Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep
 
   
 
 

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
urlop bezpłatny
Autor Wiadomość
Jethro Tull 

Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 904
Post nr 61, Wysłany: 2008-10-29, 21:09   

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :-)
 
 
beatryczka 

Przedmiot nauczania: Historia
Wiek: 50
Dołączyła: 10 Lis 2008
Posty: 2
Skąd: podlaskie
Post nr 62, Wysłany: 2009-03-02, 18:51   

Witam!
Przebywam obecnie na urlopie dla podratowania zdrowia, jego koniec przewidywany jest na 31 lipca. Jednak mój stan zdrowia wymaga dalszego leczenia. Mam w zwiazku z tym pytanie.
Czy mogę ubiegac sie o roczny urlop bezplatny, czy po takim urlopie mogę wrocic do pracy na tych samych warunkach jak przed udzieleniem mi urlopu. Mam tu na mysli wszystkie uprawnienia, ktore posiadam: tytuł nauczyciela dyplomowanego, zatrudnienie w pelnym wymiarze godzin. Jednym slowem, co stracę przebywajac na takim urlopie.
 
 
fickimicki 

Przedmiot nauczania: Chemia
Wiek: 42
Dołączyła: 05 Mar 2009
Posty: 5
Skąd: pomorskie
Post nr 63, Wysłany: 2009-03-05, 19:36   

Wita,
Czy można wiąć dwa razy urlop dla poratowania zdrowia w odstępie roku, przerywając go urlopem bezpłanym. Czy może ktoś z Was przerobił taką sytuację?
 
 
fickimicki 

Przedmiot nauczania: Chemia
Wiek: 42
Dołączyła: 05 Mar 2009
Posty: 5
Skąd: pomorskie
Post nr 64, Wysłany: 2009-03-06, 11:51   

I jeszcze jedno pytanie? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego podczas urlopu bezpłatnego? Wiem, że ubezpieczenie wygasa po 30 dniach. I co dalej?
 
 
fickimicki 

Przedmiot nauczania: Chemia
Wiek: 42
Dołączyła: 05 Mar 2009
Posty: 5
Skąd: pomorskie
Post nr 65, Wysłany: 2009-03-06, 13:06   

Czy będąc na urlopie bezpłatnym można sie zatrudnic w innej szkole na godziny, albo pół etatu? Czy wtedy jest płacony zus i składka zdrowotna? I czy w ogóle mozna sie gdzies zatrudnic na umowę? Będę wdzięczna komuś mądrzejszemu, kto mógłby mnie oswiecić:)
 
 
krg54 

Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 217
Skąd: Kraków
Post nr 66, Wysłany: 2009-03-17, 10:35   

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może udzielić pracownikowi, na jego pisemny wniosek, urlopu bezpłatnego (art.174 Kp). Pracodawca udzielając urlopu, zobowiązuje się tym samym zwolnić pracownika w okresie tego urlopu z obowiązku wykonywania pracy, a pracownik rezygnuje z prawa do wykonywania pracy. Urlop bezpłatny stanowi więc przerwę w realizacji pracowniczego obowiązku pracy. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego nie pozostaje bez wpływu na jego prawo w tym okresie do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, tj. zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Zgodnie z art.12 ust.2 pkt.1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz.267, ze zm.), jeżeli niezdolność do pracy pracownika przypada w okresie urlopu bezpłatnego, zasiłek chorobowy pracownikowi nie przysługuje.
Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. W okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na to ubezpieczenie. Jeżeli zatem pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym stanie się niezdolny do pracy, nie ma prawa do zasiłku chorobowego, za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu.

