Dyslektycy

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

soma
Posty: 40
Rejestracja: 2012-06-15, 14:24
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Dyslektycy

Postautor: soma » 2012-11-01, 21:33

Jak oceniacie dyslektyków? Mam taką sytuację - klasa IV, dwójka uczniów ewidentnie z zaburzeniami, choć jeszcze bez badań PPP. Pisanie, a nawet przepisywanie to masakra. Jestem w szoku, bo dzieciaki nawet własnego nazwiska nie potrafią poprawnie zapisać. Jak ich oceniać? Piszą tak jak słyszą, mówią, a nawet i to przekręcają I'm to Ajm itd itp. . "one" to "łan" i tu mam wrażenie, że jest to nie tylko dys., ale również lenistwo. Nie mam pojęcia jak ich oceniać, mogę im dawać zadania na łączenie już napisanych zdań, dopasowywanie odpowiedzi do pytań, ale co dalej, na sprawdzianie przecież pisać będą.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dyslektycy

Postautor: iluka » 2012-11-02, 14:28

soma pisze:Jak oceniacie dyslektyków?
Zgodnie z tym co ustalimy w zespole sporządzając IPET-y. Dostosowania dotyczą form i metod pracy, sprawdzania wiadomości A NIE TREŚCI NAUCZANIA!

SZKOLENIA INTERNETOWE (E-LEARNING)
V.1 Problem dysleksji w nauczaniu języka angielskiego (e-learning)
http://www.szkolenia.dla.nauczycieli.ne ... ielskiego/

lub inne jak najszybciej zrób, bo to nie jest zagadnienie, które można streścić w kilku zdaniach na forum. Jak poszukasz, to materiałów w Internecie też znajdziesz sporo. Głowa do góry i do roboty :cry:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dyslektycy

Postautor: iluka » 2012-11-02, 14:32

Angielski dla uczniów z dysleksją
Program powstał w oparciu o opracowane specjalnie dla uczniów dyslektycznych metody nauczania języków obcych. Program jest wzbogacony o elementy terapii pedagogicznej.
Jego celem jest skojarzenie skutecznych i wypróbowanych strategii terapeutyczno-metodycznych w celu pokonania trudności, z jakimi uczniowie z dysleksją spotykają się w szkole.
Autorski program nauczania języka angielskiego obejmuje intensywny trening świadomości fonologicznej, polisensoryczne (wielozmysłowe) strategie nauczania słownictwa oraz gramatyki, a także uświadomienie zasady alfabetycznej w języku angielskim i wybranych relacji głoska-litera u uczniów z dysleksją rozwojową. Program pomaga w nauce języka angielskiego uczniom, którzy doświadczają szczególnych trudności w przyswajaniu tego języka metodą tradycyjną. Ponieważ metoda tradycyjna w głównej mierze angażuje tylko dwa kanały percepcyjne (słuchowy i wzrokowy), w praktyce przekłada się tylko na ćwiczenia w zakresie czytania i pisania w języku obcym. Uczniowie z dysleksją potrzebują zastosowania metody wielozmysłowej, która pozwoli im osiągnąć sukces dzięki otwarciu wszystkich kanałów (słuchu, wzroku, dotyku), a przede wszystkim dzięki wykorzystaniu ruchu.
Kurs rekomendowany jest dla dzieci w wieku 9 – 13 lat.
http://www.wawrzonek.net/dysleksja.php
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Hangover
Posty: 9
Rejestracja: 2012-09-17, 15:19
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dyslektycy

Postautor: Hangover » 2012-11-02, 17:10



Wróć do „Języki obce”

cron