Ocena na koniec a ocena proponowana

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ayashi
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-21, 12:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: ayashi » 2011-06-21, 13:01

witam, mam takie dosyć spóźnione pytanie nt oceniania. Miałam ucznia, który w pierwszym semestrze uzyskał same oceny niedostateczne i taką też ocenę dostał na semestr. W drugim semestrze przez prawie miesiąc chorowałam, później uczniowie mieli praktyki, i niestety ja znowu znalazłam się na L-4. W międzyczasie uczeń zdobył 2 oceny 1 i 5. Na jakieś 1,5 tygodnia przed końcem maja wróciłam do pracy, żeby uczniowie mieli szansę poprawić oceny od razu wystawiłam oceny proponowane. Wstępnie (uwzględniając "dobro" ucznia) była to ocena dopuszczająca. Ponieważ jednak uczeń nie raczył się zjawić na kolejnej lekcji jako ocenę proponowaną wpisałam jeszcze ndst - na lekcji uczniowie robili zadania itp. na ocenę ( tak że w dzienniku było dop/ndst) wszytko to miało miejsce przed zebraniem z rodzicami !!! Nie wiem z jakiej przyczyny na kartce ucznia pojawił się tylko dop. Ponieważ uczeń kompletnie nie był zainteresowany oddaniem zaległych zadań na koniec otrzymał ocenę ndst. I ty zaczęły się problemy. Dyrektor uważa, ze nie dopełniłam procedur sic! a rodzice robią chryję. mało tego zostało mi zasugerowane, że zagrożenie zostało wystawione po zebraniu z rodzicami. zresztą cała rozmowa miała bardzo nieprzyjemny charakter. Pytanie jest takie czy jest jakikolwiek przepis mówiący o tym, że ocena proponowana jet oceną wiążącą i nie można postawić niższej?

ayashi
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-21, 12:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: ayashi » 2011-06-21, 13:22

To jest wszystko co było w WSO w Statucie - nie mamy nic o wystawieniu nizszej niz proponowana ani wyższej. Stąd moje pytanie


2) ocenianie dla potrzeb klasyfikacji śródrocznej przeprowadzane na koniec pierwszego semestru, polega na ustaleniu oceny wynikającej z minimum 3-ch ocen bieżących wystawionych uczniowi w danym semestrze, w tym z prac klasowych i testów (dotyczy wszystkich przedmiotów nauczania) mających kluczowe znaczenie w ocenie wiadomości i umiejętności ucznia z danego przedmiotu;
3) ocenianie dla potrzeb klasyfikacji krocznej, polegające na analogicznym jak przy klasyfikacji śródrocznej ustaleniu oceny, która ma być obiektywną miarą odpowiednich osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym.

2. Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym rady pedagogicznej nauczyciele są zobowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych na miesiąc przed końcem roku szkolnego (semestru) w bezpośredniej rozmowie z rodzicami (prawnymi opiekunami) odnotowanej w dzienniku lekcyjnym i potwierdzonej podpisem rodziców (prawnych opiekunów) lub listem poleconym.
3. Przewidywane dla ucznia oceny klasyfikacyjne roczne poszczególni nauczyciele są zobowiązani odnotować w dzienniku lekcyjnym w wyznaczonym miejscu.

§ 107
Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

ayashi
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-21, 12:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: ayashi » 2011-06-21, 16:46

dyrektor na szczęście oceny nie zmienił ale na to ani ja ani wychowawca nie wyraziłybyśmy zgody. Chodzi o sam fakt stwierdzania, że ja popełniłam błędy proceduralne, zarzucanie mi kłamstwa (w oficjalnej rozmowie z nauczycielem!) i traktowania mnie w kategorii najgorszej ze wszystkich. Mało tego usłyszałam, że załatwiając ta sprawę dyr musiał ratować wizerunek szkoły. Dzięki bardzo za odpowiedź bo tylko potwierdziła ona moje zdanie, że nie popełniłam, żadnych błędów proceduralnych. A dyrektorowi zbiera się od dłuższego czasu (od roku czekam na ocenę stażu na dyplomowanie - skończyłam staż w maju zeszłego roku, sprawozdanie złożone a oceny nie ma do dzisiaj)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: koma » 2011-06-22, 00:02

ayashi pisze:od roku czekam na ocenę stażu na dyplomowanie - skończyłam staż w maju zeszłego roku, sprawozdanie złożone a oceny nie ma do dzisiaj)

To skandal!
Jak on sie tłumaczy?

ayashi
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-21, 12:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: ayashi » 2011-06-22, 12:09

Najpierw była uwaga, że coś mu nie pasuje w sprawozdaniu (zrobiłam na takiej samej zasadzie jak koledzy rok wcześniej i to już było złe), poprawiłam ale znowu coś było nie tak ale nie wiem co, bo do dnia dzisiejszego nie ma czasu żeby się ze mną spotkać. Żenada

a_gunia
Posty: 16
Rejestracja: 2008-04-23, 21:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: a_gunia » 2011-06-22, 21:11

Nie popełniłaś ŻADNEGO błędu. Ja walczyłam u siebie 3 lata, z tym, że ocena przewidywana nie jest oceną ostateczną. Niestety, ale argumenty z forum nie wystarczyły. Dopiero odpowiedź prawnika do jakiego się zwróciłam dała oczekiwany rezultat, bo dyrekcja nie miała juz żadnych argumentów. Przedstaw to dyrektorowi. Ciekawe jaką zrobi minę? Ja odczytałam to na RP, a do tego fragmenty statutów innych szkół. Znalazło się parę osób przeciw (w co nie mogłam uwierzyć :shock: ) i dyrekcja(co trochę "odbija mi się czkawką").
Ale się udało :jupi:

To ten link http://www.oswiataiprawo.pl/Dyrektor/Pr ... ostateczna

Powodzenia i głowa do góry :D

ayashi
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-21, 12:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: ayashi » 2011-06-23, 23:02

Dzięki bardzo za pomoc, ta opinia prawnika jest rewelacyjna. Właśnie czegoś takiego szukałam. U nas jest masa rzeczy, które funkcjonują na zasadzie zwyczajowości - przez długo czas wciskano nam i uczniom, że jak nie było przewidywanej ndst to się nauczyciel ugotował a uczeń już nic nie musi robić; podobnie teraz wyszedł kolejny kwiatek - uczeń nieklasyfikowany otrzymuje ocenę ndst z egzaminu klasyfikacyjnego nawet jeżeli się nie stawił na tymże egzaminie. Tym razem jednak n-l sięgnął do przepisów a tam jest to sprecyzowane. Tu jest problem, bo żaden przepis nie reguluje tego wprost. A nieznajomość przepisów pozwala na manipulowanie ludźmi. chyba postawi,e na RP wniosek o zmianę zapisów w Statucie i WSO żeby się bronić przed podobnymi sytuacjami :D . Dziękuję bardzo raz jeszcze. Zaczynam zbierać siły do walki :P . Zobaczymy co z tego wyniknie :twisted:

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: vuem » 2011-06-24, 11:02

ayashi pisze:wyszedł kolejny kwiatek - uczeń nieklasyfikowany otrzymuje ocenę ndst z egzaminu klasyfikacyjnego nawet jeżeli się nie stawił na tymże egzaminie.


A co miałby otrzymać? Dopuszczający?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: edzia » 2011-06-24, 11:03

vuem pisze:A co miałby otrzymać? Dopuszczający?
Powinien otrzymać nieklasyfikowany.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: vuem » 2011-06-24, 12:06

Powiem szczerze, że nie miałem takiego przypadku, a gdzie o tym napisano?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: edzia » 2011-06-24, 13:35

§ 17 ust. 16 rozporządzenia w sprawie oceniania.
§ 17.
16. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "nieklasyfikowany".

