Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Urlop dla poratowania zdrowia
Autor Wiadomość
Julit 

Przedmiot nauczania: Inne
Post nr 631, Wysłany: 2012-04-02, 20:32   

Witam,
mam pytanie jestem zatrudniona na czas nieokreślony,
oponad 7 lat,
chciałabym pójść na urlop dla poratowania zdrowia, gdyż ostatnio mam cząste zapalenia krtani.
Jestem zatrudniona w dwóch placówkach po 1/2 etatu w każdej i na czas nieokreślony.
Czy przysługuje mi prawo do tegoż urlopu? :?:

malgala 
Administracja
matematyk-optymista

Przedmiot nauczania: matematyka
Post nr 632, Wysłany: 2012-04-02, 21:10   

Niestety, nie.
Gdybyś była zatrudniona w jednej, a w drugiej uzupełniała etat, to wtedy tak.

Julit 

Post nr 633, Wysłany: 2012-04-02, 23:54   

dzięki "malgala"
niestety tak też myślałam :-(
Dziwne to nasze prawo. Przecież pracuję "na" całym etacie tyle, że w dwóch placówkach, mam więcej rad pedagogicznych, zebrań z rodzicami i innych obowiązków dodatkowych.

Jeszcze jedno pytanie:
czy gdyby mi się udało w jakiś sposób zmienić umowę na "umowę bazową i uzupełnianie etatu w innym przedszkolu" to czy istnieją jakieś prawne pułapki z tym związane?
czy np. po roku mogłabym ubiegać się o urlop dla podratowania zdrowia, czy będzie musiało upłynąć więcej czasu?
To pytania czysto hipotetyczne ale wolałabym wiedzieć co mi przysługuje a co nie.
Dopóki nam nie zlikwidują Karty N-la.

justkat 

Post nr 634, Wysłany: 2012-04-03, 01:27   

Jestem nauczycielem mianowanym. Obecnie przebywam na urlopie dla podratowania zdrowia, który to urlop kończy się 31 sierpnia. Od 1 września nie chcę już pracować czy w związku z tym muszę dać wypowiedzenie 3 miesiące wcześniej zgodnie z umową o pracę?

kobe78 

Przedmiot nauczania: Język polski
Post nr 635, Wysłany: 2012-04-09, 11:43   

Witam. Jestem na urlopie dla poratowania zdrowia, który kończy się 31 sierpnia. Z tego, co wiem, nie można w trakcie urlopu wypoczynkowego być na urlopie dla poratowania zdrowia. Wobec tego, czy mogę ten urlop skrócić? Wyczytałam,że zrobić to może jedynie lekarz. Pytanie- czy na moją prośbę? I czy jeżeli urlop zakończę 30 czerwca, to czy otrzymam świadczenie urlopowe? Proszę, poradźcie.

krg54 

Post nr 636, Wysłany: 2012-04-09, 23:30   

justkat napisał/a:
Jestem nauczycielem mianowanym. Obecnie przebywam na urlopie dla podratowania zdrowia, który to urlop kończy się 31 sierpnia. Od 1 września nie chcę już pracować czy w związku z tym muszę dać wypowiedzenie 3 miesiące wcześniej zgodnie z umową o pracę?

Nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia obowiązują dokładnie takie same procedury kadrowe, jak każdego innego zatrudnionego n-la. W związku z tym zastosujesz art. 23. 1. KN " Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
1) na wniosek nauczyciela ... "
oraz art.23 ust.2 KN: " Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z przyczyn określonych w ust. 1 następuje odpowiednio:
1) z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia ..."
Wypowiedzenie stosunku pracy musisz złożyć do końca maja.
Rozwiązanie stosunku pracy może również nastąpić na mocy porozumienia stron i to w każdym czasie, bez wypowiedzenia, ale w takim przypadku konieczna byłaby zgoda dyrektora szkoły.

krg54 

Post nr 637, Wysłany: 2012-04-09, 23:45   

kobe78 napisał/a:
Witam. Jestem na urlopie dla poratowania zdrowia, który kończy się 31 sierpnia. Z tego, co wiem, nie można w trakcie urlopu wypoczynkowego być na urlopie dla poratowania zdrowia. Wobec tego, czy mogę ten urlop skrócić? Wyczytałam,że zrobić to może jedynie lekarz. Pytanie- czy na moją prośbę? I czy jeżeli urlop zakończę 30 czerwca, to czy otrzymam świadczenie urlopowe? Proszę, poradźcie.

