Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edyl11
Posty: 43
Rejestracja: 2010-04-30, 21:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: edyl11 » 2010-04-30, 21:31

Witam!
Mam pilne pytanie.
Jestem nauczycielem mianowanym, w marcu zostałam wytypowana do oceny pracy. Mamy (w dużej szkole) nową panią dyrektor, która, jak sądzę, nie miała jeszcze możliwości poznać nauczycieli, myli nawet nasze nazwiska.
Wczoraj byłam "pooglądać" projekt oceny "dobrej". Miałam wiele zastrzeżeń, podyskutowałam, przedstawiłam moje racje i dziś otrzymałam ostateczną odpowiedź, że mimo, że pani dyr wahała się, to jednak postanowiła utrzymać w mocy ocenę dobrą.
Ja natomiast w ciągu trzech dni zobowiązałam się na piśmie przedstawić moje racje.
Moje rację (dla wyjaśnienia) : jestem bardzo zaangażowanym nauczycielem, przygotowuję do matury, którą nasi uczniowie zdają w 100 procentach, organizuję konkursy, intensywnie prowadzę koło ekologiczne - latam z młodzieżą co sobotę do schroniska dla zwierząt, pomagamy, sami zarabiamy pieniądze, współpracuję z rodzicami, przeprowadzam akcje ogólnopolskie, mam świetny kontakt z młodzieżą ... po prostu poświęcam się mojej pracy.
W obliczu mojego zaangażowania ocena dobra jest dla mnie jak policzek - inne koleżanki mają ocenę wyróżniającą, a w porównaniu z nimi ja szarpię jak wół.
Poinformowałam panią dyr, że będę się odwoływać od oceny. Co o tym myślicie?
Mam szansę? Jak widzę, kto wchodzi w skład komisji odwoławczej, to zaczynam wątpić. Jeśli pani dyr wybierze sobie swojego członka rady pedagogicznej i rady rodziców, to jestem przegrana. Czy można złożyć odwołanie prosto do Kuratorium zamiast do Delegatury? W Delegaturze wszyscy sobie "plecy" liżą. Co robić?
Pomocy

Sial
Posty: 41
Rejestracja: 2008-10-04, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: Sial » 2010-05-02, 18:40

Przeczytaj o trybie dokonywania oceny pracy nauczyciela w rozporządzeniu i w KN, odwołanie piszesz w teminie dwóch tygodni od dokonania oceny do kuratorium za pośrednictwem dyrektora o ile się nic nie zmieniło przypadkiem. Mi się też zdarzyła ocena dobra z którą się nie zgadzałem, napisałem odwołanie do kuratorium i dyrektor sam tą ocenę zmienił zanim pismo do kuratorium trafiło... Nie obawiaj się niczego jeśli jesteś w stanie udokumentować swoje osiągnięcia i wkład w pracę, tyle że Twoje relacje z dyrekcją mogą się nieco pogorszyć... I możliwe, że za rok dokona ponownie oceny i postawi na swoim. Ale walcz o swoje, trzymam kciuki:)

edyl11
Posty: 43
Rejestracja: 2010-04-30, 21:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: edyl11 » 2010-05-02, 19:12

Serdecznie dziękuję za słowa otuchy!
Z rozporządzeniem i KN już wnikliwie się zapoznałam.
Jest tam napisane, że powołana będzie komisja - kto powołuje tę komisję?
Bo jeśli pani dyr, lub delegatura, to jestem na pozycji straconej.
Ma tam być np. rodzic i uczeń - kto ich wybierze i na jakiej podstawie????
Szefem samorządu jest u nas uczeń, z którym nie mam zajęć, więc znamy się bardzo pobieżnie.

Za rok mam dyplomowanie, więc dostanę i tak ocenę dorobku - mam nadzieję, że pozytywną.

Sial
Posty: 41
Rejestracja: 2008-10-04, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: Sial » 2010-05-02, 19:29

§ 6.
1. Odwołanie od oceny pracy nauczyciela rozpatruje, z zastrzeżeniem ust. 4, w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania - powołany przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny zespół oceniający w składzie:
1) przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą, jako przewodniczący zespołu,
2) przedstawiciel rady pedagogicznej szkoły, z zastrzeżeniem ust. 2,
3) przedstawiciel rodziców wchodzących w skład rady szkoły, a w szkole, w której rada szkoły nie została powołana - przedstawiciel rady rodziców,
4) właściwy doradca metodyczny,
5) przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej wskazanej przez nauczyciela.

Tak jak pisałem są w tym rozporządzeniu jakieś zmiany, więc nie jestem na 100% przekonany, ze to będzie taki skład.
Komisję powołuje kuratorium, Twoja dyrekcja nie będzie w niej uczestniczyła. Myslę, że przyjedzie ktoś z KO np wizytator, zwołana zostanie konferencja i wybrany zostanie przedstawiciel RP.

edyl11
Posty: 43
Rejestracja: 2010-04-30, 21:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: edyl11 » 2010-05-02, 19:36

Dzięki!

Rozporządzenie znam - teraz brzmi tak samo.
Kłopot w tym, że u nas w delegaturze jest nawiedzony wizytator.
Jeśli przyjedzie z kuratorium, to luz.

Dziękuję Sial, bo w rozterce jestem. :?

