Trudna sytuacja...

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Trudna sytuacja...

Postautor: chiczi » 2007-02-02, 17:30

Witam :). Mam pytanie dotyczące wymagań stawianych absolwentom, pragnącym rozpocząć pracę w szkole. Moja koleżanka jest załamana, bo przez głupotę dopuściła się czynu, podlegającego karze. Na szczęście postępowanie warunkowo umorzono i poinformowano ją, że jest "czysta". Zamartwia się jednak, czy będzie mogła podjąć pracę w szkole, jako nauczyciel historii. Czy ktoś orientuje się, czy będzie miała jakieś nieprzyjemności? Dziękuję za wszelkie informacje :)

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: Nosferata » 2007-02-02, 18:59

hmm....nigdy nie slyszalam zeby wymagano potwierdzenia o niekaralności ...

ja zaczynając prace szkole mialam mandat min.za spozywanie napojow prcentowych w moejscu publicznym ...dyrekcja jednak tego nie wyśledzila, rzecz jasna ze nauczyciel majacy stanowic zwór dla młodziezy winien odznaczac sie nieposzlakowana opinia ...
ale kazdy z nas ..ma bledy mlodosci na kącie .

sumujac....w odróżnieniu od stanowisk w administracji publicznej gdie wymogiem jest przedstawenie zaświadczenia o niepopelnieniu umyslnie czyny karalnego - w szkolach tego wymogu nie stawiaja [/center]

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: chiczi » 2007-02-02, 19:10

No właśnie...błędy młodości ;). Psiapsiółka się ucieszy, że zaświadczenia nie wymagają! Dziękuję za dobre wieści :wink:

Agus2006
Posty: 16
Rejestracja: 2007-05-15, 17:47

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: Agus2006 » 2007-05-20, 18:20

Nie wiem czy tak jest do końca, w ubiegłym roku rzeczywiscie była mowa o tym , iz nauczyciele maja dostarczyc zaswiadczenie o niekaralnosci, ale miało to dotyczyc tylko młodych nauczycieli, potem jakos sprawa ucichła, warto jednak to sprawdzic.
Agnieszka

Anastazja73
Posty: 1
Rejestracja: 2007-05-21, 14:39

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: Anastazja73 » 2007-05-21, 14:49

Kochani napiszcie, czy mogę nie podpisać zgody na zmniejszenie liczby godzin w szkole z uwagi na mniejszy nabór. Od lat takie pisma podpisywaliśmy, nigdy problemu nie było, w ubiegłym roku nabr był mniejszy jeszcze etat miałam, ale co będzie w przyszłym roku????

N Rohirrim
Posty: 3
Rejestracja: 2007-05-21, 13:52

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: N Rohirrim » 2007-05-22, 10:24

chiczi pisze:Witam :). Mam pytanie dotyczące wymagań stawianych absolwentom, pragnącym rozpocząć pracę w szkole. Moja koleżanka jest załamana, bo przez głupotę dopuściła się czynu, podlegającego karze. Na szczęście postępowanie warunkowo umorzono i poinformowano ją, że jest "czysta". Zamartwia się jednak, czy będzie mogła podjąć pracę w szkole, jako nauczyciel historii. Czy ktoś orientuje się, czy będzie miała jakieś nieprzyjemności? Dziękuję za wszelkie informacje :)


no jakl umorzono to by mogła zostać choćby i prezydentem z tego co się orientuję :smile:

poza tym nie musi się tym chwalić każdemu dyrektorowi, wicedyrektorowi szkoły prawda?
N Rohirrim

poke
Posty: 14
Rejestracja: 2007-05-22, 21:55

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: poke » 2007-05-22, 22:09

Przepisy oświatowe, kochani Państwo stawiają wymóg niekaralności dla obecnych jak i przyszłych nauczycieli, chodzi jednak o świadome czyny ujęte w KK. Pisanie o piciu alkoholu w miejscu publicznym itp. jest nie na miejscu - to są WYKROCZENIA, nie przestępstwa. Co do "niechwalenia się" - może podziałać, ale nie na długo, każdy normalny samorząd sprawdza nauczycieli w centralnym rejestrze skazanych.

do Anastazji73: To, o czym piszesz to wymówienie zmieniające (warunki umowy o pracę), możesz go niepodpisywać - oczywiście - w ten sposób robisz prezent organowi prowadzącemu, gdyż umowa z tobą zostaje rozwiązana definitywnie. Mówiąc prościej: czy lepsze 16/18, czy bezrobocie?