Tyle Kodeks Pracy! Jeśli więc chcesz się zatrudnić w innej szkole w tym czasie, to nic nie stoi na przeszkodzie. WAŻNE!
Kodeks pracy przewiduje także możliwość udzielenia przez pracodawcę, za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 Kp). Okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
 
 
Fra1 

Przedmiot nauczania: Zajęcia zintegrowane
Wiek: 33
Dołączyła: 10 Wrz 2009
Posty: 2
Skąd: wielkopolskie
Post nr 67, Wysłany: 2009-09-10, 12:48   

Witam!! Mam problem: pracuję jako nauczyciel w przedszkolu i jestem na zastępstwie za nauczyciela, który został oddelegowany do pracy w kuratorium oświaty i pełni tam funkcję wizytatora,natomiast w przedszkolu dyrekcja udzieliła tej osobie urlopu bezpłatnego. Umowę posiadam na czas określony, do momentu powrotu nauczyciela z urlopu bezpłatnego. Mam w związku z tym mam pytanie jak długo ten nauczyciel może przebywać w placówce na tym urlopie bezpłatnym?? Czy do momentu pełnienia obowiązków w kuratorium?? proszę o odpowiedź> Dzięki
 
 
malgala 
Administracja
matematyk-optymista


Przedmiot nauczania: matematyka
Wiek: 64
Dołączyła: 30 Lip 2007
Posty: 7203
Skąd: łódzkie
Post nr 68, Wysłany: 2009-09-10, 13:59   

Fra1 napisał/a:
Mam w związku z tym mam pytanie jak długo ten nauczyciel może przebywać w placówce na tym urlopie bezpłatnym?? Czy do momentu pełnienia obowiązków w kuratorium??

Tak
_________________

 
 
 
Fra1 

Przedmiot nauczania: Zajęcia zintegrowane
Wiek: 33
Dołączyła: 10 Wrz 2009
Posty: 2
Skąd: wielkopolskie
Post nr 69, Wysłany: 2009-09-10, 18:10   

dziękuję za odpowiedź. Czyli do końca będę w zawieszeniu, bo nie wiem do kiedy mam zapewnioną pracę!!!
 
 
jinks 

Przedmiot nauczania: Informatyka|*|Matematyka
Wiek: 37
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 228
Skąd: małopolskie
Post nr 70, Wysłany: 2010-11-05, 21:20   Szef ostrzega mnie, że po urlopie mogę nie mieć pracy.

Czy ktoś z Was jest zorientowany jak wygląda sprawa urlopu bezpłatnego?
Chcę wziąć urlop bezpłatny na okres całego roku szkolnego. Jestem nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie. Szef ostrzega mnie, że po urlopie nie musi ponownie przyjmować mnie do pracy.
Ja mu oczywiście tłumaczę, że musi. Nie chciałem mu też tłumaczyć, że urlop bezpłatny to nie zwolnienie z pracy więc o ponownym "przyjmowaniu" mowy nie ma. Szef jest wyjątkowo drażliwy na tym punkcie.
On każe mi czytać Kodeks Pracy, ja go odsyłam do KN.
W końcu dyrektor mi mówi, że jest niż, będziemy likwidować oddziały i etaty polecą, więc lepiej mam się zastanowić, czy dobrze robię z tym urlopem, bo po jego zakończeniu może się ze mną pożegnać.
1. Wg. mnie nie ma znaczenia, czy byłem na urlopie czy nie, moja ochrona jako nauczyciela jest taka sama. Niczym nie ryzykuję idąc na urlop bezpłatny. Czy mam rację?
2. Jeżeli mam uprawnienia do uczenia kilku przedmiotów (w tej chwili uczę jednego) i w wyniku likwidacji oddziałów liczba godzin mojego "głównego" przedmiotu nie wystarczy do etatu a pozostałych przedmiotów uczą nauczyciele kontraktowi to chyba raczej oni muszą się czuć zagrożeni a nie ja, mimo iż byłem na urlopie.
Prawda czy nieprawda?
 
 
partita400 

Dołączyła: 13 Wrz 2007
Posty: 316
Post nr 71, Wysłany: 2010-11-06, 13:37   

Szef przyjazny swojemu pracownikowi :rotfl: :rotfl:
Uwazam podobnie,ze mozesz wrocic do pracy po urlopie bezplatnym, jak po kazdym innym,ale widac ,ze szef typu "ja jestem najlepszy i wszystko wiem" :D
 
 
vuem 


Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 4202
Post nr 72, Wysłany: 2010-11-06, 18:03   

No sposób rozmowy urąga dobrym obyczajom, to fakt.

