Ważenie szkolnych tornistrów

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Ważenie szkolnych tornistrów

Postautor: dushka » 2009-08-06, 09:34

http://wiadomosci.onet.pl/2681,2021369, ... kalne.html

Krakowski Sanepid planuje we wrześniu nalot i ważenie szkolnych tornistrów. Teoretycznie - plecak nie może ważyć więcej, niż 10% ucznia. Ale praktycznie?

Sytuacja z roku szkolnego: czwartek, 6 lekcji: polski, matematyka, przyroda, angielski, plastyka, historia. W sumie - 6 książek, 6 ćwiczeń. Piórnik, jedzenie, picie. Z tego wszystkiego uczniowie na stałe mogą zostawić w szkole książkę i ćwiczenia do plastyki, jak też wszystkie przybory plastyczne. Mogą też zostawić te ćwiczenia czy książki, których nie muszą tego dnia użyć w domu. Mogą - ale nie chcą/rodzice nie pozwalają.

Dodatkowo rodzice narzekający na wagę plecaka nie kontrolują, co uczeń bierze prócz rzeczy koniecznych. W efekcie - plecak waży 6k, 8kg...

Na dzień dzisiejszy rozwiązania nie widzę. A Wy?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ważenie szkolnych tornistrów

Postautor: koma » 2009-08-06, 10:14

dushka pisze:Dodatkowo rodzice narzekający na wagę plecaka nie kontrolują, co uczeń bierze prócz rzeczy koniecznych. W efekcie - plecak waży 6k, 8kg...

Tak właśnie jest!! Na ogólnym zebraniu rodziców klas 4 poinformowaliśmy, że to MY będziemy ważyc plecaki dzieciaków - troche posprawdzali i przestali. A dzieciaki potrafią nosić strój gimnastyczny, nawet jezeli wych. fiz. tego dnia nie ma. Korzystam z zestawu testów, które sa potrzebne tylko co jakiś czas, zresztą dokładnie wtedy informuję uczniów. Książka ta może zostać w szkolnej szafce. Niestety, pozostaje w torbach dzieci i to siedzi tam przez cały czas.
Wydzieliłam w sali szafkę na uczniowskie podręczniki i tak zorganizowałyśmy z koleżankami pracę, żeby mogły zostawiać podręczniki. Nie skorzystały dzieciaki, bo mama mówiła, abym przynosiła...bo wole zabrać...zapomniałem...

Popatrzcie też, jakie dzieci mają wypasione piórniki! Matka kupi nie myśląc, że to będzie mały dxwigał do szkoły...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ważenie szkolnych tornistrów

Postautor: dushka » 2009-08-06, 10:33

Otóż to. Mam też w klasie dziewczynkę mającą problem z chodzeniem. Chodzi samodzielnie, ale z trudnością. A mama? Nie dość, że pasie ją słodyczami (przy takim schorzeniu oraz przy nadwadze dużej - ciekawa jestem, kiedy dziewczynka przestanie chodzić!) i... do plecaka mała zabiera dodatkowe kredki drewniane- cały worek, pastele, 2 bloki, zeszyt gruby do rysowania - uwielbia rysować. No i fajnie, ale plastyczne rzeczy ma w klasie - może z nich korzystać, nie musi niczego dodatkowo brać. Nie mam pojęcia, ile ten jej plecak ważny, w każdym razie mam wielką trudność w podnoszeniu go!

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Ważenie szkolnych tornistrów

Postautor: Jolly Roger » 2009-08-06, 10:54

Co roku ważą i co roku to samo. Zresztą co z tych kontroli. Jak beda plecaki za cięzkie to czyja to wina. Jeśli nawet ustali sie winnego (watpię) to jaka kara. Akcja ważenia plecaka nie robi na mnie wrażenia. We wrzesniu kolejny redaktor bezie mógł sobie podokazywac w lokalnych mediach i zaraz wszyscy o tym zapomną.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free


Wróć do „Szkolna codzienność”