zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

cranky1
Posty: 17
Rejestracja: 2010-06-04, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubuskie

zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: cranky1 » 2010-06-04, 20:29

Witam
Dyrektor chce mnie zwolnić gdyż powiedział że nie może mi zapewnić na następny rok godzin z wychowania fizycznego ( obecnie mam 8 godzin wf+15 świetlica). Otóż poszperałem trochę i się dowiedziałem że jeśli inny nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami ma nadgodziny to ja nie mogę być zwolniony (w obecnej sytuacji dyrektor proponuje 3 nauczycielom wf po 20 godzin plus po jednej wychowawczej), więc to są godziny już nadliczbowe i z tych godzin mógłbym mieć dalej swoje 8 czyż nie?
Druga sprawa to że dyrektor nie dał mi wypowiedzenia do końca maja więc chyba jest ugotowany na dzień dobry:/


pozdrawiam

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: malgala » 2010-06-04, 20:49

cranky1 pisze:Otóż poszperałem trochę i się dowiedziałem że jeśli inny nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami ma nadgodziny to ja nie mogę być zwolniony (w obecnej sytuacji dyrektor proponuje 3 nauczycielom wf po 20 godzin plus po jednej wychowawczej), więc to są godziny już nadliczbowe i z tych godzin mógłbym mieć dalej swoje 8 czyż nie?

Jeżeli każdy z tej trójki nauczycieli ma 4 godziny na każdą klasę/grupę, to znaczy, że ma wf z pięcioma grupami uczniów (5x4=20). Czterech grup dostać nie może, bo 4x4=16. Jeżeli doliczyć do tego nawet 1 godzinę wychowawczą, to i tak nie ma całego etatu. Jak widzisz z tych godzin nic się wtedy dla Ciebie zresztować nie może. No i nawet nie byłoby to 8 godzin tylko co najwyżej 7 (6 wf i 1 wychowawcza).

cranky1 pisze:Druga sprawa to że dyrektor nie dał mi wypowiedzenia do końca maja więc chyba jest ugotowany na dzień dobry

A to już błąd dyrektora, ale tak do końca ugotowany to jeszcze nie jest. Istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia.

W tytule wątku podajesz, że masz umowę na czas nieokreślony. Czy jesteś tego pewien?
Jeżeli nie była to umowa na zastępstwo, to taka faktycznie powinna być.

cranky1
Posty: 17
Rejestracja: 2010-06-04, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubuskie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: cranky1 » 2010-06-04, 21:01

Owszem jest możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia ale nie ma możliwości zwolnienia jeśli do 31 maja nie zostało mi wręczone pisemne wypowiedzenie. Czyli w tej sytuacji skoro dyrektor nie wręczył mi wypowiedzenia umowy ani aneksu do tej umowy to powinien zapewnic mi etat w takim wymiarze jak w obecnym roku.
Co do godzin wf-u to racja 4x4klasy=16 plus godzina wychowawcza to daje 17

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: edzia » 2010-06-04, 21:12

cranky1 pisze:Owszem jest możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia ale nie ma możliwości zwolnienia jeśli do 31 maja nie zostało mi wręczone pisemne wypowiedzenie.
Przeczysz sobie.

cranky1
Posty: 17
Rejestracja: 2010-06-04, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubuskie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: cranky1 » 2010-06-04, 21:15

Czyli według Ciebie nie trzeba dać wypowiedzenia do 31 maja??

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: edzia » 2010-06-04, 21:25

Trzeba.

Ale jeśli dyrektor nie da w odpowiednim terminie, to jak pisała malgala, i jak sam pisałeś ;), jest możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia.

Art. 20.
5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

cranky1
Posty: 17
Rejestracja: 2010-06-04, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubuskie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: cranky1 » 2010-06-04, 21:47

Skrócenie okresu wypowiedzenie do 1 miesiąca

Okres wypowiedzenia można skrócić do 1 miesiąca, z tym, że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Należy pamiętać, że skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jedynie już po doręczeniu nauczycielowi samego wypowiedzenia. Nie można powołać się na możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia i wręczyć nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy w takim terminie, że okres, jaki pozostanie do rozwiązania stosunku pracy, będzie krótszy niż 3 miesiące.

Podstawa prawna:

art. 20, art. 22 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.).

Co powiesz na to??

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: edzia » 2010-06-04, 21:54

cranky1 pisze:Podstawa prawna:

art. 20, art. 22 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela
Art. 20 ust. 5 sama cytowałam, zaś art. 22 ust. 2 jest przecież zupełnie o czym innym, a nie o skróceniu okresu wypoowiedzenia.

cranky1 pisze:Należy pamiętać, że skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jedynie już po doręczeniu nauczycielowi samego wypowiedzenia. Nie można powołać się na możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia i wręczyć nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy w takim terminie, że okres, jaki pozostanie do rozwiązania stosunku pracy, będzie krótszy niż 3 miesiące.
Z czego to wziąłeś (bo to nie jest przepis prawny z KN przecież)? Osobiście nie bardzo to rozumiem. Znaczy rozumiem, ale to bez sensu. Ale może ktoś się lepiej na tym zna.

cranky1
Posty: 17
Rejestracja: 2010-06-04, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubuskie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: cranky1 » 2010-06-04, 22:38

http://edukadry.pl/reorganizacja-placow ... 6/125/View

znalazłem ten tekst w tym artykule na samym końcu.
Na mój chłopski rozum skrócony okres wypowiedzenia a samo wypowiedzenie to dwie różne rzeczy. Jeżeli dyrektor może sobie skrócić okres wypowiedzenia to w takim razie po co ustawowy termin do końca maja, jak zawsze bedzie można to obejść??

cranky1
Posty: 17
Rejestracja: 2010-06-04, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubuskie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: cranky1 » 2010-06-04, 22:57

Idąc twoim tokiem rozumowania wynika że dyrektor korzystając ze skróconego okresu wypowiedzenia może ci wręczyć wypowiedzenie np 30 lipca (zakładając że skróci je do jedngo miesiąca), co uważam że jest bzdurą

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: malgala » 2010-06-04, 22:59

miwues pisze:Na mój chłopski rozum to nieprawda.

Na mój babski też.

cranky1
Posty: 17
Rejestracja: 2010-06-04, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubuskie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: cranky1 » 2010-06-04, 23:07

miwues pisze:Szerokie koła rozmaitym hołdują mniemaniom.


Jak narazie nie odniosłeś się w żaden konkretny sposób do mojej wypowiedzi, może poprzesz swój chłopski rozum jakimiś konkretami??

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: edzia » 2010-06-05, 00:15

cranky1, nie kombinuj i nie mieszaj niepotrzebnie. Odnośnie twojej sytuacji wystarczy, jeśłi przeczytasz te dwa przepisy prawne:
1) Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
2) cytowany wcześniej art. 20 ust. 5 (ale bez tej "parainterpretacji", którą znalazłeś na edukardach).

Tyle.

cranky1
Posty: 17
Rejestracja: 2010-06-04, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubuskie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: cranky1 » 2010-06-07, 09:00

Byłem u radcy prawnego który sie zajmuje sprawami tego typu i oczywiście potwierdził moje ''mniemanie" więc miwues chyba masz słabe pojęcie o działaniu sądów, potrenuj troszkę a nie się wymądrzasz. Jeżeli dyrektor nie dał wypowiedzenie do końca maja to niestety teraz etat musi zapewnic w takiej liczbie godzin jakiej miałem w tym roku. Natomiast skrócony okres wypowiedzenia stosuję sie w bardzo szczególnych sytuacjach np całkowita likwidacja szkoły a nie w sytuacji kiedy dyrektorowi się zapomniało wręczyć wypowiedzenie. A więc droga Edziu ta twoim zdaniem parainterpretacja ma sporo racji. Wkleić coś z karty nauczyciela i nie mieć o tym pojęcia każdy potrafi a wy wypowiadacie sie na temat na który nie macie zielonego pojęcia. pozdrawiam tak czy inaczej

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zwolnienie kontraktowego z umową na czas nieokreślony

Postautor: malgala » 2010-06-07, 13:30

Wkleić coś z karty nauczyciela i nie mieć o tym pojęcia każdy potrafi a wy wypowiadacie sie na temat na który nie macie zielonego pojęcia.

W takim razie życzymy powodzenia w sądzie.


Wróć do „Prawo oświatowe”