Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: renati23
2008-09-28, 07:53
Hospitacje
Autor Wiadomość
Paweł Ł.

Post nr 76, Wysłany: 2008-11-27, 06:32   

miwues napisał/a:
Paweł Ł. napisał/a:
Jaki to niby uzasadniony przypadek może być?

Jeżeli niezaplanowana obecność osoby trzeciej mogłaby w ocenie nauczyciela uniemożliwić osiągnięcie zaplanowanych celów lekcji. Na przykład chodzić może o zajęcia, na których uczniowie rozmawiać będą z nauczycielem o swoich bardzo osobistych sprawach.

jakaś podstawa prawna, która zakazuje przebywania dyrektorowi w tym czasie na owej lekcji?

http://www.freerice.com/index.php

Basso profondo 

Post nr 77, Wysłany: 2008-11-27, 08:44   

To wynika z konstrukcji prawa oświatowego. To nauczyciel decyduje wiążąco o każdym elemencie lekcji, bo też to on ponosi za cele tej lekcji całkowitą odpowiedzialność.

Każdy obserwator jest zawsze "ciałem obcym".

gojanek 

Przedmiot nauczania: Inne
Post nr 78, Wysłany: 2008-11-27, 22:07   

Artykuł 4 Rozporządzenia o nadzorze wyklucza możliwość ingerencji osób postronnych w proces dydaktyczno-wychowawczy odbywający się w czasie hospitowanej lekcji. Starsze rozporządzenie dopuszczało obecność metodyka (lub nauczyciela tej samej specjalności) na hospitacji, ale tylko z inicjatywy hospitowanego nauczyciela.

pani.bożenka 
Bożenka

Przedmiot nauczania: Zajęcia zintegrowane
Post nr 79, Wysłany: 2009-04-08, 18:05   

Prośba moja dotyczy czegoś takiego: W mojej szkole na hospitacje wpada się bez zapowiedzi, w trakcie prowadzonych zajęć próbuje się przeszkadzać, po zajęciach egzaminuje się z zasad metodyki i oligofrenopedagogiki, a na zakończenie wystawia cenzurkę dzieje się tak kilka razy w roku szkolnym (jestem mianowana), ponadto żąda się ode mnie dostarczania osobiście konspektów do dyr ( w szkolnictwie pracuję 16 lat). A poza tym, mam problemy z chodzeniem (jestem po operacji i mam niesprawna nogę)a dyr każe mi (jako jedynej w szkole!) meldować się przed zajęciami osobiście wdrapując sie na 3 piętro.... Co ja mogę zrobić, skoro o rozmowach żadnych ona nie chce słyszec???
plisss :?:

krg54 

Post nr 80, Wysłany: 2009-04-08, 22:10   

Aż sprawdziłam dwa razy, czy ten post nie pochodzi z 1 kwietnia! Większych bzdur nie słyszałam jak długo żyję! Moja droga, czy Ty nie widzisz, że ona Cie mobbinguje? Gdzie są Twoje związki? Dlaczego nie opowiesz o sprawie wizytatorowi? Dlaczego pozwalasz sobą pomiatać? Po prostu raz się postaw okoniem! Sprowadź jej jakąkolwiek kontrolę, ale tak, żeby wiedziała, że to Twoja sprawka! Zaraz zobaczysz, że zacznie się z Tobą liczyć! Ale oczywiście Ty musisz być w zgodzie ze wszystkimi przepisami, żeby nie mogła Ci czegoś zarzucić. Poczytaj trochę przepisów i zacznij działać kobieto!

almendro 

Post nr 81, Wysłany: 2012-12-21, 16:09   Hospitacja

Jestem nauczycielem mianowanym, uczę gry na instrumencie, w trakcie 7 roku pracy w zawodzie. W sierpniu uzyskałam awans zawodowy. Moja praca została oceniona pozytywnie przez Dyrekcję w czerwcu br. Wszystko przeszło bezapelacyjnie. Od tego roku szkolnego mamy nową Dyrekcję. Ostatnio wicedyrektor wraz z kierownikiem sekcji hospitowali moje zajęcia. Co prawda było to zapowiedziane, jednakże mam pytanie - czy wicedyrektor miał prawo postapić tak w stosunku do nauczyciela mianowanego, który dopiero co uzyskał ocenę dorobku i awans zawodowy? Zwłaszcza, że byłam - jak się okazało - jedyną osobą hospitowaną w sekcji w tym roku, a są osoby o niższym stopniu awansu w mojej sekcji, i niższym stażu pracy niż mój, które hospitowane nie były. Już nie wspominam, że jedna taka osoba ma etat, a ja wciąż pół - ona dostała tę pracę po znajomości.
Hospitacja nie została omówiona, mimo iż prawo oświatowe stanowi, że powinna zostać omówiona do 3 dni. Od kierownika sekcji dowiedziałam się, że nie było żadnych merytorycznych zarzutów, moi uczniowie mają obecnie wszyscy oceny bardzo dobre,
a jedynie to, że jestem za mało serdeczna i nie głaskałam dziecka po głowie oraz że mówię spokojnym głosem i nie zmieniam tonu (sic!).
czy mnie się wydaje czy dyrektor próbuje mnie mobbingować? Wiem, że mam zostac wezwana po nowym roku na rozmowę.
Podejrzewam, że dyrektor przyszedł na tę hospitację na wniosek matki uczennicy, której nie podobał się może minus przy ocenie bardzo dobrej na semestr.

Basso profondo 

Post nr 82, Wysłany: 2012-12-21, 16:42   

Może hospitować, dyrektor od tego jest. Nie było żadnych zarzutów - to chyba dobrze?

almendro 

Post nr 83, Wysłany: 2012-12-21, 17:02   

Po prostu dziwi mnie to, że byłam hospitowana tylko ja. I to tak nagle, przed świętami samymi, jakby się paliło.

iluka 

Przedmiot nauczania: język polski, przyroda
Post nr 84, Wysłany: 2012-12-21, 17:48   

almendro Stopień awansu nie ma nic ho hospitowania :!:
Hospitacja nie została omówiona, mimo iż prawo oświatowe stanowi, że powinna zostać omówiona do 3 dni. Jak już koniecznie chcesz epatować znajomością prawa oświatowago to powinnaś wiedzieć, że od jakiegoś czasu nie ma już hospitacji tylko
almendro napisał/a:
czy mnie się wydaje czy dyrektor próbuje mnie mobbingować?
obserwacjeTak, wydaje Ci się :)
Obserwacja jest istotnym instrumentem kierowania szkołą - bezpośrednią formą nadzoru pedagogicznego, służącą poznaniu, kontroli i pomocy nauczycielom oraz doskonaleniu pracy szkoły.
Cele i zadania obserwacji:
1. Podniesienie jakości pracy szkoły
2. Mobilizacja sił twórczych nauczycieli i wychowawców.
3. Badanie realizacji programów nauczania i innych programów przyjętych do realizacji.
4. Badanie stopnia realizacji podstawy programowej.
5. Udzielanie pomocy nauczycielom.
6. Przestrzeganie praw ucznia.
7. Kontrola przestrzegania zapisów w Statucie szkoły, w tym WZO.
8. Realizacja wniosków i zaleceń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
Zasięg obserwacji
1. Wszystkie elementy pracy i życia szkoły, proces lekcyjny, pozalekcyjny, wychowawczy i opiekuńczy.
2. Wszystkie formy zajęć z uczniami, pracy z rodzicami.
3. Zajęcia wszystkich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.
4. Wszystkie klasy i zespoły uczniów.
:chick:

almendro 

Post nr 85, Wysłany: 2012-12-21, 18:16   

Mylisz się, przed chwilą sprawdzałam prawo oświatowe. Hospitacje jak najbardziej dalej istnieją.
Nie rozumiesz mnie kompletnie. Według prawa Dyrekcja powinna zapowiedzieć, że zamierza hospitować nauczycieli, nie zapowiedziała i nie hospitowała NIKOGO oprócz mnie.

