Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep
 
   
 
 

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Urlop dla poratowania zdrowia
Autor Wiadomość
krg54 

Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 217
Skąd: Kraków
Post nr 646, Wysłany: 2012-04-23, 18:38   

Nie ma w tym nic a nic nowego. Jeśli zachodzi taka konieczność, wynikająca zwłaszcza z art.20 KN, to dyrektor może wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia tak samo, jak każdemu innemu czynnie wykonującemu swe obowiązki nauczycielowi.
 
 
iwon_a 

Wiek: 37
Dołączyła: 29 Kwi 2009
Posty: 2
Skąd: małopolskie
Post nr 647, Wysłany: 2012-05-02, 22:18   Urlop - poratowanie zdrowia

Chciałam zapytać Was, jak wcześnie można składać wniosek o ten urlop. Czy np. już teraz może lekarz wystawić dokument ale o konieczności leczenia od 1 września? I jeśli jest on na rok, to czy ma się zawierać w datach od 1.09.12 - 31.08.13 ?
Iwona
 
 
krg54 

Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 217
Skąd: Kraków
Post nr 648, Wysłany: 2012-05-03, 15:02   

Uważam, że orzeczenie lekarskie sporządzone w tej chwili byłoby traktowane co najmniej ze zdziwieniem. Możesz oczywiście poinformować dyrektora o sugestiach lekarza w tej materii, ale samego wniosku nie składaj teraz, tym bardziej, że urlop miałby się rozpocząć od września. Orzeczenie wystarczy złożyć tuż przed wakacjami, by dyrektor miał czas na zorganizowanie za Ciebie całorocznego zastępstwa.
Co do drugiej kwestii, to urlop powinien trwać, moim zdaniem, do końca czerwca. W lipcu i sierpniu przebywasz bowiem na urlopie wypoczynkowym, którego cele są zbieżne z celami urlopu dla poratowania zdrowia - regeneracja sił i zdrowia. Nie ma więc potrzeby na te dwa wakacyjne m-ce orzekać takiego właśnie urlopu zdrowotnego. Zresztą ze względów chociażby finansowych jest to dla Ciebie niekorzystne rozwiązanie. Wystarczy, jeśli lekarz określi czas trwania urlopu od 1.09.2012 do 30.06.2013.
 
 
iwon_a 

Wiek: 37
Dołączyła: 29 Kwi 2009
Posty: 2
Skąd: małopolskie
Post nr 649, Wysłany: 2012-05-03, 16:52   

Dziękuję za odpowiedź. Moja dyrekcja już "wie", że najprawdopodobniej pójdę na urlop pz. Pochorowałam się dość mocno i było trochę L4 i dyskusje... ale jakoś nie mam weny do konkretnych rozmów z nią (ona działa wedle siebie... nie chcę się naciąć na jej argumenty które mogą okazać się dla mnie niekorzystne).

U mnie problem polega na tym, że w gminie kazano dyrektorom kwestionować potrzebę pójścia nauczyciela na ten urlop, a jak powiedziała moja dyr już na pewno zakwestionuje jak będzie od lekarza pierwszego kontaktu, musi być od specjalisty.
Sama oceniam, że urlop jest proporcjonalnie potrzebny do stanu mojego zdrowia - ale podobno nauczyciele nadużywają i stąd weryfikacje. Wybieram się na całe wakacje na urlop daleko od domu. Jak złożę pod koniec czerwca, to do ilu dni mogą to weryfikować do 14 od daty złożenia, a powołanie komisji weryfikującej? Nie chcę wakacji spędzić na dowodzenie, że mi się należy.
 
 
krg54 

Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 217
Skąd: Kraków
Post nr 650, Wysłany: 2012-05-03, 22:22   

W wielu przypadkach przekonałam się o tym, że wspominanie o swoich planach lub rozwiązaniach w towarzystwie osób "uprzejmie donoszących" jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba samemu stawać oko w oko z niezbyt uprzejmą dyrekcją, która czasem wszędzie węszy spisek lub nadużycie. A takie "niezamierzone" sygnały na pewno do odpowiednich uszu dotrą. Dlatego wydaje mi się, że głośne utyskiwania na zdrowie, na dolegliwości, wspominanie o sugestiach lekarza nt. urlopu, no i oczywiście pokazanie troski o zajęcia uczniów w czasie Twojej ewentualnej nieobecności przez cały rok - oto zestaw koniecznych działań "wyprzedzających".
Dyrektor na wniesienie odwołania od orzeczenia ma 2 tygodnie. Z kolei lekarz, który wydał Ci to orzeczenie znowu ma chyba 2 tygodnie na dostarczenie całej dokumentacji medycznej do WOMP, a tam znowu mają 2 tygodnie na rozpatrzenie odwołania, zbadanie dokumentacji, dodatkowe konsultacje lub badania. Tak więc cała sprawa może ciągnąć się nawet kilka tygodni. Decyzja lekarza woj. ośrodka medycyny pracy jest ostateczna i nie ma od niej odwołania!
 
