Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Język obcy zawodowy
Autor Wiadomość
marcin3k_ 

Przedmiot nauczania: Język angielski
Post nr 16, Wysłany: 2008-09-09, 19:38   Logistyka

Witam,
Mam takie pytanko jaki podręcznik, stronki polecacie dla osoby ktora MUSI nauczyć się słownictwa związanego z logistyka?? Mial moze ktoś doświadczenia w tej materii??

maja12 

Post nr 17, Wysłany: 2008-09-15, 18:26   ANGIELSKI ZAWODOWY

Witam! potrzebuję rady... Nie wiem co robic na angielskim zawodowym z klasami o profilu informatycznym, z tego co wiem to nie ma do tego podręcznika a ja szczerze mówiąc nie mam pomysłu...

edzia 

Post nr 18, Wysłany: 2008-09-15, 23:14   

maja12, powinnaś przede wszystkim dotrzeć do programu nauczania z tego zawodu (prawdopodobnie małaś na myśli technikum (zawód technik informatyk) i robić to, co program podpowiada.

Podsunę też zasłyszany pomysł: zdobądź angielską wersję jakiegoś pakietu biurowego i przerób z nimi choćby edytor tekstowy, czy arkusz kalkulacyjny. Oczywiście lekcje musiałabyś mieć w pracowni komputerowej.

palito
magister

Przedmiot nauczania: angielski
Post nr 19, Wysłany: 2008-11-27, 16:37   

Pani Mru mam podobnie.Ciężko uczyć dzieciaki zawodowego kiedy nie znają podstaw w ogóle, Ja mając określone co uczyć staram się z "normalnego" angielskiego wyciągać różności i robić je, rozwijając oczywiście, na zawodowym.

AnulaT 

Post nr 20, Wysłany: 2008-11-28, 15:14   Re: ANGIELSKI ZAWODOWY

maja12 napisał/a:
Witam! potrzebuję rady... Nie wiem co robic na angielskim zawodowym z klasami o profilu informatycznym, z tego co wiem to nie ma do tego podręcznika a ja szczerze mówiąc nie mam pomysłu...

Ja korzystam z podręcznika 'Basic English for Computing' wyd. Oxford, jest droga (nowa ok. 70 zł.), ale jest co robić z informatykami, dziś rano widziałam ją na allegro za 23 zł., czasem sie pojawia

bart 

Przedmiot nauczania: Język niemiecki
Post nr 21, Wysłany: 2008-12-08, 07:10   J.NIEMIECKI I ANGIELSKI W ZAWODACH TECHNIK HOTELARSTWA i

Jakie podręczniki polecacie do nauki języków niemieckiego i angielskiego w tych zawodach

Tomo 

Post nr 22, Wysłany: 2008-12-08, 07:21   JA UCZĘ ANGIELSKIEGO W TYCH ZAWODACH W SYSTEMIE ZAOCZNYM.

MAM OKOŁO 20 godzin/1 semestr przez 4 semestry więc korzystam z ksiązeczki
"Zbiór korespondencji w języku angielskim dla zawodu technik hotelarstwa".
Tą samą książkę używają nauczyciele niemieckiego. Uważam że zawiera ona wszystko co potrzebne żeby dobrze przygotować uczniów do egzaminu zawodowego.

bart 

Przedmiot nauczania: Język niemiecki
Post nr 23, Wysłany: 2008-12-08, 07:33   DZięki, Tomo. Znalazłem stronę tego wydawnictwo

Wygląda na to że to bardzo przydatne pozycje

[uczeń]mloda18 

Post nr 24, Wysłany: 2010-05-16, 11:18   język zawodowy

witam,
mam taki problem: otóz jestem w 2klasie technikum hotelarskim i niedawno sie okazało, że od nastepnej klasy bede sie uczyła jezyka zawodowego niemieckiego a nie angielksiego jak chciała zdecydowana wiekszość naszej klasy!! a na egzaminie zawodowym mogę sobie zdawac jezyk jaki bede chciała (chocby chinski). uwazam, że nauka zawodowego niemieckiego mija sie w tym momencie z celem, gdyz łatwiej mi wchodzi angielski a poza tym to włąsnie ang chce potem zdawac (ucze sie go dłuzej i juz wiecej umiem). dyrektorka szkoły powiedziała, że nauka j. zawodowego niemieckiego jest narzucona odgórnie i juz nic nie mozemy z tym zrobic ;/ i tu moje pytanie: czy naprawde uczniowie nie maja nic do powiedzenia w tej sprawie i nusimy sie uczyc niemieckiego zawodowego by do egzaminu przygotowywac sie samodzielnie z angielskiego? :( prosze o odpowiedz i rady co możemy z robic w takiej sytuacji.

vuem 

Post nr 25, Wysłany: 2010-05-16, 18:44   

Obligatoryjność w Polsce, z tego co wiem, dotyczy liczby nauczanych języków obcych,a nie determinuje który z nich ma się w danej szkole pojawić.

