Praca domowa

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wilga
Posty: 193
Rejestracja: 2008-02-16, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Praca domowa

Postautor: wilga » 2008-09-10, 20:51

Proszę o podzielenie się doświadczeniem, w jaki sposób sprawdzacie pracę domową (dla mnie ostatnio zajmuje to coraz więcej czasu :( )?
Ostatnio zmieniony 2008-10-03, 15:53 przez wilga, łącznie zmieniany 1 raz.

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca domowa

Postautor: Anita@ » 2008-09-11, 14:26

Wszystkim na pewno nie sprawdzisz dokładnie, bo szkoda lekcji. Ja na przykład, sprawdzam czy wszyscy mają zrobione, a do domu biorę 2-3 prace na ocenę. Gdy praca domowa była trudna, sprawdzamy wspólnie na lekcji.

Awatar użytkownika
beatus
Posty: 17
Rejestracja: 2007-06-09, 00:43

Re: Praca domowa

Postautor: beatus » 2008-09-25, 19:34

Wszystko zależy od tego, na czym praca domowa polegała. Czasami wystarczy, że wskazani uczniowie odczytają prawidłowe wyniki. Zdarza się, że proszę jednego z uczniów, by przedstawił rozwiązanie na tablicy. Raz na jakiś czas zabieram zeszyty ćwiczeń albo zeszyty przedmiotowe do domu. I wtedy oceniam tę pracę.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Praca domowa

Postautor: edzia » 2008-09-25, 20:14

Moja pani od matematyki ze szkoły podstawowej, świetna nauczycielka, potrafiła często poświęcić nawet i całą lekcję na sprawdzenie pracy domowej. Uczniom zaufanym, zdolniejszym, sprawdzała wyrywkowo. U reszty zwracała uwagę nie na wyniki, ale na samodzielność wykonania. Jeśli miała podejrzenia, że zadanie było odpisane, to uczeń musiał wszystko wytłumaczyć, jak robił, skąd się wzięlo rozwiązanie. Jak ktoś nie rozumiał, to musiał pokazać, że przynajmniej próbował rozwiązać. Jeśli mieliśmy problemy z rozwiązaniem, to nigdy nie przechodziła do nowej lekcji, tylko rozwiązywaliśmy wspólnie, na tablicy, do skutku.

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Praca domowa

Postautor: kasika » 2008-09-26, 18:00

Super edzia, tylko taka konsekwencja może dać efekt. Ja sprawdzam na lekcji zadanie 3-4 wybranym uczniom co przy 16 w klasie daje to ze widzę zeszyt każdego ucznia raz na tydzień.( nie jest to chyba za rzadko) Jeśli złapię kogoś na braku zadania to wstawiam od razu 1, można się przed lekcją usprawiedliwić. Jednak 5 takich "zgłoszonych " braków to jedynka. Sytuacja ma się inaczej jeśli kilka osób mówi ze nie zrobiło zadania bo trudne, nie wiedzieli jak itp wtedy omawiamy wspólnie to zadanie. Oczywiście czasem też ktoś rozwiązuje zadanie domowe na tablicy, każdy uczeń ma w semestrze przynajmniej jedną ocenę za zadanie domowe.

Awatar użytkownika
anus
Posty: 9
Rejestracja: 2008-05-17, 14:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Praca domowa

Postautor: anus » 2008-09-28, 22:00

zazwyczaj jeden uczeń rozwiązuje na tablicy - ja sprawdzam w tym czasie poprawnosc rozwiązania w jego zeszycie kontrolując jednocześnie jego poczynania przy tablicy. Jeśli zadanie było nie trudne - ćwiczeniowe, obliczenia wtórne do rozwiązywanych na lekcji - sprawdzamy tylko wyniki - o kazdy kolejny pytam kogo innego, wszyscy sobie sprawdzają. Jeśli klasa zgłasza ze nikt lub prawie nikt nie ma zadania bo bylo za trudne robimy je razem na tablicy tlumaczac szczegolowo - wtedy czas nie gra roli. Co pewien czas zabieram im zeszyty lub cwiczenia i sprawdzam prace na lekcji i zadania domowe wszystkie

matmeg3
Posty: 154
Rejestracja: 2008-09-06, 17:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Praca domowa z mat.

