uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marcin3k_
Posty: 13
Rejestracja: 2008-06-24, 11:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: marcin3k_ » 2008-06-24, 11:21

Witam,
Od października chciałbym rozpocząć zaoczne studia uzupełniające magisterskie(anglistyka) i tutaj moje pytanie jaka uczelnie mi polecacie(teren Krakowa, Katowic) i czy trudno jest się tam dostać/utrzymać??
Ostatnio zmieniony 2010-04-06, 09:52 przez marcin3k_, łącznie zmieniany 1 raz.

Krulik
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-06, 00:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: Krulik » 2008-06-25, 22:03

Jestem właśnie na takich studiach ale we Wrocławiu, nie wiem czy to coś Ci pomoże.
Z dostaniem się nie było większych kłopotów, gorzej jest teraz, miałam nadzieję, że jak zapłacę to mgr łatwiej mi przyjdzie ale niestety trzeba się przyłożyć i to w niektórych przypadkach ostro.
Powiem tak, mi się szkoła podoba i polecam ale znam też takich co się bardzo do niej zniechęcili. Po pierwszym semestrze to odpadła połowa z mojej grupy i w innych jest podobnie.

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

uniwersytet szczecinski filologia germanska

Postautor: lieblingin » 2008-09-01, 16:50

bardzo prosze o informacje na temat s, niestacjonarnych II stopnia, dzis dostalam informacje,ze pojutrze mam rozmowe kwalifikacyjna ;/ i sie zdeka zdenerwowalam
moze ktos mi opowie jak wyglada ta rozmowa i o co pytaja? czy jest to jak PNJN ? i jak tam sie studiuje?

Margoo
Posty: 16
Rejestracja: 2008-04-04, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: Margoo » 2008-09-01, 17:23

Z tego co słyszałam, zadają pytania dot. ew.Twojej pracy licencjackiej i coś z historii literatury. Ale sama tego nie sprawdzałam.

monizonik
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-05, 15:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: monizonik » 2008-09-05, 15:31

:o) Deczko po fakcie zauważyłam posta, mam nadzieje, że rozmowa nie była bardzo stresująca. Jestem tegoroczną absolwentką i mogę tą uczelnię tylko odradzić. Przede wszystkim: trzy semestry robi się NIC. Wykładowcy obudzili się w czwartym semestrze, który ma być przecież poświęcony na pisanie pracy mgr! A tutaj - jak nie przygotowanie artykułu, to referatu. Jak nie przygotowanie prezentacji, to 15 kartek ćwiczeń gramatycznych... A na końcu dwa egzaminy, na których 1/3 grupy poległa.
Promotorzy? Niestety trzeba wybrać już na pierwszych zajęciach promotora, który będzie prowadził Cię już do końca. Mamy dwa działy do wybrania: literatura lub językoznawstwo. Ja wybrałam językoznawstwo i prof. Mecnera. Powiem szczerze, średnio byłam zadowolona z wyboru. Profesor nie pomagał w pisaniu pracy, zatwierdzał rozdział za rozdziałem, a dwa zjazdy przed ostatecznym oddaniem pracy potrafił się rozmyślić - i przemieszać cały plan pracy. Ale inni promotorzy nie są wiele lepsi... Prof. Hartmann (literatura) dopuściła po wielu wylanych łzach studenckich DWIE osoby do obrony. Prof. Lipczuk (językoznawstwo) chyba też dwie. Czwarty profesor, Watrak, już nie pełni roli promotora, za to jest dr. Mazurkiewicz, która zawsze wydawała mi się czepialska i nieprzyjemna. Jako promotor - nie mam pojęcia jak funkcjonuje :| ;)
Jednym słowem trzeba mieć mocne nerwy aby skończyć germanistykę w Szczecinie.
Tak, ja wyboru swojego żałuję...
W razie pytań - pytaj, chętnie odpowiem, a i materiałami posłużę, jakie mi jeszcze zostały!
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: nadia » 2008-09-05, 18:27

Tak czytam tego ostatniego posta i oczom nie wierzę.... Z całym szacunkiem, ale czy nie uważasz,że na forum publicznym obowiązuje jakaś ochrona danych osobowych? Może powinnaś się zastanowić czy można podawać czyjeś nazwiska, bo ktoś po prostu może Cię nawet oskarżyć!
Takie informacje powinnaś podać w prywatnej wiadomości do zainteresowanej osoby.

monizonik
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-05, 15:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: monizonik » 2008-09-05, 19:16

Nie wydaje mi się, że nazwiska profesorów wykładających na państwowym uniwersytecie objęte są jakąś szczególną tajemnicą. Można przeczytać je również na stronach uczelni. Podałam je, wraz z moim (subiektywnym) opisem (lecz przecież bez podania kontaktów, które PODLEGAJĄ ustawie o ochronie danych osobowych), gdyż dla mnie było szokiem wybierać promotora, z którym mam dwa lata współpracować, a nie wiem o nim kompletnie nic.
Wydaje mi się, iż fora są odpowiednim miejscem do szukania takich właśnie, subiektywnych informacji. Istnieją w końcu po to, aby wymieniać się spostrzeżeniami. A obiektywne informacje można znaleźć na oficjalnych stronach uczelni. Ale... czy są one obiektywne?
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: malgala » 2008-09-05, 19:20

nadia pisze:Może powinnaś się zastanowić czy można podawać czyjeś nazwiska, bo ktoś po prostu może Cię nawet oskarżyć!