Tak więc jedynie perswazja, żądać na podstawie przepisu prawnego nie można...chyba, że to szkoła prywatna, która podczas kampanii promocyjnej to obiecywała.

edzia 

Post nr 26, Wysłany: 2010-05-16, 20:57   

Napiszcie może pismo do dyrekcji z solidnym, mądrym i przekonującym uzasadnieniem. Włączcie w sprawę rodziców. Jednak nie zagwarantuje to wam osiągnięcia zamierzonego celu, są to sprawy w pewnym sensie „odgórne”. Myślę jednak, że bardzo nierozsądne ze strony szkoły byłoby dawać wam język niemiecki jako zawodowy. Prawdopodobnie angielskiego uczyłyście się dłużej, a niemieckiego tylko w zakresie podstawowym. Podejrzewam, że i do matury będziesz pewnie wybierać język angielski, a nie niemiecki, więc uczenie się angielskiego dodatkowo jako języka zawodowego zwiększyłoby twoje umiejętności z tego języka. Dyrektor robiąc wam plan nauczania powinien wziąć to pod uwagę, a nie tylko swoją politykę kadrową.

Dobrze by było, abyś dotarła do programu nauczania z technika hotelarza, tam przy opisie programu z języka obcego zawodowego są Uwagi o realizacji, mogące wiele wyjaśnić.

Dla przykładu wklepię ci fragmenty Uwag o realizacji dotyczących nauczania języka obcego zawodowego w innych zawodach:

Technik handlowiec:
„Realizacja programu przedmiotu Język obcy zawodowy stanowi kontynuację nauki języka obcego w ramach przedmiotów ogólnokształcących.
(…) Wskazane byłoby, żeby językiem obcym zawodowym był język angielski lub niemiecki. Decyzję w tej sprawie podejmuje szkoła kształcąca w zawodzie.”

Technik kucharz:
„W programie przyjęto założenia, że nauczanie języka obcego zawodowego odbywa się na bazie znanych już struktur językowych danego języka.
Program nauczania języka zawodowego stanowi kontynuację języka obcego nauczanego jako przedmiot ogólny, warunkiem przystąpienia do nauki przedmiotu jest znajomość danego języka przynajmniej na poziomie podstawowym. W związku z powyższym, realizację programu należy rozpocząć od zdiagnozowania umiejętności językowych ucznia i zaplanowanie na tej podstawie metod nauczania oraz organizacji zajęć tak, aby osiągnąć główny cel przedmiotu, jakim jest swobodne posługiwanie się językiem obcym w praktyce zawodowej.”

Technik ekonomista:
„ Program przedmiotu Język obcy zawodowy powinien być realizowany na bazie podstawowego zasobu wiedzy zawodowej i językowej.
(…) Język obcy zawodowy stanowi kontynuację nauczania języka obcego w zakresie ogólnym, dlatego warunkiem przystąpienia do nauki wybranego języka obcego jest jego znajomość przynajmniej w stopniu podstawowym.”

Na podstawie ww. uwag można stwierdzić, że językiem zawodowym mógłby być i język niemiecki, ale rozsądne i zgodne z waszym dobrem byłoby, żeby był nim jednak język angielski.

[uczeń]mloda18 

Post nr 27, Wysłany: 2010-05-17, 16:52   

dzięki za podpowiedz :* jednak nie mogę znaleźć nic nt uwag o realizacji dla hotelarzy :( a przy pisaniu takiej prosby do dyr dobrze byłoby sie oprzec na jakims przepisie okealbo cke albo innej takiej instytucji :( dokładnie takie mam wrażenie-że dla dyr wazniejsze jest zapchanie godzin koleżankom germanistkom niz nasze dobro :(

edzia 

Post nr 28, Wysłany: 2010-05-17, 18:37   

Poproście jakiegoś zaufanego nauczyciela przedmiotów zawodowych, by wam udostęnił ten program. Tam znajdziecie podział na przedmioty nauczania i przy każdym Uwagi o realizacji. Ostatecznie można taki program nauczania zamówić ze strony KOWEZIU, koszt 12 lub 24 zł.

Dobrze byłoby też przejrzeć Informator o egzaminie zawodowym, tam też można znaleźć pewnie jakieś wytyczne odnośnie wymagań z języka obcego zawodowego.

[uczeń]mloda18 

Post nr 29, Wysłany: 2010-05-17, 21:26   

a nie orientujesz sie może czy cke albo oke ma w tej sprawie cos do powiedzenia/ jakies przepisy to regulują?

edzia 

Post nr 30, Wysłany: 2010-05-17, 21:30   

Jeśli coś ma do powiedzenia, to na pewno jest to w informatorze. Ale ani OKE, ani CKE narzucać nie może.

A masz Informator? Szukałaś w nim odpowiednich zapisów?

Odpowiedz do tematu