 
tomopola 

Przedmiot nauczania: Język polski
Wiek: 48
Dołączyła: 08 Maj 2012
Posty: 2
Skąd: mazowieckie
Post nr 651, Wysłany: 2012-05-08, 16:36   

Witam, proszę o pomoc. Jestem na urlopie dla porat. zdrowia od 2. stycznia 2012, powodem jest wypalenie zawodowe, nerwica,stany lękowe. Dyrektor teraz uprzedził mnie że ma obowiązek odwołać się do organu odwoławczego. Zaznaczam,że mój dyrektor już od stycznia przyznał mi ten urlop. Czy on może jeszcze się odwoływać, mimo że już dawno minęło 14 dni? A czy dyrektor może skrócić UDPZ?
 
 
krg54 

Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 217
Skąd: Kraków
Post nr 652, Wysłany: 2012-05-08, 23:27   

Możesz spokojnie patrzeć na konwulsyjne gesty i ruchy dyrektora. Obudził się nagle, ale z ręką w nocniku! Typowy przykład ubezwłasnowolnionego "stołkowca"! Niektóre samorządy "przebierają nogami", byleby tylko nauczycielom coś odebrać, czegoś im nie przyznać itp. W tym też koncercie jest chóralna ich śpiewka o konieczności weryfikacji składanych orzeczeń lekarskich o potrzebie udzielenia nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia. Powysyłali do dyrektorów szkół pisma zobowiązujące do takich działań, a posłuszni "stołkowcy" bezmyślnie wykonują te polecenia! Jak bardzo niektórzy są bezmyślni pokazuje przykład Twojego dyrektora! Przepis odpowiedniego rozporządzenia ministra zdrowia brzmi: "§ 4. 1.Nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.
2.Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia. " ...
I koniec! I kropka! Teraz to on sobie może ....
I druga sprawa: nie ma czegoś takiego, jak skrócenie urlopu dla poratowania zdrowia! A już na pewno nie może tego dokonać dyrektor szkoły!
Ty śpij spokojnie i wypoczywaj! Masz regenerować swoje zdrowie, a nie je ciągle rujnować takimi wymyślonymi przez kogoś farmazonami. :lol2:
 
 
ninjaczyjt 

Przedmiot nauczania: Wychowanie fizyczne
Wiek: 38
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 29
Skąd: podkarpackie
Post nr 653, Wysłany: 2012-05-09, 07:50   

Witam, ostatnio dużo się pisze o tym, że gminy zmuszają dyrektorów do podważania urlopów dla poratowania zdrowia poprzez odsyłanie na komisje lekarskie.
Pytanie brzmi, czy maja do tego prawo?
Ma ktoś z was może jakieś dobre linki do tego tematu?
 
 
krg54 

Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 217
Skąd: Kraków
Post nr 654, Wysłany: 2012-05-09, 09:50   

Tutaj jakiś przykład artykułu, a ponadto wzór pisma wójta w tej sprawie do dyrektorów szkół z podaniem podstawy prawnej:
http://www.samorzad.pap.p...eckSum=81072261
 
 
tomopola 

Przedmiot nauczania: Język polski
Wiek: 48
Dołączyła: 08 Maj 2012
Posty: 2
Skąd: mazowieckie
Post nr 655, Wysłany: 2012-05-09, 14:33   

Witajcie Wszyscy :* , Krg54 - serdeczne dzięki za odpowiedź,teraz mogę spać spokojnie i dochodzić do siebie. Wszystkiego dobrego.
 
 
satovanhorn 

Przedmiot nauczania: Chemia
Wiek: 40
Dołączyła: 25 Paź 2011
Posty: 5
Skąd: lubelskie
Post nr 656, Wysłany: 2012-05-16, 04:12   Jak wygląda sprawa odwołania dyr. od orzeczenia o udpz

Witam. mam pytanie w swojej sprawie. Złozyłam wniosek 9 maja br u mojej Dyr., zapowiedziała odwołanie,bo twierdzi, że musi. Procedura jest mi znana, czyli Dyr ma 14 dni na wniesienie odwołania za pośrednictwem do lekarza, ten ma kolejne 14 dni i komisja kolejne 14dni. Co w przypadku, gdy dyr jednocześnie złozy odwołanie do komisji i do lekarza, który termin się liczy-czy 14 dni od daty doręczenia pisma od Niej do komisji czy do lekarza? Jak sprawa wygląda , gdyby pominęła lekarza i bezpośrednio złożyła do komisji. Czy procedura odwoławcza musi byc zachowana czy jest to bez znaczenia, bo ważne, że jest samo odwołanie i komisja je otrzymała? Co takiego może napisać Dyr. w odwołaniu? Na oko patrzy czy jestem zdrowa, czy analizuje L4 czy też arkusz organizacyjny, w którym ponoć zabrakło dla mnie miejsca ( o udpz złozyłam wcześniej)? Czy ja mam prawo przeczytać to odwołanie gdy już je wyśle? Proszę o pomoc.
 
