Poczet sztandarowy

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Hoya
Posty: 36
Rejestracja: 2008-10-31, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Poczet sztandarowy

Postautor: Hoya » 2009-05-06, 14:16

Witam serdecznie!
Już wkrótce w mojej szkole odbędzie się uroczystość nadania imienia.
Zostało mi przydzielone zadanie przygotowania pocztu sztandarowego - przyznaję, iż nie miałam do tej pory do czynienia z pocztem i mam kilka wątpliwości.
Wyszukałam już w Internecie wiele informacji, jednak nie mogę znaleźć odpowiedzi na kilka pytań dotyczących samej części oficjalnej - być może ktoś z Was ma większe doświadczenie w tym temacie?

1) Czy jest określone, po której stronie sali stoi poczet sztandarowy?
2) Jaką pozycję przyjmuję poczet w trakcie przemawiania dyrekcji, zaproszonych gości? Zasadniczą, czy "spocznij"?
3) Kiedy stosuje się postawę "prezentuj"? Czy jest ona jedynie elementem przejścia do postawy salutowania?
4) Czy poczet może wejść na salę po łuku, czy powinien poruszać się po liniach prostych ze zwrotami?
5) Czy chorąży pocztu musi wydawać komendy typu "Poczet, stój!"?
Dziękuję za pomoc!

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Poczet sztandarowy

Postautor: Jolly Roger » 2009-05-07, 18:50

1. Nie
2. spocznij
3. Nie rozumiem. Prezentuj jest w trakcie hymnu. Potem już tylko stoją. O co chodzi z salutowaniem??
4. Jak sobie wymyslisz
5. Nie. Po co?
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
Hoya
Posty: 36
Rejestracja: 2008-10-31, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Poczet sztandarowy

Postautor: Hoya » 2009-05-09, 00:38

W trakcie hymnu sztandar powinien znajdować się w pozycji "salutuj", czyli pochylony do przodu.
Oprócz tego, są jeszcze pozycje "na ramię", "prezentuj", "zasadnicza/do nogi" i "spocznij" (grafiki znalezione w Internecie). Interesuje mnie właśnie zastosowanie pozycji "prezentuj", bo to co nazywasz zwykłym staniem, to chyba pozycja zasadnicza (odpowiadająca komendzie "Baczność") lub spocznij.
Wyczytałam w jednym z opracowań ceremoniału szkolnego, iż poczet przyjmuje pozycje "prezentuj" także w czasie, gdy prowadzący uroczystość będzie przedstawiał skład pocztu.
Załączniki
salutowanie.jpg
salutowanie.jpg (11.95 KiB) Przejrzano 6113 razy
prezentuj.jpg
prezentuj.jpg (9.29 KiB) Przejrzano 6113 razy
zasadnicza.jpg
zasadnicza.jpg (9.18 KiB) Przejrzano 6113 razy


Wróć do „Szkolna codzienność”