N Rohirrim
Posty: 3
Rejestracja: 2007-05-21, 13:52

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: N Rohirrim » 2007-05-22, 22:57

poke pisze:Przepisy oświatowe, kochani Państwo stawiają wymóg niekaralności dla obecnych jak i przyszłych nauczycieli, chodzi jednak o świadome czyny ujęte w KK. Pisanie o piciu alkoholu w miejscu publicznym itp. jest nie na miejscu - to są WYKROCZENIA, nie przestępstwa. Co do "niechwalenia się" - może podziałać, ale nie na długo, każdy normalny samorząd sprawdza nauczycieli w centralnym rejestrze skazanych.


no może i tak, ale postępowanie w wypadku koleżanki chczici umorzono, więc de facto nie ma mowy o jakiejkolwiek karalności
N Rohirrim

poke
Posty: 14
Rejestracja: 2007-05-22, 21:55

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: poke » 2007-05-23, 10:28

Nie przyszło mi nawet do głowy, by tłumaczyć "zebranym", że umorzenie postępowania jest równoznaczne z brakiem wyroku skazującego - to oczywiste. Nota bene: sądy dość często w swej wyrozumiałości warunkowo umarzają podobne postępowania...
Proponuję naprawdę sięgać do przepisów i czytać je ze zrozumieniem - mowa jest o osobach skazanych prawomocnym wyrokiem sądu.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: chiczi » 2007-05-23, 16:51

[quote="poke"]Przepisy oświatowe, kochani Państwo stawiają wymóg niekaralności dla obecnych jak i przyszłych nauczycieli,

Poke jakie dokumenty oświatowe masz na myśli? Koleżanak dzwoniła w tej sprawie do Kuratorium i uzyskała informację, że nie ma zapisów w Karcie Nauczyciela, które zobowiązują nauczyciela- przyszłego stażystę do przedłożenia zaświadczenia o niekaralności, ponieważ obowiązują nast. wymagania:
Wymagania kwalifikacyjne

Art. 9.

1. Stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która:
1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje,
2) przestrzega podstawowych zasad moralnych,
3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu

Zaświadczenie o niekaralności muszą przedłożyć nauczyciele mianowani i dyplomowani:
Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państw Unii Europejskiej,
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych,
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie,
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie,
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska,
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nie określony.

Takie informacje przesłało Kuratorium :-). Dlatego pytam, skąd masz takie informacje?
Pozdrawiam!

poke
Posty: 14
Rejestracja: 2007-05-22, 21:55

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: poke » 2007-05-25, 00:23

Informacje, jakich Pani się domaga, podaje sama - naturalną ścieżką awansu zawodowego jest dojście (przynajmniej) do stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i zatrudnienia na czas nieokreślony. No, chyba, że kogoś interesuje kilkuletnia przygoda z zawodem i smutnym finałem. W takim ujęciu sprawy się mylę - to muszę przyznać :oops: i niepotrzebnie piszę o przyszłych nauczycielach.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: chiczi » 2007-05-25, 14:41

Zanim uzyska się stopień nauczyciela mianowanego, nastąpić może np. do tego czasu zatarcie skazania i nie będzie problemu :-). Ale dziękuję Panu za informacje, które pewno nie jednej osobie się przydadzą :smile: . Pozdrawiam!

zmartwiona2
Posty: 4
Rejestracja: 2008-10-11, 19:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: śląskie

zaświadczenie o niekaralności + warunkowe umorzenie postępow

Postautor: zmartwiona2 » 2008-10-11, 19:42

Witam Wszystkich
Mam problem mianowicie.
Jestem nauczycielem mianowanym i znalazłam dodatkową pracę.W związku z tym w myśl nowych przepisów muszę dostarczyć świadectwo o niekaralności w nowym miejscu zatrudnienia.I tu problem DUŻY.Przeciwko mnie toczyło się postępowanie karne.Zostało warunkowo umorzone postępowanie na okres 1 roku.okres próby minął bez zarzutu.Warunkowe umorzenie postępowania figuruje w KRK.Wpis wymazują w myśl przepisów sześć miesięcy od zakończenia okresu próby.To przypada na półrocze w szkole.Umowa już została podpisana i mam donieść to zaświadczenie.I tu pytanie.Co będzie jak go nie doniosę do półrocza?Co może zrobić dyrektor w takiej sytuacji?
Warunkowe umorzenie postępowania to wyrok który mówi że osoba jest wciąż nie karana.Proszę o odpowiedź

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: nadia » 2008-10-12, 08:36

A to jeszcze zależy czy to jest przestępstwo popełnione umyslnie czy też nieumyślnie. W KN wyraźnie widnieje zapis mówiący o tym,że nawiązuje się stosunek pracy z nauczycielem niekaranym za przestępstwo popełnione umyślnie. Takim czynem może być na przykład kradzież, pobicie, sfałszowanie jakichś dokumentów, podpisów itd. a więc coś co popełniamy świadomie. Napisz może z jakiego artykułu byłaś karana.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Trudna sytuacja...

Postautor: nadia » 2008-10-12, 08:38

Pamiętajmy o tym,że w szkole może pracować osoba karana, ale karana za przestepstwo popełnione nieumyślnie, takim czynem jest na przykład wypadek drogowy.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron