Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mufa
Posty: 5
Rejestracja: 2008-07-04, 19:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: mufa » 2008-07-04, 19:26

Mam ogromny problem i proszę o pomoc.
Jestem nauczycielem kontraktowym, pracującym już trzy lata. Mam umowę na czas nieokreślony. W mojej szkole oprócz mnie jest jeszcze jedna nauczycielka, mająca takie same jak ja kwalifikacje (pracuje rok dłużej). Od września odczujemy braki godzin. Na dwie będzie 23 godziny, a to znaczy, że ze względów ekonomicznych pracę będzie miała tylko jedna z nas. Ja jestem w o tyle lepszej sytuacji, że jestem w ciąży i nie mogę zostać zwolniona. Dyrekcja o mojej ciąży jeszcze nie wie. Boję się jednak, że we wrześniu dyrektor zmniejszy mi wymiar godzin, a co za tym idzie będę pracowała za psie pieniądze, a później dostawała takie drobniaki na macierzyńskim. Czy podczas ciąży pracownikowi można "uciąć" etat? Czy są jakieś regulacje prawne?
Z góry dziękuję za pomoc.
[/b]

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: Jethro Tull » 2008-07-04, 20:17

nie można o ile przedstawisz dyrektorowi zaświadczenie, że jesteś w ciąży bo niby skąd on ma to wiedzieć

mufa
Posty: 5
Rejestracja: 2008-07-04, 19:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: mufa » 2008-07-05, 11:08

Dziękuję ślicznie:) Czy zapis na ten temat jest umieszczony w Kodeksie Pracy? W KN nic nie znalazłam, a chciałabym mieć podstawę prawną. Pozdrawiam serdecznie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: edzia » 2008-07-05, 11:15

KP:
Art. 177.

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 3*. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

mufa
Posty: 5
Rejestracja: 2008-07-04, 19:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: mufa » 2008-07-06, 15:15

Podobny zapis jest w KN. Zdaje sobie sprawę, że nie mogą mnie zwolnić. Problemem jest natomist etat. Nie wiem, czy będę miała cały etat, jak do tej pory, czy mogą mi go uciąć. Szukam zapisu prawnego dotyczącego właśnie tego tematu. W KN nic nie znalazłam. Ale dzięki za wszelką pomoc. Pozdrawiam wszystkich gorąco i życzę miłego odpoczynku:)

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: fruzia » 2008-07-10, 21:42

Jak najszybciej poinformuj dyrekcję o ciąży. We wrześniu może byc za późno i będą Cię zmuszac do podpisania aneksu do umowy zmniejszającego ilośc godzin (co oczywiście jest niezgodne z prawem ale powszechnie stosowane). Z drugiej strony dziwne, że nie wiecie jeszcze ile będziecie miec dokładnie godzin. Może coś uda się wystrugac z godzin dyrektorskich?

mufa
Posty: 5
Rejestracja: 2008-07-04, 19:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: mufa » 2008-07-11, 17:50

Strugać to ja chyba będę marchewkę w chińskiej knajpie, aby związać koniec z końcem... W każdym razie dzięki wielkie za podpowiedź. Na początku sierpnia, jak dyrektor wróci z urlopu, poinformuję go o tej radosnej nowinie. NIech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba:) Pozdrawiam gorąco i życzę miłego wypoczynku.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: fruzia » 2008-07-11, 18:16

Z tego co wiem to dyrektor powinien byc do połowy lipca jeszcze osiągalny w szkole. Im szybciej poinformujesz tym lepiej. W sierpnia dyrekcja pracuje od 15.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: Jethro Tull » 2008-07-11, 23:48

fruzia pisze:Z tego co wiem to dyrektor powinien byc do połowy lipca jeszcze osiągalny w szkole. Im szybciej poinformujesz tym lepiej. W sierpnia dyrekcja pracuje od 15.

dyrektor to ma urlop w takim samym wymiarze jak nauczyciel więc teoretycznie nie musi go byc w tych terminach

mufa
Posty: 5
Rejestracja: 2008-07-04, 19:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: mufa » 2008-07-12, 19:59

Mój dyrektor jest do 21 poza krajem. Jak wróci to akurat ja jadę na zaplanowane wakacje więc się miniemy, ale z początkiem sierpnia na pewno się z nim skontaktuje. Pozdrawiam i dziękuję za tak duże zainteresowanie.

dystrusia
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-17, 00:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

niechciane nadgodziny za ciężarną koleżankę

Postautor: dystrusia » 2008-09-17, 00:59

Witajcie,
ponieważ od siedzenia przed monitorem boli mnie już kark zdecydowałam się, że zapytam mądrzejszych bo sama nic nie umiem znaleźć.
Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas określony do 31,08.2009 na 10/18 etatu. Przy przyjmowaniu się do pracy Dyr wiedziała, że nie jestem zainteresowana zwiększeniem ilości godzin, gdyż każde z nas i ja i mąż prowadzimy swoje firmy. Ja dodatkowo działam jeszcze u męża. Po prostu nie mam czasu na więcej by móc należycie wypełniać swoje obowiązki. I wszystko byłoby super gdyby nie to, iż koleżanka zaszła w ciążę, (nie chcę wyjść na potwora cieszę się razem z nią), a Dyr chce na siłę mimo mojej niechęci i braku mojej zgody obdarować mnie jej godzinami. Czy może to zrobić? Pytałam już 2 września wiedząc o tym, że koleżanka jest w ciąży, czy Dyr ma już kogoś na zastępstwo. Usłyszałam, że tak. (Dyr wiedziała już w czerwcu, że koleżanka jest w ciąży) Ponieważ nie mam w umowie zapisu o wypowiedzeniu w ostateczności pozostanie mi porzucenie pracy ale jakoś nie jestem przekonana żeby to zrobić. ale to nie jest takie ważne. Ważne jest dla mnie to czy muszę się zgodzić na zwiększenie wymiaru pracy. Dyr mi powiedziała, że bez mojej zgody może mi dać cały etat i ponadto 4 godziny. I jak to jest na prawdę? Gdzie mogę sobie o tym poczytać? Pomóżcie proszę.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: nadia » 2008-09-17, 15:21

Ciesz się że dyrekcja chce Ci dać dodatkowe godziny bo to przecież dodatkowe pieniądze! Ja wiele bym dała za to gdyby ktoś chciał zwiększyć mi ilość godzin w szkole.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: renati23 » 2008-09-17, 16:02

nadia, tylko dystrusia, prowadzi swoją działalność gospodarczą i nie chce większej ilości godzin

dystrusia, nie za bardzo wiem jak to jest prawnie rozwiązane jednak na proste rozumowanie i logikę skoro masz podpisaną umowę o pracę na czas określony do 31,08.2009 na 10/18 etatu. to tyle godzin dydaktycznych pracujesz. Dyrektorka chcąc ci dać dodatkowe godziny musi albo podpisać z tobą aneks do umowy albo drugą umowę (nie wiem jak to dokładnie w szkolnictwie jest) i wtedy ty możesz tego nie podpisać.

Ale to tylko moje gdybanie :roll:

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: haLayla » 2008-09-17, 18:01

Jeżeli masz podpisaną umowę na 10/18 (kto nie skrócił tego ułamka?!) etatu, to każda godzina ekstra, zalicza się do nadgodzin. Na które ty musisz wyrazić zgodę.
<3

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zmniejszenie wymiaru godzin w ciąży

Postautor: edzia » 2008-09-17, 18:08

Myslę podobnie jak renati. Zmiana wymiaru godzin to zmiana warunków zatrudnienia, na które obie strony umowy muszą wyrazić zgodę.

Dyrektorka powołuje się na ten przepis KN:
Art. 35. 1. W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

Moim zdaniem można go zastosować przed podpisaniem umowy.

Nie wiem jednak, czy w tym przypadku nie będzie miał zastosowania art. 42. § 4. KP


Wróć do „Prawo oświatowe”