Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: malgala
2012-09-19, 14:44
Liceum uzupełniające dla dorosłych
Autor Wiadomość
Łapucapu 

Przedmiot nauczania: Język angielski
Post nr 1, Wysłany: 2010-08-19, 21:08   Liceum uzupełniające dla dorosłych

Chciałam się poradzić bardziej doświadczonych nauczycieli: jaki podręcznik można wybrać do angielskiego w liceum uzupełniającym (wieczorowym)? Nigdzie nie mogę znaleźć przepisów - czy w LO uzupełniającym mogą być te same podręczniki co w technikum i/lub liceum?

Na stronie poświęconej nowej podstawie znalazłam tylko jeden tytuł podręcznika dopuszczonego do LO uzupełniającego (swoją drogą do innych typów szkół też jest mało) czy na tej stronie http://www.reformaprogram...owepodreczniki/ nie są zaktualizowane dopuszczenia wszystkich podręczników?

anni 

Przedmiot nauczania: Język angielski, język polski, oligofrenopedagog
Post nr 2, Wysłany: 2010-08-20, 05:44   

Witam,
Wszystko zależy od poziomu grupy, którą będziesz uczyć. Ja pracuję w liceum zaocznym uzupełniającym i tam...cóż większa połowa to osoby starsze, które kończyły szkoły zawodowe w czasach, gdy jeszcze rosyjski "był na topie". Owszem dla formalności wpisuję w dzienniku podręcznik i nr dop.( w moim przypadku jest to stary "Enterprise"), ale tak naprawdę bazuję na kserówkach, bo niejednokrotnie muszę zaczynać wszystko od początku, a i tak nie jest im łatwo.

renati23 
Administracja

Przedmiot nauczania: przedsiębiorczość
Post nr 3, Wysłany: 2010-08-20, 18:55   

Łapucapu napisał/a:
czy w LO uzupełniającym mogą być te same podręczniki co w technikum i/lub liceum?

Nie podam ci podstaw prawnych, ale skoro uczniowie liceum uzupełniającego kończą szkołę i potem mogą przystąpić do matury to muszą opanować te same zagadnienia co uczniowie szkoły dziennej

Łapucapu 

Przedmiot nauczania: Język angielski
Post nr 4, Wysłany: 2010-08-20, 20:22   

Dzięki za odpowiedzi.

anni,
tak wiem, że realia czasem mają niewiele wspólnego z teorią, tylko się zastaniwam nad tą "teorią" ;-) tzn. czy mogę podać podręcznik, który nie jest wymieniony wśród dopuszczonych przez MEN (nie ma go na w/w stronie) dla LO uzupełniającego.

renati23,
Dokładnie, to jest logiczne i też tak pomyślałam. Jednak kiedy znalazłam na w/w stronie MEN osobne działy dla podręczników do LO, do Technikum i do LO uzupełniającego zaczęłam się zastanawiać. Część tytułów się powiela, jednak nie wszystkie i stąd moje wątpliwości.

Pecet 

Przedmiot nauczania: HISTORIA
Post nr 5, Wysłany: 2012-09-18, 10:44   

Dobrze, że jest taki temat na forum. Kilka dni temu dostałem pracę w LO uzupełniającym dla dorosłych i teraz głowię się nad rozkładem materiału. Rozumiem, że uczniowie w tego typu placówkach muszą przez dwa lata, na zjazdach sobotnio-niedzielnych przerobić ten sam program co młodzież liceum/technikum przez 3-4 lata edukacji? Jest to w ogóle możliwe i wykonalne? Osoby mające styczność z tego typami szkół proszone są o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem.

vuem 

Post nr 6, Wysłany: 2012-09-18, 15:26   

Uczysz historii, czy języka obcego? ;)

Stąd może brak odpowiedzi...

Pecet 

Post nr 7, Wysłany: 2012-09-18, 17:21   

Cytat:
Uczysz historii, czy języka obcego? ;)

Stąd może brak odpowiedzi...

Nie zauważyłem, że ten temat znajduje się w dziale języków obcych. Będę oczywiście nauczał historii i WOS-u, ale na razie jestem jak dziecko we mgle i zastanawiam się, z której strony to wszystko ugryźć.

Pecet 

Post nr 8, Wysłany: 2012-09-18, 18:59   Nauczanie historii i WOS-u w szkołach dla dorosłych

Zakładam nowy temat, tym razem w odpowiednim dziale. Kilka dni temu dostałem pracę w LO uzupełniającym dla dorosłych, jako nauczyciel WOS-u i historii, teraz głowię się nad rozkładem materiału. Rozumiem, że uczniowie w tego typu placówkach muszą przez dwa lata, na zjazdach sobotnio-niedzielnych przerobić ten sam program co młodzież liceum/technikum przez 3-4 lata edukacji? Jest to w ogóle możliwe i wykonalne? Osoby mające styczność z tego typami szkół proszone są o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem.

ewejul 

Przedmiot nauczania: Język polski
Post nr 9, Wysłany: 2012-09-19, 13:46   

Ja, co prawda uczę polskiego, ale właśnie w uzupełniającym LO dla dorosłych. Dobrze rozumiesz zasadę działania w tym typie szkoły, masz dużo mniej godzin, ale materiał taki sam. Zwykle stosuję metodę wykładu, ponieważ nie ma czasu na swobodną wymianę myśli ze słuchaczami. Omówienie całego materiału jest wykonalne, ale bardzo pobieżne.

malgala 
Administracja
matematyk-optymista

Przedmiot nauczania: matematyka
Post nr 10, Wysłany: 2012-09-19, 16:01   

Pecet napisał/a:
Zakładam nowy temat, tym razem w odpowiednim dziale.

Niepotrzebnie, bo tamten już tu przeniosłam.
Teraz oba połączyć muszę.

Odpowiedz do tematu