Skoro lekarz w taki sposób skonstruował orzeczenie, że podał datę zakończenia urlopu na 31 sierpnia, to niestety masz niewielkie szanse na to, by dyrektor zgodził się na skrócenie tego urlopu, mimo ewentualnej zgody lekarza. Dyrektor będzie mógł podważać względy zdrowotne stojące za zmianą terminu zakończenia urlopu i wcale nie zdziwiłabym się, gdyby tak postąpił. Mogłaś zasugerować inny termin lekarzowi wtedy, gdy sporządzał orzeczenie. Natomiast świadczenie urlopowe otrzymasz tak, czy owak w pełnej wysokości.

kobe78 

Post nr 638, Wysłany: 2012-04-11, 21:00   

krg54- dziękuję bardzo za odpowiedź. Czym mogę się "podeprzeć" w razie, gdyby był problem z otrzymaniem owego świadczenia?W "pełnej wysokości"...ciekawa jestem, czy samorząd nie ma jakiegoś swojego regulaminu według którego takie świadczenie nie będzie mi się należało. "Trzynastki" nie otrzymałam, choć kilka dni temu(dopiero) przeczytałam, że powinnam otrzymać. Rozumiem również, że urlop wypoczynkowy powinnam "dostać" do wykorzystania po 31 sierpnia. Pozdrawiam

krg54 

Post nr 639, Wysłany: 2012-04-11, 23:00   

Niczym nie musisz się podpierać, bo to są świadczenia Tobie należne, wynikające z Twojego stosunku pracy zgodnie z art.53 ust.1a KN. Świadczenie urlopowe zależne jest od wymiaru etatu oraz okresu zatrudnienia w roku szk. Będąc na urlopie zdrowotnym, jesteś przecież cały czas zatrudniona w pełnym wymiarze etatu. Świadczenie to jest wypłacane do końca sierpnia.
"13" powinnaś była otrzymać pod warunkiem, że przed urlopem zdrowotnym nie przebywałaś na dłuższym zwolnieniu lekarskim, bądź na urlopie macierzyńskim. Jeśli tak by było, to owa "13" rzeczywiście Ci się nie należała. Musisz mieć efektywnie przepracowane co najmniej 6 m-cy (bez zwolnień).
Jeśli któregoś z tych świadczeń niesłusznie by Ci nie wypłacono, to masz pełne prawo domagać się ich wypłacenia, dochodząc swoich praw przed sądem pracy w okresie 3 lat!
Natomiast jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym, to niestety muszę Cię zmartwić. Skoro pracujesz w szkole, czyli placówce feryjnej ( a tak wynika z Twojej metryczki ), to po zakończonym urlopie dla poratowania zdrowia, który obejmował okres wakacji, nauczycielowi takiej placówki urlop uzupełniający się nie należy. Zasada pochłaniania czy konsumowania urlopu wypoczynkowego przez urlop zdrowotny dotyczy tylko n-li , których urlop wypoczynkowy przypada na okres ferii zimowych i wakacji (szkoła). Zasada ta została potwierdzona wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r. (sygn. III PZP 4/88), w którym stwierdza się, że "cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać równocześnie w tym samym okresie". Ponadto art.66 ust.1 KN stwierdza, że : „W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.” Jak widać, urlop dla poratowania zdrowia nie jest tutaj wymieniony jako powód do udzielenia takiego uzupełniającego urlopu n-lowi zatrudnionemu w szkole. Inaczej sytuacja wygląda z n-lami przedszkoli, ale to nie dotyczy Ciebie. :roll:

Ewangelina 

Przedmiot nauczania: Zajęcia zintegrowane
Post nr 640, Wysłany: 2012-04-12, 16:59   

A ja mam takie pytanie: czy nauczyciel zatrudniony dodatkowo przy projekcie unijnym na umowę zlecenie na okres 2 lat (indywidualizacja nauczania ) może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Z czym to się wiąże? Czy mogę być na urlopie z mojego etatu, a pracować przy projekcie? czy prawo w jakiś sposób to reguluje?

linczerka 
Administracja

Post nr 641, Wysłany: 2012-04-12, 19:03   

Urlop dla poratowania zdrowia udzielany nauczycielowi jest uregulowany w art. 73 ustawy Karta Nauczyciela.
Zgodnie z art. 73 ust. 7 ustawy w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia „nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej”.
Jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi, że nauczyciel wykonuje na urlopie jakąkolwiek pracę, może odwołać go z urlopu. W odwołaniu wskazuje podstawę prawną, czyli art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela, oraz określa termin, w którym nauczyciel ma stawić się w pracy. Może, ale nie musi przedstawić powodu odwołania.
Podstawą odwołania może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem urlopu. Tu podają taki odnośnik: (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 07.07.2005 r., sygn. akt II PZP 5/05).

alamakota.wawa 

Post nr 642, Wysłany: 2012-04-15, 15:26   

Kiedy najwczesniej moge wnioskowac o urlop dla pz, jesli chcilabym isc na niego od wrzesnia 2012? Czy ma znaczenie czy zaczne ten urlop we wrzesniu czy lipcu? W tym drugim wypadku skonczylby sie on 30 czerwca i czy wtedy dostawalabym normalna wyplate w wakacje? Co jest dla mnie korzystniejsze?

kobe78 

Post nr 643, Wysłany: 2012-04-15, 20:19   

krg54- po raz drugi dziękuję za pomoc. Jak dobrze, że są tacy ludzie... Pozdrawiam

krg54 

Post nr 644, Wysłany: 2012-04-15, 23:19   

Jeśli lekarz wydałby Ci orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia z terminem rozpoczęcia 1.09., to wydaje mi się, że dobrze byłoby uprzedzić o takiej ewentualności przed zakończeniem obecnego roku szk. Dyrektor bowiem musi mieć czas na prawidłowe zorganizowanie pracy szkoły poprzez choćby znalezienie n-la na zastępstwo za Ciebie. Co prawda nie ma konkretnych w tym względzie przepisów oraz urzędowo narzuconych terminów, ale zwykła przyzwoitość wymaga, by o tak ważnej zmianie dyrektora poinformować wcześniej. Ważne jest byś od 1.09. spełniała wszystkie konieczne warunki formalne, w tym np. zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, gdyż w przeciwnym razie dyrektor nie mógłby udzielić Ci takiego urlopu.
Jeśli więc urlop zdrowotny rozpoczęłabyś 1.09.2012, to praktycznie powinien on zakończyć się z końcem czerwca,gdyż nie ma potrzeby przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia w trakcie urlopu wypoczynkowego, ponieważ ich cele są zbieżne - mają zapewnić n-lowi regenerację sił i zdrowia. Po zakończeniu takiego urlopu otrzymujesz w czasie wakacji "normalną" pensję

Aleksandra08 

Post nr 645, Wysłany: 2012-04-23, 17:11   

Słyszałam ostatnio, że pojawiły się (lub mają zacząć niebawem obowiązywać) jakieś nowe przepisy, w myśl których dyrektor będzie mógł zwolnić nauczyciela powracającego z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy wiadomo coś konkretnego na ten temat? Miałam zamiar skorzystać od września z takiego urlopu, ale teraz zaczynam się obawiać. I jak tu się leczyć?

Odpowiedz do tematu