Praca domowa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

szirmak
Posty: 4
Rejestracja: 2012-05-28, 20:22
Kto: rodzic
Lokalizacja: łódzkie

Praca domowa

Postautor: szirmak » 2012-05-28, 20:31

Witam mam pytanie czy istnieje przepis który mówi o tym że istniej możliwość zadawania prac domowych przez internet? Chodzi mi o osoby które nie posiadają w domu internetu.
Ja rozumiem że są kafejki internetowe, ale nie rozumiem jakim prawem są stawiane za to jedynki.
Słyszałam także że nauczyciele tłumaczą się faktem, że dzieci są objęte jakimś programem czy to możliwe??
Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca domowa

Postautor: b.hunter » 2012-05-28, 20:52

A nie lepiej porozmawiać z nauczycielem, niż na siłę szukać przepisów?
Pozdrawiam.

szirmak
Posty: 4
Rejestracja: 2012-05-28, 20:22
Kto: rodzic
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca domowa

Postautor: szirmak » 2012-05-28, 21:28

Nauczyciel tłumaczył się jakimś programem o którym nikt nie został nawet poinformowany więc nie wiem o co w tym wszystkim chodzi

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca domowa

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2012-05-28, 22:02

Może to rodzaj e-learningu?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Praca domowa

Postautor: vuem » 2012-05-29, 06:34

szirmak pisze:Nauczyciel tłumaczył się jakimś programem o którym nikt nie został nawet poinformowany więc nie wiem o co w tym wszystkim chodzi


Więc tym bardziej porozmawiaj z nauczycielem, zapytaj o co w tym wszystkim chodzi ... ale spróbuj nastawić się pozytywnie do rozmowy, bo zbytnio ...czuć żądzę krwi;)

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca domowa

Postautor: jinks » 2012-05-29, 07:43

Swobodę w doborze środków i metod pracy gwarantuje nauczycielowi Karta Nauczyciela. Nauczyciel ma prawo dobierać takie środki i metody pracy do realizacji materiału, jakie uzna za stosowne i najlepsze.
W XXI wieku, gdy dostęp do Internetu i Internet jako narzędzie w pracy i życiu codziennym jest narzędziem powszechnym, wydaje się to zdecydowanie uzasadnione.
Ciesz się więc, że masz nauczyciela postępowego.
Nauczyciel może zadawać Ci zadanie domowe i wstawiać za nie oceny.
Nauczyciel może chcieć sprawdzić stan Twojej wiedzy np. czy dobrze uważałeś/aś na lekcji, czy byłaś wystarczająco aktywnym słuchaczem (często uczeń nie raczy zadać pytania nauczycielowi na lekcji, gdy nie rozumie, bo nie chce mu się skupić a potem ma wielkie pretensje że ten go nie nauczył) właśnie przez zadanie domowe.
Jeżeli go nie zrobisz, nauczyciel uznaje, że Twoja wiedza, czy też jej stan jest godny oceny niedostatecznej.
Podsumowując: człowiek nie robi Ci na złość, tylko stara się dobrze wykonać swoją pracę.
Bądź mu za to wdzięczny, bo to coraz rzadszy przymiot w dzisiejszych czasach.

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca domowa

Postautor: jinks » 2012-05-29, 07:47

Żeby nie być gołosłownym: Art. 12, U. 2. "Nauczyciel w realizacji programu nauczania ma prawo do swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania, jakie uważa za najwłaściwsze spośród uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne, oraz do wyboru spośród zatwierdzonych do użytku szkolnego podręczników i innych pomocy naukowych."

szirmak
Posty: 4
Rejestracja: 2012-05-28, 20:22
Kto: rodzic
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca domowa

Postautor: szirmak » 2012-05-29, 08:21

No a co z osobami które nie posiadają w domu internetu? I tym osobą też są wstawiane 1 za nie odrobienie prac domowych, które podobno nie są obowiązkowe...

Awatar użytkownika
wulina
Posty: 119
Rejestracja: 2008-12-10, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca domowa

Postautor: wulina » 2012-05-29, 09:58

Nie wiem jak u was, ale u nas w bibliotece są komputery z dostępem do internetu, z których uczniowie mogą korzystać właśnie do odrabiania prac domowych. Chociaż i tak wszyscy przychodzą tylko po to, aby pograć...

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca domowa

Postautor: jinks » 2012-05-29, 10:53

szirmak pisze:No a co z osobami które nie posiadają w domu internetu? I tym osobą też są wstawiane 1 za nie odrobienie prac domowych, które podobno nie są obowiązkowe...