Znajomość prawa nie oceniam, bo sam się nie znam.

Ale fakt, że dyrektor martwi się o jakąś "ciągłość w nauczaniu" chyba nie jest niczym nienormalnym.
Trudno się dziwić, że niechętnie pozwoli pracownikowi na jakiś wyjazd na saksy w dowolnym i wybranym przez niego momencie. Chce mieć pracownika tu i teraz. Tym bardziej, że nie chodzi o pracę na taśmie produkcyjnej, a nauczanie i wychowanie "przyszłości narodu". :wink:
 
 
Cytryn 

Wiek: 46
Dołączyła: 09 Lis 2007
Posty: 1246
Skąd: Pabianice
Post nr 73, Wysłany: 2010-11-06, 18:38   

E, no chwila.
Mamy prawo do wykorzystania urlopu zdrowotnego? Mamy. Lekarz wystawia zaświadczenie? Wystawia. Jeśli nie będziemy o siebie dbać, co się stanie z przyszłością narodu!? :cyclopsani:
Szef powinien martwić się o stan swego pracownika tak samo, jak o naród kształcący się ;D
A poza tym- jak ktoś nas przez rok zastąpi, dziury w niebie nie będzie...
 
 
vuem 


Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 4202
Post nr 74, Wysłany: 2010-11-06, 19:18   

Ale kolega Jinks nie pisze o urlopie zdrowotnym, koniecznym dla odbycia leczenia i naprawy nadwyrężonego zdrowia, czy wyleczenia choroby, tylko o urlopie bezpłatnym.
Nie z powodów zdrowotnych o nim zapewne myśli.

Może dyrektor Jinksa uważa go za cennego pracownika i nie chce go tracić nawet na rok?

Nie ma ludzi niezastąpionych, ale nauczanie i wychowywanie, to nie praca na taśmie w fabryce, gdzie kwestia czyje ręce skręcają śrubki nie ma znaczenia. :wink:
 
 
jinks 

Przedmiot nauczania: Informatyka|*|Matematyka
Wiek: 37
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 228
Skąd: małopolskie
Post nr 75, Wysłany: 2010-11-06, 19:50   

vuem napisał/a:
Ale kolega Jinks nie pisze o urlopie zdrowotnym, koniecznym dla odbycia leczenia i naprawy nadwyrężonego zdrowia, czy wyleczenia choroby, tylko o urlopie bezpłatnym.
Nie z powodów zdrowotnych o nim zapewne myśli.

Może dyrektor Jinksa uważa go za cennego pracownika i nie chce go tracić nawet na rok?

Nie ma ludzi niezastąpionych, ale nauczanie i wychowywanie, to nie praca na taśmie w fabryce, gdzie kwestia czyje ręce skręcają śrubki nie ma znaczenia. :wink:

To w kwestii wyjaśnienia: Urlop chcę wziąć od 1 września do 31 sierpnia, więc nie jest to taki "dowolny moment" z szefem poszedłem o tym porozmawiać, aby uzgodnić termin złożenia podania o taki urlop, aby nie wprowadzać zamieszania.
O ciągłość nauczania to on się nie martwi raczej, bo jego nieudolni zastępcy co roku mieszają przydziałami i co roku dostaję jakąś klasę w spadku po koledze i odwrotnie.
Schodzimy jednak z tematu :) Jeżeli ktoś jest w stanie to uprzejmie proszę o odpowiedzi :)
Znam zapis z KN, który reguluje ten stan rzeczy. Jednak zastanawiam się czy nie ma w naszym prawie oświatowym jakiejś pułapki. Mój szef mściwym jest.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  login
hasło
 
   Program druk świadectw Polub nas na Facebooku!Zdobądź zaświadczenie do dokumentacji składanej w komisji kwalifikacyjnej.

Zaświadczenie o umiejętności posługiwania się technologią komputerową i informacyjną

Zbiory testów: polski, angielski, matematyka, niemiecki
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Skocz na górę

 
Ministerstwo Edukacji Narodowej Centrum Edukacji Szkolnej Center of School Education
Copyright © 1995-2012 Centrum Edukacji Szkolnej