A ja bym się nie zdziwiła gdyby tak się stało. I nie chodzi tu o samo podanie nazwisk. Dokonałaś publicznej krytyki tych osób.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: nadia » 2008-09-05, 20:03

No właśnie, ja też bym się nie zdziwiła.Owszem fora są od wymiany spostrzeżeń, ale nie od publicznej krytyki wraz z podawaniem czyichś nazwisk.

Margoo
Posty: 16
Rejestracja: 2008-04-04, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: Margoo » 2008-09-05, 20:25

Szczerze mówiąc [b]monizonik[b] nikogo nie obraziła, nie obrzuciła inwektywami, co ma miejsce czasem nawet w stosunku do wyższych rangą osób w państwie i nie ma żadnych konsekwencji. Koleżanka pokusiła się o ostrą krytykę świadomie i dobrze. Bo mieszkając na tych terenach i znając sporo osób studiujących na tej uczelni, naprawdę słyszy się wiele słów krytyki, ba, nawet nie zdarzyło mi się słyszeć tzw. dobrego słowa. Poza tym nazwisko i imię nie podlega ochronie danych osobowych (to bardzo szerokie pojęcie), tym bardziej, że, jak już wspomniała autorka burzliwego postu, są one podane do publicznej wiadomości. wyraźnie widać, że dziewczyna jest rozgoryczona a chyba nie takie uczucia powinny towarzyszyć przy odbiorze dyplomu. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: lieblingin » 2008-09-09, 19:23

a ja wlasnie dzis dowiedzialam sie, ze przyjeto mnie na studia... :)dam rade
monizonik, bardzo dziękuje za to co napisałaś, szukałam forum germanistyki US ale takie nie istnieje... chyba, wiec to, co napisalas przyda mi sie na pewno

rozmowa stresujaca nie byla.... chociaz bardziej przygotowalam sie z literatury a zapytano mnie z językoznawstwa :lol:
moze zrobmy tak... jezli bede miala jakies pytanie to napisze na mejla albo wiadomosc prywatna :)

monizonik
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-05, 15:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: monizonik » 2008-09-09, 19:27

Gratuluję, trzymam kciuki za mgr i służę informacjami, kserówkami i co tam jeszcze mam...
Tylko na priv proszę ;)

mkiki
Posty: 2
Rejestracja: 2008-11-14, 12:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Licencjat z pedagogiki nieważny

Postautor: mkiki » 2008-11-14, 12:59

Witam serdecznie wszystkich nauczycieli i nie tylko. Chciałam poruszyć dość ważny temat. Otóż podobno ukończone na Wyższej Szkole Humanistycznej w Szczecinie licecjackie studia o kierunku pedagogika nie są ważne. Podobno nie dają przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli pracujących w szkołach. Wiem, że ogromna liczba nauczycieli z województwa zachodnipomorskiego studiowała na w/w uczelni i pokończyli pedagogikę o różnych specjalnościach. Może ktoś wie coś wiecej na ten temat, bo próbowałam dowiedzieć się u samego żródła czyli zadzwoniłąm do danej uczelni i niestety nie potrafili udzielić mi informacji na temat czy to daje przygotowanie pedagogiczne czy nie.
Pozdrawiam

Krulik
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-06, 00:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: Krulik » 2008-11-16, 23:40

A skąd o tym wiesz?
I dlaczego nie potrafią o tym nic powiedzieć? przecież na jakiejś podstawie wydawali licencjaty.

mkiki
Posty: 2
Rejestracja: 2008-11-14, 12:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: uczelnie kształcące nauczycieli j. obcych

Postautor: mkiki » 2008-11-17, 10:08

Ci którzy realizowali licencjat z pedagogiki w latach 1997 - 2002 nie posiadają przygotowania pedagogicznego. W programie studiów w tym okresie odbyło się zbyt mało godzin z teorii i zbyt mało godzin z praktyki pedagogicznej. Wiem o tym od koleżanki która robiąc awans zawodowy na nauczyciela mianowanego została cofnięta do stażysty przez Kuratorium z powodu braku w/w godzin. Nie wiem dlaczego uczelnia w taki sposób działała. Być może na tamten czas to co było w programie wystarczało i było zgodne z wymogami Ministerstwa. Obecne zmiany o kwalifikacjach wprowadzone od 2004 roku powodują, że takiego przygotowania pedagogicznego nauczyciele nie posiadają jeśli mają licencjat uzyskany w tamtych latach. Niby prawo nie działa wstecz, ale w oświacie wszystko jest możliwe.
Pozdrawiam


Wróć do „Języki obce”