język niemiecki jako dodatkowy

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

yamina
Posty: 8
Rejestracja: 2008-08-31, 13:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

język niemiecki jako dodatkowy

Postautor: yamina » 2012-05-13, 11:32

Witam. Pracuję w szkole podstawowej, w której język niemiecki jest językiem dodatkowym. Rodzice wyrażają zgodę na to, czy ich dziecko ma w tych zajęciach uczestniczyć. Czasami jest tak, że dziecko bardzo nie chce chodzić na niemiecki, a rodzice wysyłają go, "bo w gimnazjum bedzie mu łatwiej". Problem w tym, ze tacy uczniowie rozwalają lekcje. Czy jest jakaś możliwość, żeby takich delikwentów sie pozbyć?
Inna kwestia dotyczy realizacji podstawy programowej. Dowiedziałam się ostatnio od dyrekcji, że na tych zajeciach nie muszę realizować podstawy, a nawet oceniać uczniów.
Prowadzę dziennik z zajeć dodatkowych, do tej pory realizowałam program nauczania zgodnie z podstawą, oceniałam uczniów,robiłam sprawdziany i tesy, wymagałam przynoszenia książęk ,ćwiczeń i zeszytów. Za braki uczniowie ponosili konsekwencje. Wystawiałam oceny semestralne i końcowe, które znajdowały się na świadectwie. Oceny te nie są wliczane do sredniej.
Jeśli w Waszych szkołach również jest jezyk niemiecki jako jezyk dodatkowy proszę o podzielienie się informacjami jak to u Was funkcjonuje.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: język niemiecki jako dodatkowy

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-13, 15:43

yamina pisze:Witam. Pracuję w szkole podstawowej, w której język niemiecki jest językiem dodatkowym. Rodzice wyrażają zgodę na to, czy ich dziecko ma w tych zajęciach uczestniczyć. Czasami jest tak, że dziecko bardzo nie chce chodzić na niemiecki, a rodzice wysyłają go, "bo w gimnazjum bedzie mu łatwiej". Problem w tym, ze tacy uczniowie rozwalają lekcje. Czy jest jakaś możliwość, żeby takich delikwentów sie pozbyć?
Inna kwestia dotyczy realizacji podstawy programowej. Dowiedziałam się ostatnio od dyrekcji, że na tych zajeciach nie muszę realizować podstawy, a nawet oceniać uczniów.
Prowadzę dziennik z zajeć dodatkowych, do tej pory realizowałam program nauczania zgodnie z podstawą, oceniałam uczniów,robiłam sprawdziany i tesy, wymagałam przynoszenia książęk ,ćwiczeń i zeszytów. Za braki uczniowie ponosili konsekwencje. Wystawiałam oceny semestralne i końcowe, które znajdowały się na świadectwie. Oceny te nie są wliczane do sredniej.
Jeśli w Waszych szkołach również jest jezyk niemiecki jako jezyk dodatkowy proszę o podzielienie się informacjami jak to u Was funkcjonuje.


wszystko zalezy od tego w jaki sposób został ten język wprowadzony. Jeśli sa to godziny dodane przez organ prowadzący po zasięgnięciu opinii RR i PR do są to zajęcia dodatkowe ale obiwiązkowe dla uczniów i podlegające normalnej ocenie. Nie wlicza się ich jednak do średniej oraz uczeń, który uzyska niedostateczną ocenę roczną i tak zda do następnej klasy bo zajęcia tak wprowadzone nie wpływają na promocję.

yamina
Posty: 8
Rejestracja: 2008-08-31, 13:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: język niemiecki jako dodatkowy

Postautor: yamina » 2012-05-13, 21:47

Wobec tego w mojej szkole są to zajecia dodatkowe nieobowiązkowe, ponieważ j. niemiecki został wprowadzony bez opinii RR i RP. Dziekuję za odpowiedz.

agatea
Posty: 39
Rejestracja: 2008-11-25, 23:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: język niemiecki jako dodatkowy

Postautor: agatea » 2012-05-29, 18:31

Witam, w mojej szkole język niemiecki jest również językiem dodatkowym (z tzw. godzin dyrektorskich), nieobowiązkowym , a ocena z przedmiotu wliczana jest do średniej zgodnie z rozporządzeniem poniżej:-)pozdrawiam

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej1) z dnia 13 lipca 2007 r.

/Dz. U. z 2007 r. nr 130, poz. 906/

yamina
Posty: 8
Rejestracja: 2008-08-31, 13:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: język niemiecki jako dodatkowy

Postautor: yamina » 2012-06-30, 22:59

Witam!
Jednak musiałam przygotować dyplomy dla osób biorących udział w dodatkowych zajęciach z języka nimieckiego. Dyrektor nakazał nie wypisywać ocen z tego przedmiotu na swiadectwa. Chciałam, żeby dzieci miały jakiś ślad, że uczyły się tego języka więc przygotowałam te dyplomy. Nie wiem jak to bedzie funkcjonować dalej... Początkowo na niepowodzenia dzieci reagowały : " ja sie wypisuję", pożniej " i tak nie wlicza się ta ocena do średniej. A po wakacjach powiedzą i taknie ma tej oceny na świadectwie. I jak tu uczyć .... pozdrawiam!


Wróć do „Języki obce”