Jeżeli nauczyciel stwierdzi, że praca domowa jest obowiązkowa to taka jest i koniec.
Pisałem Ci już wcześniej: praca domowa jest jednym ze sposobów sprawdzenia wiedzy ucznia, podobnie jak sprawdzian czy odpowiedź ustna. Nie zrobi, nie napisze sprawdzianu, stwierdzi, że nic nie powie - dostaje ocenę niedostateczną.
Dostęp do Internetu jest w każdej szkole i każda polska szkoła stwarza uczniom taką możliwość. Nie stwarzaj problemu na siłę.
Równie dobrze napiszesz zaraz, że nie masz biblioteki w okolicy, ani samochodu, żeby zawieźć dziecko do sąsiedniej miejscowości po lekturę.
Nie rozumiem też Twojego problemu: nie masz w domu komputera z Internetem?

szirmak
Posty: 4
Rejestracja: 2012-05-28, 20:22
Kto: rodzic
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca domowa

Postautor: szirmak » 2012-05-29, 12:30

A co w tym dziwnego że ludzie nie maja w domu Internetu? To jakiś obowiązek go posiadać czy co?
W ogóle cała sytuacje nie mnie dotyczy tylko znajomej, która kazała coś więcej na ten temat się dowiedzieć i właśnie nie posiada internetu i nie powiedziałabym że jest jakaś gorsza.

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca domowa

Postautor: izkaolek » 2012-05-29, 13:25

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, praca domowa została zadana przez Internet?
W stosunku do osób, które nie posiadają Internetu, to byłoby nie w porządku. Jeśli praca miała być tylko wykonana w komputerze, to można ją oddać przecież na nośniku elektronicznym. Jeżeli zaś klasa bierze udział w jakimś programie, powinno się to odbywać podczas zajęć szkolnych lub czas na wykonanie zadania powinien być kilkudniowy tak, aby można było skorzystać z komputera np. w czytelni, u kolegi czy w kafejce internetowej. Uczniowie miewają np. zajęcia pozalekcyjne. I trzeba to wziąć pod uwagę.
Jeżeli ktoś nie chce mieć w domu Internetu ma przecież do tego prawo tak jak są osoby rezygnujące z posiadania tv. (choć to niezbyt częste)
Nauczyciel ma zachęcać do przedmiotu a nie zrażać dzieciaki jedynkami no i dlatego powinien znać możliwości korzystania z komputera czy Internetu swoich uczniów. Warto porozmawiać spokojnie z nim myślę, że można dojść do porozumienia. Jeżeli powyższe warunki zostały spełnione, niestety jedynka jest uzasadniona i tyle.

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca domowa

Postautor: jinks » 2012-05-29, 16:54

szirmak pisze:A co w tym dziwnego że ludzie nie maja w domu Internetu? To jakiś obowiązek go posiadać czy co?
W ogóle cała sytuacje nie mnie dotyczy tylko znajomej, która kazała coś więcej na ten temat się dowiedzieć i właśnie nie posiada internetu i nie powiedziałabym że jest jakaś gorsza.

Nikt nie twierdzi, że jest gorsza. Powtarzam jeszcze raz: uczeń może skorzystać z komputera z dostępem do Internetu w szkole, w kafejce internetowej, punkcie dostępowym wi-fi (własny laptop). Niech znajoma nie robi problemu tam gdzie go nie ma.
Wystarczy odrobinę dobrych chęci, zamiast stawać okoniem do wszystkiego co zrobi nauczyciel.
Czy koleżanka tam samo marudzi, gdy jej dziecko ma przeczytać lekturę, której nie ma w domu?
Kurczę rodzice, zaczynają się zachowywać paranoicznie.
Dzieciak dostał zadanie, ma korzystać z komputera, komputera nie ma w domu, to idzie do szkoły, lub kolegi i robi. Proste jak drut.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca domowa

Postautor: Peonia » 2012-05-29, 19:30

Owszem, masz rację, ale nie każdego stać na komputer, a tym bardziej na internet. Czasy sa trudne, mimo że to XXI wiek. Jak rodzic ma zdecydować, czy kupić chleb, czy wysłać dziecko do kafejki internetowej, to jednak wybierze zaspokojenie głodu rodziny. Rolą nauczyciela jest zbadać środowisko dziecka i zadać alternatywną pracę, mozliwą do wykonania w domu, w przypadku, gdy uczeń nie posiada odpowiedniego sprzętu.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca domowa

Postautor: malgala » 2012-05-29, 20:18

Peonia pisze:Rolą nauczyciela jest zbadać środowisko dziecka i zadać alternatywną pracę, mozliwą do wykonania w domu, w przypadku, gdy uczeń nie posiada odpowiedniego sprzętu.

Zgoda, pod warunkiem, że takich możliwości nie zapewnia mu również szkoła, a takie szkoły, w których uczeń nie może z internetu i komputera skorzystać chyba do rzadkości należą, o ile jeszcze istnieją.


Wróć do „Prawo oświatowe”