Basso profondo 

Post nr 86, Wysłany: 2012-12-21, 18:43   

almendro napisał/a:
Po prostu dziwi mnie to, że byłam hospitowana tylko ja. I to tak nagle, przed świętami samymi, jakby się paliło.
Dziwić może, ale formalnie nic nie ugrasz, więc lepiej przejść nad tym do porządku dziennego. Możesz poprosić o dopełnienie obowiązku - omówienie zajęć i protokół pohospitacyjny.

iluka 

Przedmiot nauczania: język polski, przyroda
Post nr 87, Wysłany: 2012-12-21, 19:50   

Obserwacja może być prowadzona :
• Planowo – zgodnie z harmonogramem opracowanym w ramach nadzoru pedagogicznego,
• Doraźnie bez wcześniejszego ustalania terminu.

daughter 

Przedmiot nauczania: j. angielski
Post nr 88, Wysłany: 2012-12-21, 20:49   

almendro napisał/a:
Według prawa Dyrekcja powinna zapowiedzieć, że zamierza hospitować nauczycieli, nie zapowiedziała...

a w pierwszym poście piszesz, że
almendro napisał/a:
Co prawda było to zapowiedziane

Chyba, że coś źle zrozumiałam.
Z tym mobbingiem to chyba lekka przesada.

almendro 

Post nr 89, Wysłany: 2012-12-23, 13:14   

Jeszcze jedno pytanie, bo chyba nie dość wyraźnie dałam do zrozumienia pewne rzeczy.
Wicedyrektor był na mojej lekcji RAZEM z kierowniczką. Kierowniczka bez pytania mnie ani bez dania racji PRZEJĘŁA moją lekcję, po prostu zaczęła prowadzić te zajęcia z dzieckiem a ja jestem na tyle dobrze wychowana, że uznałam, że nie wypada mi przerwać osobie starszej i mojemu zwierzchnikowi. Całowała i przytulała co chwilę moją uczennicę, co potem zostało przez dyrektora obrócone na "zarzut" w moją stronę, rzekomo ja mam "za mało ciepła w sobie".
Pytanie, czy mogą dwie osoby naraz wizytować jednego nauczyciela?
A co do zapowiedzi - na żadnym zebraniu sekcji ani na żadnej radzie Dyrekcja nie zapowiadała żadnych obserwacji, hospitacji, odwiedzin etc. Po przyciśnięciu kierowniczka przyznała, że byłam jedyną osobą, u której takiej wizyty dokonano. Przypominam, ocena mojej pracy została przez dyrekcję dokonana dopiero co, parę miesięcy temu, z powodu mianowania. Dlatego uważam, że mam prawo uznać takie działanie za co najmniej dziwne.

linczerka 
Administracja

Post nr 90, Wysłany: 2012-12-23, 13:32   

almendro napisał/a:
Kierowniczka bez pytania mnie ani bez dania racji PRZEJĘŁA moją lekcję

I poprowadziła do końca? Znała temat, cele?
almendro napisał/a:
Całowała i przytulała co chwilę moją uczennicę

Na lekcji?
almendro napisał/a:
Pytanie, czy mogą dwie osoby naraz wizytować jednego nauczyciela?

Nawet i więcej.
almendro napisał/a:
Dyrekcja nie zapowiadała żadnych obserwacji, hospitacji, odwiedzin etc.

Mogą być bez zapowiedzi.
almendro napisał/a:
Przypominam, ocena mojej pracy została przez dyrekcję dokonana dopiero co, parę miesięcy temu, z powodu mianowania.

Parę miesięcy to szmat czasu, nie "dopiero co".
A nie macie rocznego planu nadzoru? Z celami i terminami?

Odpowiedz do tematu