zmienne wynagrodzenie podczas urlopu macierzyńskiego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marta_83
Posty: 20
Rejestracja: 2010-02-11, 11:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

zmienne wynagrodzenie podczas urlopu macierzyńskiego

Postautor: marta_83 » 2013-04-04, 21:17

Witam;

Od 8 lutego jestem na urlopie macierzyńskim, wcześniej byłam 5 miesięcy na zwolnieniu lekarskim "ciążowym". Przez cały ten okres otrzymywałam w miarę stałe wynagrodzenie. Jednakże moja ostatnia pensja jest niższa o prawie 500zł. W DBFO dostałam tłumaczenie, że mój dodatek motywacyjny został zmniejszony do 0zł dlatego też została mi na nowo naliczona średnia z ostatnich 12 miesięcy, w której odjęty został cały dodatek motywacyjny jaki otrzymywałam. Dowiedziałam się, że wystarczyłoby, aby dodatek wyniósł 1zł a wszystko zostałoby po staremu. Nie rozumiem podstawy tego działania: dla mnie zasiłek macierzyński to jakby nie patrzeć średnia z ostatnich 12 miesięcy. Czy zasiłek macierzyński nie powinien zawsze wynosić tyle samo?

ninka30
Posty: 38
Rejestracja: 2011-03-25, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmienne wynagrodzenie podczas urlopu macierzyńskiego

Postautor: ninka30 » 2013-04-06, 18:05

Zasiłek macierzyński to średnia za 12 ostatnich miesięcy. Nie ma jakiegoś nowego naliczania jeśli został zabrany dodatek. Tym bardziej, że przez 5 miesięcy dostawałaś już średnią z ZUSu . ZUS ustala dniówkę i mnoży się przez ilośc dni w miesiącu (więc w lutym np. mniej się dostaje pieniąźków). Zgłoś się do ZUSu z prośbą o wyjaśnienie w jaki sposób został naliczony dodatek. Moim zdaniem to księgowa w Twojej szkole coś przekombinowała.

marta_83
Posty: 20
Rejestracja: 2010-02-11, 11:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zmienne wynagrodzenie podczas urlopu macierzyńskiego

Postautor: marta_83 » 2013-04-07, 11:47

Dzięki.
Dzwoniłam do ZUS-u i powiedzieli, że jeśli szkoła zatrudnia więcej niż 20 osób to oni się tym nie zajmują. Jednak uzyskałam informację, że pensję powinnam otrzymywać taką samą. Co w takim razie powinnam zrobić, bo DBFO przystaje przy swoim?

sisimon
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-28, 12:04
Lokalizacja: małopolskie

Re: zmienne wynagrodzenie podczas urlopu macierzyńskiego

Postautor: sisimon » 2013-05-28, 12:11

Księgowa miała rację ! Jeżeli w podstawie są składniki "terminowe" jak. np. dodatek motywacyjny przyznany np. od września do grudnia to od stycznia przelicza się podstawę od nowa odejmując ten składnik terminowy. Taka jest wykładnia ZUS-u. Podobnie jeżeli był przyznany dodatek za wychowawstwo na rok szkolny, wypłaca się go w podstawie do końca sierpnia, o od 1 września podstawę przeliczam ponownie.


Wróć do „Prawo oświatowe”