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: vuem » 2011-06-24, 20:37

No to znam Edziu, ale to mi wyglądało na problem oceny rocznej, nie ustalenie wyniku egzaminu. Przez analogię do innych egzaminów wstawiłbym wynik 0 i sklasyfikowałbym na ocenę niedostateczną.

Czyli raczej należy to traktować jako brak możliwości klasyfikowania ucznia?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: vuem » 2011-06-24, 22:21

miwues pisze:wychodzi tu akurat Twoje nie raz na forum demonstrowane pewnego rodzaju lekceważenie do procedur prawnych.


To co mogę lekceważyć, a uważam, że powinienem lekceważyć będę. Zbyt wiele jest tu pierdół, które nie tylko nie pomagaja w naszej pracy, a czasem przeszkadzają.

miwues pisze:Niekiedy Twoje kierowanie się intuicją, doświadczeniem życiowym i pedagogicznym mógłbym uznać za prawidłowe podejście. Ale jak widzisz, można się też na nieznajomości prawa przejechać.


Ale ja na niczym się nie przejechałem.

Nie siedzę teraz na egzaminie klasyfikacyjnym, na który uczeń się nie stawił.

Gdybym takowy miał, to bym się wszelkich procedur dowiedział.

miwues pisze:Nauczycielom znajomość przepisów oraz wiedza na temat stosowania prawa też jest niezbędna. Nie wystarczy być pedagogiem dobrym merytorycznie.


Niezbędna? Wątpię, bym dla właściwego wypełnienia swoich obowiązków nauczyciela i wychowawcy musiał znać, czy od ręki, z pamięci zarecytować odpowiedni przepis. Te rzeczy można sprawdzić, można zajrzeć do odpowiedniego przepisu, można polegać na wiedzy dyrekcji, czy kolegi.

Natomiast choćbyś był prawniczą alfą i omegę, to nie przeszkadza być pedagogiczną dupą wołową i nie radzić sobie ani w pracy dydaktycznej ani wychowawczej.

Tak, jestem przekonany, że o ile bez doskonałej wiedzy prawniczej można być świetnym pedagogiem, to o tyle nawet mając w głowie każdy paragraf do bycia dobrym nauczycielem brakuje wiele...tak naprawdę wszystkiego, co w tym zawodzie potrzebne i istotne.

Tak więc od kilkunastu lat świadomie i z determinacją doskonalę swój warsztat nauczycielski, a zawiłości proceduralne... te poznaję przy okazji. :wink: Wtedy, gdy sa mi potrzebne.

Ale rozumiem Twoje uwielbienie dla przepisów, to widać po tematach, w których się jedynie wypowiadasz... a jakiego Ty przedmiotu tak w ogóle Miwuesie uczysz?:wink:

ayashi
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-21, 12:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: ayashi » 2011-06-25, 09:44

Według mnie ciągle brak jest podstaw do ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej gdyż uczeń się nie stawił. A co by było gdyby uczeń po dwóch dniach dostarczył np. zaświadczenie od lekarza że miał wypadek i chce nowego terminu egzaminu klasyfikacyjnego? Jest protokół z egzaminu już zatwierdzony, jest ocena a egzamin się przecież nie odbył.

ayashi
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-21, 12:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ocena na koniec a ocena proponowana

Postautor: ayashi » 2011-06-25, 09:50

vuem - tak za bardzo to bym na wiedzy kolegów i dyrekcji nie polegała. Sama się już parę razy na tym przejechałam. Teraz wole sama sprawdzić i mieć pewność. Poza tym procedury, mimo, że czasami nielogiczne i męczące, mogą nam dolną część pleców uratować. Bo jeżeli robimy wszystko zgodnie z nimi (niestety) to nikt nam nic nie zarzuci. I uprzedzam twoja uwagę - nie zawsze opłaca się myśleć głównie o dobru ucznia i robić coś dla niego kosztem procedur, bo może się to konkretną czkawką odbić.


Wróć do „Prawo oświatowe”