Ankieta dla uczniów szkoły podstawowej-dobry czy zły pomysł?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Ell82
Posty: 28
Rejestracja: 2007-12-01, 18:46

Ankieta dla uczniów szkoły podstawowej-dobry czy zły pomysł?

Postautor: Ell82 » 2008-11-21, 20:19

W poniedziałek mam przeprowadzić lekcję w obecności przełożonej. Moja szefowa zaproponowała, abym pod koniec lekcji wręczyła uczniom ankiety dotyczące lekcji, otrzymałam nawet arkusz takiej ankiety. Znajdują się tam m.in. pytania o to jakie wiadomości przyswoili, co się im podobało w lekcji i w nauczycielu. Zastanawiam się czy to dobry pomysł? Proszę o radę.

Awatar użytkownika
Ell82
Posty: 28
Rejestracja: 2007-12-01, 18:46

Re: Ankieta dla uczniów szkoły podstawowej-dobry czy zły pomysł?

Postautor: Ell82 » 2008-11-22, 15:28

1. Lekcja była
-nuda
-średnio interesująca
-interesująca
-bardzo interesująca
2. Z lekcji najbardziej podobało mi się .........
nie wzbudziło mojego zainteresowania ........
można wyeliminować ............
3. W nauczycielu prowadzącym lekcję
Najbardziej podoba mi się ................
Najmniej podoba mi się ...........
4. Na moją chęć uczenia się na lekcji wpływa dodatnio
- luźna atmosfera/poważna atmosfera
- traktowanie mnie poważnie/traktowanie mnie niepoważnie
-Zachęcanie mnie do słuchania/ zachęcanie mnie do działania
- Inne czynniki (wymień jakie)........
5. Nie chce mi się uczyć na lekcji, bo ...............
6 Po lekcji czuję się
- raczej zmęczony
- raczej ożywiony
- zainteresowany
7. Ta lekcja dała mi dużo wiedzy (jakiej?)..........
8. Ta lekcja pozwoliła mi przyswoić sobie następujące umiejętności ...................

O ile nie mam wątpliwości co do pytań 1, 3 i 6, to w przypadku pozostałych mam zastrzeżenia. Tak się zastanawiam czy uczeń klasy piątej umie odpowiedzieć na pytanie co można było z lekcji wyeliminować. Obawiam się odpowiedzi w stylu: sprawdzanie (zadanie) pracy domowej etc.

Pytania 7 i 8 też jakoś średnio mi pasują. Czasem jest tak, że na lekcji moi uczniowie w przypływie wielkiego entuzjazmu zapewniają mnie że wszystko jest dla nich jasne i zrozumiałe. Na pierwszy rzut oka faktycznie tak jest: klasa nie ma kłopotów z rozwiązywaniem przykładów na tablicy i widzę że niby wszystko gra. Tymczasem wystarczy na następnej lekcji zrobić kartkówkę i okazuje się że to nie prawda. Z mojego niewielkiego doświadczenia wynika, że nie zawsze gdy uczeń mówi po lekcji, że rozumie to faktycznie tak jest.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Ankieta dla uczniów szkoły podstawowej-dobry czy zły pomysł?

Postautor: Jolly Roger » 2008-11-22, 19:06

Pomysł jest do bani, ale skoro waadza chce w ten sposób oceniać twoją pracę to jej problem.
Ja bym przygotował gotowe uzupełnione ankiety, w których byłyby chwalby na moja cześć. Po zebraniu ankiet z klasy podmieniłbym na te "milusie". :twisted:

Wilk syty i owca cała,... że oszustwo? prawo zbójeckie. Kto pod kim dołki...
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Ankieta dla uczniów szkoły podstawowej-dobry czy zły pomysł?

Postautor: Cytryn » 2008-11-23, 10:09

Jeśli ta ankieta miałaby badać, jaką wiedzę wyniosły dzieci z tej lekcji, to pytania musiałyby chyba dotyczyć treści na tej lekcji podawanych...? A zadawanie pytań wprost
( czy ta lekcja ci się podobała) jest raczej mało przemyślane. Część ucznió napisze, że tak, żeby się nauczycielowi podlizać, część, że nie- bo nie lubi przedmiotu czy nauczyciela albo ze zwykłej przekory. I co to za pytanie : czy jesteś ożywiony...? Dziwne jakieś. Co tym pytaniem niby się bada?

Awatar użytkownika
Ell82
Posty: 28
Rejestracja: 2007-12-01, 18:46

Re: Ankieta dla uczniów szkoły podstawowej-dobry czy zły pomysł?

Postautor: Ell82 » 2008-11-23, 12:34

Czasem odnoszę wrażenie, że w szkole zajmujemy się głupimi papierami zamiast pracować z dziećmi - chociażby różnego rodzaju plany pracy z uczniem zdolnym czy słabym. Jeśli trzeba, zostaję po lekcjach i ćwiczę z dziećmi to czego nie opanowały. Moje koleżanki uważają mnie za trochę nawiedzoną, ale ja czuję, że to mój obowiązek. Rodzice są poinformowani o tym, mam zgody na piśmie i tu się kończy ta papierologia.

Tymczasem z góry płyną polecenia o planach, ankietach, diagnozach, strategiach..... :crazy: .

jadwiga_s_p
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-06, 16:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Ankieta dla uczniów szkoły podstawowej-dobry czy zły pomysł?

Postautor: jadwiga_s_p » 2008-12-13, 22:24

Chciałam podzielić się swoimi spostrzeżeniami n/t ankiety : uczeń ze szkoły podstawowej żeby solidnie odpowiedzieć na te pytania powinien mieć chyba dodatkową lekcję , poza tym niektóre pytania są b. ogólne . Na pytanie np. co podobało się w nauczycielu uczeń może dać naprawdę bardzo zaskakujące odpowiedzi. Czy uczeń kl.5 zdaje sobie sprawę co to są umiejętności nabyte na lekcji ? Pozdrawiam .
Wirtualna Szkoła - elektroniczny dziennik lekcyjny renomowanej firmy SAR. Praca z takim systemem informatycznym to sama przyjemność!


Wróć do „Szkolna codzienność”