lekcja pokazowa

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: lekcja pokazowa

Postautor: haLayla » 2010-06-19, 20:10

huna66, cieszę się, że Ci się udało! Trzymam kciuki i życzę powodzenia i sukcesów :)
<3

huna66
Posty: 12
Rejestracja: 2010-06-11, 23:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: lekcja pokazowa

Postautor: huna66 » 2010-06-19, 20:29

Dziękuję , Dziękuję!!!! :D Macie w tym swój udział, więc możemy się razem radować :mrgreen:

aculatraxas
Posty: 45
Rejestracja: 2010-10-09, 10:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

lekcja pokazowa

Postautor: aculatraxas » 2010-11-08, 13:23

Hej. Pisałam już, że od września zaczęłam pracę w gimnazjum i w związku z tym mam pytania... Kilka już zadałam wcześniej... a dzisiaj mam kolejne...

Chodzi mi o lekcję pokazową... Co to dokładnie jest?? O co w tym chodzi?? Słyszałam kiedyś o czymś takim ale nigdy mnie to jakoś specjalnie nie interesowało.. aż do teraz...

Jak ma wyglądać taka lekcja?? na jaki temat najlepiej ją przeprowadzić..? byłabym wdzięczna za każdą pomoc...

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: lekcja pokazowa

Postautor: Jolly Roger » 2010-11-08, 18:17

lekcja pokazowa to lekcja na której pokazujesz się innym osobom niż tylko uczniowie.

jest to normalna lekcja tylko w sali są jeszcze goście (studenci, praktykanci, inni nauczyciele, dyrekcja, wizytatorzy) Często fakt dodatkowych gości powoduje, że nie jest to jednak normalna lekcja.

A po co ta pokazowa lekcja?
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: lekcja pokazowa

Postautor: haLayla » 2010-11-08, 23:45

Ten temat może okazać się pomocny: http://www.45minut.pl/forum/topics37/le ... vt7223.htm
<3

barb01
Posty: 56
Rejestracja: 2010-04-12, 12:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język francuski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: lekcja pokazowa

Postautor: barb01 » 2010-11-09, 04:15

Jeżeli masz zapowiedzianą lekcję pokazową, na której będą inni nauczyciele lub studenci, to oprócz konspektu dobrze byłoby, żebyś przygotowała dla gości kopie ćwiczeń i / lub tekstu, które będziesz opracowywać z uczniami, żeby oni też wiedzieli o co chodzi. Lekcje pokazowe dla nauczycieli ( te nazywają się raczej lekcjami koleżeńskimi), doradcy metodycznego czy dyrektora mają na celu swego rodzaju kontrolę pracy nauczyciela, sprawdzenie jak sobie radzi, w czym można mu pomóc, ... o takich zajęciach możesz spodziewać się omówienia lekcji, a w przypadku hospitacji przez dyrekcję dobrze jest poprosić o jej omówienie, gdyż często "władza" nie mając pojęcia o języku i metodyce nauczania j. obcych wypisuje w dokumentacji nauczyciela zarzuty wyssane z palca, które mogą zaszkodzić nauczycielowi, na przykład: "pani podpowiada uczniom w czasie ich odpowiedzi" - pani tylko podpowiedziała rodzajnik lub przyimek, nad którym zastanawiał się uczeń, żeby jego wypowiedź była poprawna i płynna, lub "a czemu w klasie jest taki harmider, jak oni pracują?" - a bo oni przygotowywali właśnie dialogi lub pracowali nad projektem, więc jak mają to robić, na migi?:) Poza tym, postaraj się, aby uczniowie byli aktywni, dużo mówili, żeby zajęcia nie ograniczały się tylko do pracy w podręcznikiem czy zeszytem ćwiczeń, zrób ciekawą rozgrzewkę językową, uatrakcyjnij lekcję jakimiś pomocami dydaktycznymi, jeżeli wprowadzasz słownictwo to obrazki, przedmioty,..., może jakaś gra językowa? Możesz na przykład w małej grupie zrobić zawody z liczebnikami: uczniowie stoją w 2 rzędach, jeden za drugi (2 drużyny), na tablicy wypisujesz liczebniki cyframi, porozrzucane, nie po kolei. Każda grupa ma inny kolor kredy. Ty mówisz liczebnik a uczniowie mają go zakreślić na tablicy (po 1 uczniu z każdego rzędu), następny liczebnik zakreślają następni uczniowie-nie wiem czy jasno to tłumacze :) Wygrywa grupa, która ma najwięcej zakreśleń w kolorze swojej kredy.
Barbara Lewińska

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: lekcja pokazowa

Postautor: arsandra » 2010-11-11, 10:40

U mnie nie funkcjonuje tzw. "lekcja pokazowa" - coś takiego miałam na studiach, gdy po praktykach na ostatniej(lub pod koniec:)) lekcji gościł ktoś z uczelni...obesrwował lekcję i oceniał. W szkole miałam tzw. hospitację - zaprosiłam Panią Dyrektor na lekcję, również obserwowała, a potem omówiła:) Na szczęście nie miała zastrzeżeń i bardzo jej się podobało:) W najbliższym czasie zaproszę również moją opiekunkę stażu na lekcję:)

amberino
Posty: 20
Rejestracja: 2010-07-26, 17:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Pomoc w doborze materiałów do lekcji pokazowej

Postautor: amberino » 2011-04-03, 07:25

Witam,

za niedługi czas, czeka mnie dość stresujące zadanie. Czeka mnie wystąpienie przed metodykiem. Stąd wielka prośba do Was.
Czy posiadacie jakieś ciekawe materiały o plotkowaniu, dla grupy docelowej na poziomie B2?
Jakiś listening mile widziany.
Wyszukałam bardzo fajną grę na speaking, w której w naturalny sposób będą ćwiczyć konstrukcje Quazi Passive, do tego mam ćwiczonko ze słownictwem na homonimy, które często prowadzą do złej interpretacji + jakieś dowcipy typu:
-Have you ever hunted bear?
- No, I always hunt with my clothes on
:roll: :wink:
Do tego towarzystwa potrzebuję jakiegoś listeningu. Ktoś ma może na oku jakąś książkę?
Wszelkie pomysły mile widziane. Co jeszcze mogę zrobić?
Dodam, że Pani mnie oceniająca kładzie nacisk na interakcje (w grupach, parach itd itp).
Może w sumie daruję sobie innych komentarzy o jej preferencjach, gdyż zawsze może zasiadać tu na forum ;D :oops: Wszystko ma obejść się gładko, z uśmiechem na ustach, śmiesznie i ciekawie bez gramatyki przedstawionej w sposób wykładowy.
Proszę pomóżcie!

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: lekcja pokazowa

Postautor: upieczona.anglistk » 2011-04-08, 14:44

widzę, że w ogóle masz bardzo ciekawe materiały. może mogłabyś się podzielić tymi materiałami, które już masz? mogłabym przeprowadzić taką lekcję np. na korkach. zapraszam na maila liwka0@o2.pl


Wróć do „Języki obce”