Kariera nauczycielska

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ania28
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-06, 19:12

powrot do polski

Postautor: ania28 » 2007-10-06, 19:19

witam wszystkich forumowiczow
jestem nauczycielem angielskiego, zaraz po studiach wyjechalam z Polski. Za granica udalo mi sie znalezc prace jako nauczyciel dla poloni. Planuje wyjazd do Polski i chce tam znalezc prace. Czy ktos moze mi przyblizyc obecna sytuacje anglistow w polsce(woj podkarpackie), czy mozna znalesc teraz prace, jak ma sie sytuacja szkol prywatnych.
Dziekuje i pozdrawiam
Ania

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: dushka » 2007-10-06, 19:20

Angliści są potrzebni z reguły wszędzie, nie tylko w szkole. Mnóstwo firm zatrudnia anglistów, chcąc przyciągnąć pracowników. Ale o ile firma zapłaci dobrze, to szkoła - marnie.

olap
Posty: 6
Rejestracja: 2007-10-18, 18:31

Kariera nauczycielska

Postautor: olap » 2007-10-18, 18:37

Mam pytania jak zostać nauczycielem języka angielskiego? Lepiej zrobić mgr, a potem pedagogikę, czy odwrotnie/inaczej? Co potrzebuje aby nauczać w podstawówce i gimnazjum? Czy jest taka możliwość aby uczyć polskiego i angielskiego i jak to zrobić?
Należy zrobić mgr, czy można zrobić kursy w dobrej szkole językowej np. SJO EMPIK i jakieś egzaminy międzynarodowe?
Z góry dziękuje. Chciałabym już wszystko wiedzieć przed czasem, a studia jeszcze daleko przede mną. :D
Ostatnio zmieniony 2008-10-17, 09:29 przez olap, łącznie zmieniany 1 raz.
olap

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: dushka » 2007-10-18, 18:46

A czemu nie jednocześnie pedagogikę i mgr? Przecież możesz iść do kolegium językowego, które da ci od razu uprawnienia szkolne, albo w ogóle na filologii wybrać specjalność nauczycielską.

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Marzena82 » 2007-10-18, 19:38

Myślę, że najlepiej tak jak pisze Dushka wybrać od razu Kolegium Języków Obcych, ewentualnie poszukać pedagogiki z językiem angielskim.

olap pisze:Czy jest taka możliwość aby uczyć polskiego i angielskiego i jak to zrobić?


Z tym nie ma najmniejszego problemu. Robisz studia mgr z jednego języka, a potem wybierasz podyplomówkę z drugiego języka. Wiem,że teraz uczelnie idą studentom na rękę i już na ostatnim roku wyrażają zgodę na rozpoczęcie studiów podyplomowych. Owocnego myślenia życze :D
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

olap
Posty: 6
Rejestracja: 2007-10-18, 18:31

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: olap » 2007-10-18, 19:41

Dzięki. Mam nad czym myśleć.
olap

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: daughter » 2007-10-19, 18:36

Jest też kierunek filologia polska z angielską, ze specjalnością nauczycielską- wtedy automatycznie po obronie licencjatu masz uprawnienia do nauczania obu przedmiotów, bo masz wykształcenie wyższe zawodowe z przygotowaniem pedagogicznym.

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

kilka pytań od być może przyszłego nauczyciela

Postautor: catchmeifyoucan » 2007-11-01, 19:56

co prawda jeszcze nauczycielem nie jestem (dopiero za rok ukończę liceum), ale przymierzam się do zawodu nauczyciela j, angielskiego :). I właśnie dlatego mam parę pytań (nie wiem czy wcześniej padały one na forum, mam nadzieję, że bana nie dostanę ;p) do tych bardziej doświadczonych i mniej doświadczonych nauczycieli. W jaki sposób wyglądają typowe studia anglistyczne - tzn. jakie są zajęcia, historia Anglii i Ameryki, literatura angielska i amerykańska, z języka i kultury? Czy na posadę nauczyciela ang. wystarczy co najmniej CAE i kurs pedagogiki? W jaki sposób wyglądają w trakcie studiów staże w szkołach i w jaki sposób i przez kogo jest się w trakcie nich ocenianym? Jak to jest podczas pierwszych minut, godzin, dni pracy...? Czy nowozatrudniony nauczyciel w szkole jest dobrze przyjmowany przez uczniów? hm... to tyle... ;p dzięki za odp. :)

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: renati23 » 2007-11-01, 20:01

catchmeifyoucan, zadałeś (zadałaś) bardzo wiele pytań :?
Na większość z nich otrzymasz odpowiedź czytając posty na tym forum :twisted:

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: nadia » 2007-11-02, 09:58

Aby uczyć angielskiego w szkole wystarczy Ci kurs pedagogiczny i co najmniej certyfikat CAE, jednak dobrze by było ukończyc jakies studia ( niekoniecznie anglistykę) gdyz wtedy otrzymujesz wyższe pobory. W przypadku samego certyfikatu jest to najniższa pensja.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: daughter » 2007-11-02, 10:51

Jeśli chodzi o zajęcia, to na różnych uczelniach są różne, aczkolwiek jest kilka, które muszą być. Np. PNJA- to blok przedmiotów praktycznej nauki języka angielskiego- czyli gramatyka, konwersacja, pisanie, czytanie i słuchanie. Oprócz tego rzeczy w rodzaju kultura, historia Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, tak samo z literaturą. Na pewno trafią ci się przedmioty w rodzaju gramatyki kontrastywnej , historycznej i opisowej. I oczywiście trochę językoznawstwa. Ja miałam jeszcze na studiach przedmiot, który nazywa się sprawności zintegrowane. Czyli PNJA w pigułce. I metodyka nauczania języka angielskiego.

Awatar użytkownika
ugryz
Posty: 81
Rejestracja: 2007-10-17, 00:01

Re: kilka pytań od być może przyszłego nauczyciela

Postautor: ugryz » 2007-11-02, 11:21

catchmeifyoucan pisze:co prawda jeszcze nauczycielem nie jestem (dopiero za rok ukończę liceum), ale przymierzam się do zawodu nauczyciela j, angielskiego :). I właśnie dlatego mam parę pytań (nie wiem czy wcześniej padały one na forum, mam nadzieję, że bana nie dostanę ;p) do tych bardziej doświadczonych i mniej doświadczonych nauczycieli. W jaki sposób wyglądają typowe studia anglistyczne - tzn. jakie są zajęcia, historia Anglii i Ameryki, literatura angielska i amerykańska, z języka i kultury? Czy na posadę nauczyciela ang. wystarczy co najmniej CAE i kurs pedagogiki? W jaki sposób wyglądają w trakcie studiów staże w szkołach i w jaki sposób i przez kogo jest się w trakcie nich ocenianym? Jak to jest podczas pierwszych minut, godzin, dni pracy...? Czy nowozatrudniony nauczyciel w szkole jest dobrze przyjmowany przez uczniów? hm... to tyle... ;p dzięki za odp. :)


wybierz sie do kolegium jezykowego zamiast na anglistyke. zajecia sa duzo ciekawsze, masz wiecej praktycznych przedmiotow i lepiej cie przygotowuja do zawodu nauczyciela (lit. dzieci mlodszych, metodyka, dydaktyka itp.), pozniej robisz na uniwersytecie mgr i wsio.
praktyki wygladaja roznie, zalezy od nauczyciela. na poczatku obserwujesz jego lekcje, pozniej prowadzisz sam. praktyki masz (zazwyczaj) miesiac na 2. roku i miesiac na 3. roku.
nowozatrudniony nauczyciel jest tak przyjmowany przez uczniow jak na to zasluguje, ogolnie nie jest zle. ale przez mlody wiek nie otrzymasz takiego szacunku jak przykladowo starsza osoba.

olap
Posty: 6
Rejestracja: 2007-10-18, 18:31

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: olap » 2007-12-04, 19:27

A gdzie studiowałaś/ujesz? Bo szukam, ale mam problem z odnalezieniem takiego kierunku fiologia polska z angielską ?
olap

anuska
Posty: 23
Rejestracja: 2007-11-05, 22:17

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: anuska » 2007-12-06, 10:47

To ja jeszcze zapytam :) jak zdobyc uprawnienia do nauczania jezyk angielskiego jesli sie juz jest nauczycielem ale matematyki, wystarczy jakis certyfikat miedzynarodowy? Chodzi o nauczanie w sp. Przyznaje, ze bardzo mi na tym zalezy tylko nie wiem jak sie do tego zabrac. Za kazda podpowiedz bede wdzieczna.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: renati23 » 2007-12-06, 15:58

anuska, wiem że były organizowane studia dla nauczycieli uprawniające do nauczania drugiego przedmiotu finansowane przez EFS i MEN czyli za darmo.Wiadomości były na stronach internetowych i u nas dyrekcja wywiesiła taką informacje na tablicy ogłoszeń. :wink:
Zajęcia zaczęły się w czerwcu, więc już trochę za późno - ale radzę szukać informacji na stronach najbliższych uczelni. Może będzie kolejna edycja :lol:


Wróć do „Języki obce”