Postautor: matmeg3 » 2008-10-02, 22:13

Witam wszystkich serdecznie :)
Mam malutkie pytanko: Jaka jest - Waszym zdaniem - optymalna liczba zadanych do rozwiązania w domu równań w klasie 3 gimnazjum?
Klasa jest raczej "słaba".
Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję.

wzarka
Posty: 5
Rejestracja: 2008-11-05, 19:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Praca domowa

Postautor: wzarka » 2008-11-05, 20:24

a co robic jeśli ktoś jej nie odrobił bo po prostu mu się nie chciało ? bo jak dla mnie praca domowa jest po to żeby ćwiczyli w domu i w sumie nie wiem jak mam czasem to traktować

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca domowa

Postautor: dushka » 2008-11-05, 20:30

Ocenić brak pracy domowej. Ale nigdy nie masz pewności, że mu się nie chciało.

wzarka
Posty: 5
Rejestracja: 2008-11-05, 19:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Praca domowa

Postautor: wzarka » 2008-11-05, 21:23

a jak zdarza się to prawie codziennie ? :) a co do pewności to ja mam bo mam klase 8-osobowa i nawet wiem od kogo przepisują. I jak zmienić ich spojrzenie że "lepiej przepisać niż samemu robić skoro i tak nie wyjdzie"

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Praca domowa

Postautor: kasika » 2008-11-05, 21:23

W zależności od swojego PSO.

Jeśli uczeń zrobił zadanie i widać "ślady walki" to nie można go karać, może jeszcze raz wytłumaczyć.
I konsekwencja...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Praca domowa

Postautor: edzia » 2008-11-05, 21:32

wzarka pisze:I jak zmienić ich spojrzenie że "lepiej przepisać niż samemu robić skoro i tak nie wyjdzie"
To spraw, by wyszło. Przepytaj z zadania przy tablicy.

wzarka
Posty: 5
Rejestracja: 2008-11-05, 19:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Praca domowa

Postautor: wzarka » 2008-11-05, 21:37

Każda prace omawiam i tlumacze wszystko czego nie zrozumieli lub z czym mieli problem. Ale zdarzaja się tacy którzy po prostu nie robią i już i nawet się nie starają. A w tak małej klasie mogę to codziennie sprawdzić i na 4 matematyki w tygodniu musiałabym stawiać za każdym razem 1 stawiać i tu mi już nawet PSO nie pomoże a rubryczek zabraknie :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Praca domowa

Postautor: edzia » 2008-11-05, 21:56

wzarka pisze:Każda prace omawiam i tlumacze wszystko czego nie zrozumieli lub z czym mieli problem.
Może wytłumacz wtedy, gdy zadajesz. Zapytaj, czy rozumieją. A na następnej lekcji już tylko egzekwuj. Oczywiście bądź elastyczna.
wzarka pisze:Ale zdarzaja się tacy którzy po prostu nie robią i już i nawet się nie starają.
Może dlatego, że to Ty masz z tym problem, a nie oni? Moja pani od matematyki (# 4) nie przepuszczała leniom. Aby uniemożliwić komuś spisanie zadania domowego, zbierała zeszyty parę lekcji wcześniej, a gy to nie pomogło, to przy wchodzeniu do szkoły. :P A gdy to nie pomogło, to w drodze do szkoły :lol:

wzarka
Posty: 5
Rejestracja: 2008-11-05, 19:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Praca domowa

Postautor: wzarka » 2008-11-05, 22:26

tłumaczenie przy zadawaniu jest zawsze. I wiem że z tym jednym już nic nie zrobie bo to nie mój problem tylko taczej szkoły bo w I klasie chcialam go zostawic ale mi nie "pozwolono". Pytam tylko bo chcę uniknęć tego jak mi się zdarzy kiedyś następny taki. Po prostu jeśli stawiamy ocene za brak pracy to czy nie powinniśmy stawiać za jej zrobienie? a wtedy juz mi na pewno rubryczek zabraknie :)


Wróć do „Matematyka”

cron