Sial
Posty: 41
Rejestracja: 2008-10-04, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: Sial » 2010-05-02, 19:41

Nawiedzony czy nie nawiedzony, jak napiszesz odwołanie to on (lub inny...) będzie zdanie po zdaniu analizował razem z komisją, a Ty będziesz musiała udokumentować swoje opisane działania, więc miej przygotowane papiery, argumenty i co tylko możesz, żeby wykazać swoje racje oraz porządek w dokumentacji (dziennik, arkusze ocen). Powodzenia:)

edyl11
Posty: 43
Rejestracja: 2010-04-30, 21:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: edyl11 » 2010-05-02, 19:58

W dziennikach mam porządek, arkusze mnie nie dotyczą - nie mam wychowawstwa.
Dzienniki pozalekcyjne w porządku.
Niedawno przeprowadziłam ankietę ewaluacyjną - dołączę.
Szkoleń mam mało, ale innych rzeczy dużo.
Wszelkie podziękowania za udział, za pomoc, etc.
A może zrobić jeszcze jedną ankietę wśród uczniów - co sądzą o mnie jako o nauczycielu, o opiekunie, o wychowawcy (mimo braku klasy mam świetny kontakt z młodzieżą).

A jakie "niezbite" pytania zadać w ankiecie?
Masz pomysł?

Dzięki wielkie!

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: alicjam_78 » 2010-05-02, 20:01

Byłam członkiem komisji odwoławczej, z tym że nasza pani dyrektor wystawiła koledze ocenę naganną.Szok totalny!Koledzy wytypowali mnie do prac w komisji.I muszę Ci powiedzieć,że nie ma milszego widoku jak dyrektor wijący się przed komisją, malejący z każdą chwila,bo nie ma absolutnie żadnych szans na wygranie sprawy.W efekcie kolega dostał ocenę dobrą (stosunkiem głosów 2 do3),choć uważam,że to za mało.Powinien mieć wyższą,bo naprawdę się angażuje, a ta ocena wystawiona przez dyrekcję była zwykłą zemstą za to,że on mówi to,co myśli.
Oczywiście,że się odwołuj,jeśli uznajesz,że zostałaś oceniona niesprawiedliwie, trzeba mieć poczucie własnej wartości, a nie chować się i nie wychylać!!!!W końcu dyrektor to nie Bóg, tylko człowiek.A jeśli tak jak piszesz-jest "świeży"-nie ma się nad czym zastanawiać.
Powodzenia!!!!!

Sial
Posty: 41
Rejestracja: 2008-10-04, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: Sial » 2010-05-02, 20:03

Takiej ankiety bym nie wymyslał na szybko. Ale jeśli chcesz... Nie kombinuj za bardzo, ale po prostu poproś uczniów, żeby napisali Ci anonimowo swoje opinie na temat lekcji z Tobą, co się im podoba, co powinnaś zmienić. Szkoda, że odeszły już klasy maturalne, bo maturzyści w tej sytuacji byliby najbardzie szczerzy, hehe:)

Sial
Posty: 41
Rejestracja: 2008-10-04, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: Sial » 2010-05-02, 20:06

tak własnie pomyslałem, że może napisze ktoś kto był w takiej komisji. A takiego widoku tylko pozazdrościć, hehe:) Powodzenia i nie dziękuj:)

edyl11
Posty: 43
Rejestracja: 2010-04-30, 21:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: edyl11 » 2010-05-02, 20:19

Dziękuję za ciepłe słowa.
Czuję się dużo pewniej.
Alicjam_78 kto i w jaki sposób wybrał Cię do tej komisji?

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: alicjam_78 » 2010-05-03, 07:57

Dyrekcja poinformowała radę pedagogiczna,że wpłynęło odwołanie od oceny pracy.Chciała wytypować swojego kandydata,ale-jak stwierdziła-musi być demokracja,więc zaproponowała,żeby rada wytypowała jeszcze dwóch kandydatów.Byłam jednym z nich i wygrałam w głosowaniu.

edyl11
Posty: 43
Rejestracja: 2010-04-30, 21:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: edyl11 » 2010-05-03, 10:05

Dzięki za odpowiedź!

Jeszcze pytanie zasadnicze - jak napisać odwołanie od oceny?
Czy napisać co robię i dodać w nawiasach dowody na te działalności?
Napisać ogólnie, czy szczegółowo?

I ...

jak dobierani są do komisji uczeń i rodzic?

edyl11
Posty: 43
Rejestracja: 2010-04-30, 21:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: edyl11 » 2010-05-12, 21:04

No, dziś odebrałam gotową ocenę - dobrą.
Wiem, że na odwołanie mam 14 dni.
Pytanie - czy chodzi o 14 dni roboczych?
Jestem na zwolnieniu lekarskim i zastanawia mnie, czy dni usprawiedliwionej nieobecności wchodzą w te 14 dni, czy są doliczane.
Może ktoś się orientuje?

Dzięki!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Odwołanie od oceny pracy nauczyciela PILNE!

Postautor: edzia » 2010-05-12, 22:03

Na złożenie odwołania masz czas do środy 26 maja. Nie ma tu znaczenia, czy przebywasz na zwolnieniu, czy nie. Po 14 dniach termin minie i odwołanie będzie bezskuteczne. Możesz wprawdzie starać się o przywrócenie terminu, jeśli nie mogłaś go dotrzymać z powodu choroby, jednak jest to kłopotliwe i ryzykowne.


Wróć do „Prawo oświatowe”