program Leonardo da Vinci- szukam osób z doświadczeniem

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

małpamarta
Posty: 46
Rejestracja: 2009-05-31, 11:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

program Leonardo da Vinci- szukam osób z doświadczeniem

Postautor: małpamarta » 2012-12-13, 17:18

Witam

Uczę w Zespole Szkół kształcących w różnych zawodach m.in. fryzjerstwo, hotelarstwo, turystyka, gastronomia, itd. W tym roku Dyrektor bardzo zapalił się do pomysłu praktyk zagranicznych dla naszych uczniów i chciałby abyśmy zorganizowali coś takiego w ramach programu unijnego Leonardo da Vinci. Czy ma ktoś doświadczenie w organizowaniu takich praktyk / staży w swojej szkole?
Zaczęłam czytać informacje na oficjalnej stronie ale relacja i rady kogoś kto tego dokonał bardzo by się przydała przed kolejną rundą kwalifikacyjną... :)

pozdr.
Nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem...

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program Leonardo da Vinci- szukam osób z doświadczeniem

Postautor: tecumseh » 2012-12-16, 19:24

Ja w tym roku jestem w jednej szkole w zespole realizującym projekt w ramach Leonardo.
Wiele ci nie pomogę, bo całość projektu przygotowywała dyrekcja.
ja tylko byłem współodpowiedzialny za program tzw. przygotowania kulturowego i językowego oraz kosztorys tegoż przed wyjazdami uczniów do Niemiec.

ogólnie fajna sprawa, ale w samym napisaniu projektu nie umiem pomóc
P.S. A szkoła moja dopiero została wybrana przy 3-m podejściu.

małpamarta
Posty: 46
Rejestracja: 2009-05-31, 11:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program Leonardo da Vinci- szukam osób z doświadczeniem

Postautor: małpamarta » 2012-12-17, 22:34

tecumseh pisze:ja tylko byłem współodpowiedzialny za program tzw. przygotowania kulturowego i językowego oraz kosztorys tegoż przed wyjazdami uczniów do Niemiec.


I to już dużo! Co należy wziąć pod uwagę planując takie przygotowanie? Wyobrażam sobie lekcje typowo językowe ale kulturalne? Czy można z góry założyć, że takie przygotowanie będzie przeprowadzone przez nauczycieli ze szkoły czy należy rozpisać przetarg lub coś w tym stylu?
Aha, czy korzystaliście z pomocy agencji/firmy organizującej staże czy sami wszystkim się zajęliście od początku do końca?Bo znalazłam w bazie danych na stronie Leonardo firmę z UK, która trudni się organizacją takich przedsięwzięć.

Z góry dziękuję za odpowiedź - szczerze mówiąc póki co wygląda to wszystko na skomplikowaną akcję :)
Nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem...

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program Leonardo da Vinci- szukam osób z doświadczeniem

Postautor: tecumseh » 2012-12-21, 19:55

Odpowiadam, przepraszam, że tak późno, ale zapracowanym był.
Przygotowanie językowe to wiadomo - język zawodowy (bo praktyki w danym zawodzie) opraz język dotyczący komunikacji w codziennych sytuacjach, pewnie zależy jeszcze od poziomu uczniów dużo, my np. z zawodówek mieliśmy uczniów nie uczących się w ogóle niemieckiego.

Trzeba ustalić liczbę godzin (u nas niestety było symbolicznie i niewiele).
Kulturowe to tak normalne zajęcia tylko niestety kilka godzin) plus wycieczki (w programie wizyta na uczelni, w Goethe Institut, w restauracjach niemieckich, w muzeum), to było teraz jesienią, na wiosnę pewnie plan lekko zmodyfikuje się, ale w programie na pewno były wycieczki.
Spoktaknie z nativem.
Spotkania i zajęcia z psychologiem uwzględniliśmy (a propos integracji w grupie, nowych wyzwań itd)

Co do przetargów, nie znam się, wiem, że na takie rzeczy jak np. autokar, restauracja itd chyba musi być rozpisany.
Co do firmy, nie wiem też, chyba nie korzystaliśmy, acz na miejscu w ośrodku w Niemczech oczywiście są osoby do współpracy, ale to chyba nie o to ci chodzi.
skomplikowane jest, ale chyba nie aż tak bardzo, bo szkoły niektóre uczestniczą już kilkanaście razy.
Ta, w której ja pracuję w tym roku debiutuje z Leonardo, acz już dyrekcja szykuje na kolejny rok dla kolejnego zawodu prohjekt.
Podobno (w porównaniu do innego projektu, który w szkole odbywał się przez 2 lata) LDV nie jest aż taki skomplikowany.
Mam nadzieję, że pomogłem.

pzdr

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program Leonardo da Vinci- szukam osób z doświadczeniem

Postautor: tecumseh » 2012-12-21, 20:01

P.S.

Jeśli jesteś zainteresowana, to mogę na priv wysłać link do strony projektu (jak to wygląda i co robimy)

małpamarta
Posty: 46
Rejestracja: 2009-05-31, 11:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program Leonardo da Vinci- szukam osób z doświadczeniem

Postautor: małpamarta » 2012-12-28, 11:33

Dzięki za informacje!
Jeśli link do projektu nadal aktualny to poproszę :)
My mieliśmy ostatnią wymianę ze szkołą z Belgii lata temu więc teraz zaczynamy jakby 'od zera' bo przecież są inne wymagania i warunki. Przede wszystkim próbuję się zorientować w tym co można w ramach takiej działalności zrobić i nad czym należy się zastanowić. Twoje informacje na pewno się przydadzą.
Jeszcze raz dziękuję i życzę powodzenia z Leonardo.

pozdr.
Nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem...

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program Leonardo da Vinci- szukam osób z doświadczeniem

Postautor: tecumseh » 2013-01-08, 20:33

Link do strony szkoły (na niej jest link do projektu progranm mobilności i to jest właśnie to)

http://www.zstio.pl/

P.S. Z tego co wiem wnioski są przyjmowane do końca stycznia, więc w tym roku czasu już nie masz dużo.
Ja bardziej szczegółowo pomóc nie umiem, bo projekt pisała dyrekcja, ja tylko fragmenty, o których ci już wpomniałem.

P.P.S. Sorry za opóxnienia w komentarzu, ale zapomniał żem zupełnie.

małpamarta
Posty: 46
Rejestracja: 2009-05-31, 11:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: program Leonardo da Vinci- szukam osób z doświadczeniem

Postautor: małpamarta » 2013-01-10, 21:07

Wielkie dzięki za link!

Jeśli chodzi o termin to wiemy, że w tym roku nie damy już rady, dyrektor na szczęście przyjął to spokojnie;) Będziemy się szykować na następny rok - mam nadzieję, że wiele się nie zmieni (wiem, że kończy się program z lat 2007-13) i, że do tego czasu będziemy mieć przynajmniej ogólny zarys tego co chcemy zrealizować.

Pozdr.
Nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem...


Wróć do „Języki obce”