 
krg54 

Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 217
Skąd: Kraków
Post nr 657, Wysłany: 2012-05-16, 13:10   

Przede wszystkim dyrektor musi zachować odpowiednią drogę odwoławczą. Jeśli tego nie uczyni, to WOMP w ogóle takiego odwołania nie będzie rozpatrywał, gdyż nie ma po temu żadnych podstaw – ani prawnych, ani merytorycznych! Nie posiada bowiem żadnej dokumentacji medycznej, która mogłaby być podstawą dalszego procedowania odwoławczego. Moim zdaniem takie odwołanie byłoby na pewno odesłane z powrotem do dyrektora z pouczeniem o konieczności zachowania właściwych procedur odwoławczych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, a które mówi, że:
§ 4. 1.Nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.
2.Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia.
3.Lekarz, za pośrednictwem którego jest wnoszone odwołanie, przekazuje je w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia do właściwego organu odwoławczego, o którym mowa w ust. 2, wraz z kopią dokumentacji medycznej badania stanowiącego podstawę wydania orzeczenia.

Odwołanie dyrektora powinno dotyczyć tylko kwestii związanych z orzeczeniem lekarskim, a nie spraw organizacyjnych szkoły. Jednak nawet jeśli w odwołaniu poruszy temat organizacji pracy szkoły, ale zachowa wszelkie procedury odwoławcze, to WOMP zweryfikuje orzeczenie lekarskie o urlopie zdrowotnym nauczyciela, choć będzie oczywiście badał tylko jego zasadność z medycznego punktu widzenia.
 
 
satovanhorn 

Przedmiot nauczania: Chemia
Wiek: 40
Dołączyła: 25 Paź 2011
Posty: 5
Skąd: lubelskie
Post nr 658, Wysłany: 2012-05-16, 13:49   

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że jeżeli nawet wyśle do komisji, to termin 14 dniowy biegnie od momentu otrzymania przez lekarza prowadzącego, a po przesłaniu przez niego dokumentacji, będzie biegł 14 dniowy termin dla komisji. Czy ktoś był na takiej komisji i mógłby się podzielić wrażeniami? Pozdr
 
 
satovanhorn 

Przedmiot nauczania: Chemia
Wiek: 40
Dołączyła: 25 Paź 2011
Posty: 5
Skąd: lubelskie
Post nr 659, Wysłany: 2012-05-29, 23:25   najnowsze wiadomości

Mam już częściowo odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie. Otóż Dyr. złozyła odwolanie do WOMP, z pominięciem lekarza, dzisiaj odebralam list z WOMP, w tórym informują mnie, że proszą lekarza o przesłanie ksera dokumentacji do komisji. Jest mi tylko przykro, bo Dyr. anpisała, co jest niestety nieprawdą, że złożyłam o udpz w dniu, w którym Ona zamierzała wręczyć mi wypowiedzenie.... Czy mogę się jakoś do tego ustosunkować, bo teraz w WOMP myślą sobie... być może..., że ten urlop jest ucieczką przed zwolnieniem. Czy mogą w ogóle mnie nie wezwać na wywiad, a oprzeć się na odwołaniu czy dokumentacji medycznej? Zatem dalej czekam....
 
 
eciex 

Przedmiot nauczania: Język angielski
Wiek: 32
Dołączyła: 30 Maj 2012
Posty: 1
Skąd: warmińsko-mazurskie
Post nr 660, Wysłany: 2012-05-30, 18:13   

Witam, Jestem w trakcie procedur związanych z urlopem zdrowotnym. Dyrektor odwołała się od orzeczenia lekarza i moje dokumenty już poszły do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Wiem że w ciągu 14 dni ma być zwołana komisja. Mam pytanie własnie z tym związane. Czy ktoś wie jak wygląda taka komisja? Czy ja mam się na niej stawić osobiście, czy też oni analizują tylko moją dokumentację i wydają orzeczenie. Bardzo proszę o odpowiedź
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  login
hasło
 
   Program druk świadectwZdobądź zaświadczenie do dokumentacji składanej w komisji kwalifikacyjnej.

Zaświadczenie o umiejętności posługiwania się technologią komputerową i informacyjną

Zbiory testów: polski, angielski, matematyka, niemiecki
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Skocz na górę

 
Ministerstwo Edukacji Narodowej Centrum Edukacji Szkolnej Center of School Education
Copyright © 1995-2012 Centrum Edukacji Szkolnej