półrocze. Albo i bez klasyfikacji zapisywała już oceny na II półrocze. Ocena roczna będzie i tak oceną za cały rok pracy ucznia, ocenianie jest procesem ciągłym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



login
hasło
 
   Program druk świadectw Polub nas na Facebooku!



Zdobądź zaświadczenie do dokumentacji składanej w komisji kwalifikacyjnej.

Zaświadczenie o umiejętności posługiwania się technologią komputerową i informacyjną

Zbiory testów: polski, angielski, matematyka, niemiecki
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Skocz na górę

 
Ministerstwo Edukacji Narodowej Centrum Edukacji Szkolnej Center of School Education
Copyright © 1995-2012 Centrum Edukacji Szkolnej