Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nauczanie indywidualne 45 czy 60 minut?
Autor Wiadomość
20anna 

Przedmiot nauczania: Język polski
Post nr 1, Wysłany: 2011-02-28, 21:44   Nauczanie indywidualne 45 czy 60 minut?

Od marca będę miała nauczanie indywidualne gimnazjalisty prowadzone w domu ucznia. Moja dyrektorka twierdzi, że godzina nauki w takim przypadku wynosi 60 minut. Kilka lat temu prowadziłam tego typu nauczanie i lekcja trwała tak jak w szkole 45 minut. Pytałam znajomych w innych szkołach i wiem, że u nich lekcja nauczania indywidualnego trwa 45 minut. Czy ktos wie, coś na temat zmiany przepisów bądź luki, którą można różnie interpretować? Będę wdzięczna za odpowiedź.

satellite 
obserwator

Przedmiot nauczania: Chemia|Informatyka
Post nr 2, Wysłany: 2011-03-01, 21:22   

Rozporządzenie MEN ws. ramowych statutów:

(część poświęcona gimnazjom)
§ 6. Godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć, o którym mowa w § 12 ust. 3.

Rozporządzenie MEN ws. indywidualnego nauczania:
§ 6. Na podstawie orzeczenia dyrektor ustala zakres, miejsce i czas prowadzenia zajęć (...) indywidualnego nauczania(...)

zwracam uwagę, że Dyrektor nie określa "czasu trwania" tylko "czas" w sensie dnia i godziny rozpoczęcia zajęć.

Pojęcie "godzina" (bez dookreślenia "lekcyjna" lub "pełna") występuje w rozmaitych aktach prawnych dotyczących nauczania, na przykład w rozporządzeniu dotyczącym ramowych planów nauczania. I zgodnie z opisem w rozporządzeniu dot. ramowych statutów oznacza ona 45 minut zajęć, a ich wydłużenie do 60 minut może nastąpić tylko w "uzasadnionych przypadkach" - a więc nie w formie regularnej i z góry zakładanej.
Zapewne Dyrektor czytając Rozporządzenie dot. nauczania indywidualnego potraktowała funkcjonujące tam pojęcie "godzina" dosłownie jako 60 minut. Jest to interpretacja błędna.

W przeciwnym razie tak samo powinna traktować "godziny" określane w rozporządzeniu o planach nauczania i zwiększyć liczbę zajęć z wszystkich przedmiotów. Bo przecież lekcja ma 45 minut, a plan mówi o godzinach, a zatem jedna lekcja nie wyrabia pełnej godziny. Potrzeba zatem 4 lekcji, aby wykonać 3 godziny zajęć, nieprawdaż?

20anna 

Przedmiot nauczania: Język polski
Post nr 3, Wysłany: 2011-03-02, 15:57   

Dziękuję za odpowiedź.

Art.3.9.UoSO 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Post nr 4, Wysłany: 2011-03-02, 18:12   

Myślę, że interpretacja 45 minut dydaktyczne, 60 minut opiekuńcze wystarcza. Nauczanie indywidualne to zajęcia dydaktyczne.

jinks 

Przedmiot nauczania: Informatyka|*|Matematyka
Post nr 5, Wysłany: 2011-03-19, 17:34   

Wszędzie i na każdym kroku moja teoria znajduje potwierdzenie: szukasz największego idioty i najbardziej niekompetentnego głąba w szkole? Idź do gabinetu dyrektora!
Przykre, ale prawdziwe.

Odpowiedz do tematu