Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

emkatur
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-03, 09:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: emkatur » 2011-05-31, 13:35

Urlop macierzyński skończył mi się w maju. Planowałam od września iść na urlop wychowawczy. Niestety nie udało mi się złożyć wniosku, bo od razu po pojawieniu się w szkole dyrektor rozwiązał ze mną umowę o pracę. Była to umowa na czas nieokreślony. Powodem rozwiązania jest likwidacja stanowiska pracy...zwiazana z likwidacja oddziałów...
Oczywiście z racji stażu pracy otrzymam dwumiesieczną odprawę i trzymiesięczny okres wypowiedzenia( do końca wakacji). Jestem nauczycielem matematyki w szkole średniej i z tego co wiem w szkole w której uczę są prowadzone dodatkowe zajęcia z matematyki. Nie wiem jaki bedzie nabór w tym roku i ile odziałów powstanie. Wiem za to, że dyrektor zatrudnia również emerytowanych nauczycieli matematyki...Co mogę zrobić w sensie oceny podstaw do zwolnienia. Czy w grę wchodzi tylko sąd? Zaznaczę, że głównie zależało mi na urlopie wychowawczym. Mam dwójkę bardzo małych dzieci i będzie mi teraz trudno znaleźć nową pracę. Czy ktoś potrafiłby mi doradzić w tej kwestii?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: Yoka » 2011-05-31, 14:41

a nie mogłaś zwyczajnie się dogadać, że właśnie chodzi Ci o wychowawczy więc nie będzie Cię i tak w szkole, więc może by Cię "przetrzymał" przez ten okres?

emkatur
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-03, 09:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: emkatur » 2011-05-31, 15:13

Wszystko powiedziałam, ale dyrektor nie chciał, żebym blokowała etat. Najwyraźniej jestem niewygodnym pracownikiem. Co więcej zmieniłam miejsce zamieszkania i każdy wiedział, że nie wrócę do starego miejsca pracy ze względu na odległość. Najzabawniejsze jest, że bez zaświadczenia o zatrudnieniu nie dostanę miejsca w żłobku, a na opiekunkę do dwójki przy pensji nauczyciela nie mogę sobie pozwolić. Nie chciałabym iść do sądu, bo poza tym ostatnim był naprawdę bardzo dobrym dyrektorem i skoro wpisał w dokumentach taki powód, to pewnie ma jakieś podstawy...
Sama nie wiem co robić. A ja głupia myślałam, że praca w szkole to pewna posada i musi się walić, żeby człowieka zwolnili.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: Yoka » 2011-05-31, 16:51

posada n-la już dawno przestała być pewną;)

A co do zaświadczenia do żłobka, to chyba teraz je przedstawiasz, więc na razie masz pracę.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: edzia » 2011-06-01, 00:22

emkatur pisze:był naprawdę bardzo dobrym dyrektorem i skoro wpisał w dokumentach taki powód, to pewnie ma jakieś podstawy...
O jakim powodzie piszesz i o jakich dokumentach?

a12340
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-25, 12:30

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: a12340 » 2011-06-01, 09:42

witam! jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na czas nieokreslony. obecnie przebywam na urlopie macierz,ktory konczy mi sie w sierpniu. po nim chce wykorzystac nalezny mi urlop. do pracy wrocilabym w pazdz. ze wzgeldu na niz demograficzny w mojej szkole dyr daje nauczycielom wypowiedzenia. z moejgo przedmiotu jest kilka nauczycieli(wszyscy maja dluzszy staz ode mnie) wiem ze w przyszlym roku szkolnym nie bedzie dla nas wszytskich eteatow. dyr nikomu z pozostalych nie dal wypowiedz. czy mam to rozumiec ze ja je otzryamam? obowiazuje mnie 3 mies wypowiedz,jesli wroce w srodku roku szkolengo dyr bez problemu moze mnie zwolnic?

emkatur
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-03, 09:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: emkatur » 2011-06-01, 10:07

Mówiąć o dokumencie miałam na myśli tylko "Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem". Przyczyną rozwiązania są zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałow. Zmniejszeniu uległa także liczba godzin nauczanych przedmiotów. Dodatkowo informacja, że nie można zaproponować mi podjęcia pracy na innym stanowisku...Tyle, że w dobie obowiazkowej matury z matematyki nie można było drastycznie zmniejszyć liczby godzin. Poza tym szkoła o której mówimy jest zespołem wielu placówek, a dyrekor to naprawdę niezły menadżer i kto jak kto, ale on potrafi zadbać o to by w szkole uczniów nie brakowało...Zawsze mieliśmy 1,5 etatu. Czy naprawdę jest aż tak źle...? Poza tym, czy można rozwiązać umowę z nauczycielem i jednocześnie przyznać godziny emerytowanym nauczycielom? Jaka jest kolejność zwolnień? W szkole pracują nauczyciele z mniejszym stażem. Tyle, że ja wróciłam z macierzyńskiego i to w bardzo dogodnym terminie(maj). Trzymiesieczny okres wypowiedzenia daje wolny etat od września. Kadrowa wspominała, że z nauczycielem można rozwiązać umowę o pracę tylko w maju. Nie wiem jak to jest w środku roku szkolnego.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: Yoka » 2011-06-01, 10:57

a12340 pisze:witam! jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na czas nieokreslony. obecnie przebywam na urlopie macierz,ktory konczy mi sie w sierpniu. obowiazuje mnie 3 mies wypowiedz,jesli wroce w srodku roku szkolengo dyr bez problemu moze mnie zwolnic?


nie może, żeby rozwiązać umowę, musiałabyś otrzymać wypowiedzenie w maju, który
-po pierwsze już minął,
-po drugie na macierzyńskim nie można wręczyć wypowiedzenia, a Ty w maju byłaś na macierzyńskim

a12340
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-25, 12:30

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: a12340 » 2011-06-01, 21:01

a w srodku roku szkolengo nie moze mnie zwolnic?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: Yoka » 2011-06-01, 22:20

wg KN nie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwiązanie umowy po macierzyńskim.

Postautor: edzia » 2011-06-02, 12:40

emkatur pisze:Poza tym, czy można rozwiązać umowę z nauczycielem i jednocześnie przyznać godziny emerytowanym nauczycielom? Jaka jest kolejność zwolnień? W szkole pracują nauczyciele z mniejszym stażem.
Obawiam się, że w tej sytuacji musisz skierować sprawę do sądu. Według tego co piszesz, nie piwinnaś dostać wypowiedzenia.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron