Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Uczeń z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym
Autor Wiadomość
John22 

Przedmiot nauczania: Język angielski
Post nr 1, Wysłany: 2012-09-01, 16:28   Uczeń z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym

Mam takie pytanie, czy uczeń z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym ma obowiązek uczęszczać na lekcje języka angielskiego? Z tego co mi wiadomo to może być zwolniony ale chciałbym się upewnić. I druga kwestia, gdzie ja mogę ewentualnie znaleźć program pod takiego ucznia?

dora8201 

Post nr 2, Wysłany: 2012-09-02, 17:45   

uczeń z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym może zostać zwolniony z nauki języków obcych - kształcenie specjalne dla dzieci umiarkowanie upośledzonych to szkoła życia - programu dla takich uczniów nie wiem czy znajdziesz bo to jest bardzo mocno zindywidualizowane i dopasowane do danego dziecka - jednego możesz uczyć liter a inne trzeba nauczyć podstaw higieny osobistej (mycia rąk, buzi) układania prostych układanek itd... wszystko zależy od tego jak to dziecko, poza swoim upośledzeniem, funkcjonuje - emocjonalne, społecznie itd...

carina22 

Post nr 3, Wysłany: 2012-09-02, 17:54   

Ja będę miała w klasie integracyjnej 2 uczniów z upośledzeniem w stopniu lekkim. Muszę dla nich dostosować program. Jeszcze nie wiem jak się za to zabrać, ale mam otrzymać pomoc od pedagoga wspierającego. To moje pierwsze zetknięcie z klasą integracyjną i jestem tym trochę zestresowana, bo nie wiem co mnie czeka.

dora8201 

Post nr 4, Wysłany: 2012-09-02, 18:17   

uczniowie upośledzeni w stopniu lekkim to inna bajka niż umiarkowani i znaczni - Uczniowie lekko upośledzeni zdają egzaminy gimnazjalne czy sprawdziany szóstoklasisty więc mają podstawę programową określoną (przepraszam, szczegółów nie podaje bo nie pracuje w szkole tylko w poradni), mogą korzystać podczas zajęć z podręczników tych samych co cała klasa ale mogą mieć inne (dostosowane). W tym drugim wypadku łatwiej dostosowywać, w pierwszym trudniej. Czasem niestety (oczywiście nie w każdej szkole) uczniowie upośledzeni umysłowo w stopniu lekkim w szkole masowej realizują praktycznie tą samą podstawę programową tylko zawsze zdają do następnej klasy... i mają inny arkusz egzaminacyjny na koniec szkoły.

Andulencja 

Post nr 5, Wysłany: 2012-09-02, 18:44   

Uczniowie z up.w st. lekkim realizują tą samą podstawę programową co uczniowie w normie intelektualnej.

U mnie pracujemy z tym samym podręcznikiem. Kiedyś próbowałam ze specjalnymi z WSiPu, ale w szkole masowej to się nie sprawdza. Podstawa jest ta sama, plan pracy trn sam, tylko wymagania inne.

carina22 

Post nr 6, Wysłany: 2012-09-02, 18:58   

Ja właśnie mam pracować z tego samego podręcznika co z resztą klasy, tylko wymagania muszę zmienić i napisać program na rok.

dora8201 

Post nr 7, Wysłany: 2012-09-02, 19:10   

carina22, u nas na badaniach arkusz dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim różni się tym, że jak np mają odmienić rzeczownik przez przypadki to przy każdym mają podane pytania, uczniowie w normie mają np napisać charakterystykę przyjaciela a w arkuszu dla up. są w ramce kluczowe hasła podane, jeśli mają zdania przekształcać na złożone to mają zawsze przykład (uczniowie w normie nie) i tego typu dostosowania mają

Andulencja 

Post nr 8, Wysłany: 2012-09-03, 17:00   

carina22, program, czy plan?

carina22 

Post nr 9, Wysłany: 2012-09-03, 18:15   

Podobno program, ale jutro dopiero porozmawiam o szczególach i jak to konkretnie ma wyglądać. Jutro też moja pierwsza lekcja w klasie integracyjnej i ciekawa jestem jak to zadziała...

Sylwiakkk 

Post nr 10, Wysłany: 2013-09-16, 16:19   

Hej,

od tego tygodnia będę nauczac dziewczynkę z upośledzeniem , stopien umiarkowany - jest w klasie 5 , ale jest starsza od tych dzieci o rok.

Ma ktoś doswiadczenie? plan rozkladu tj reszta klasy tylko okrojony?jakas ksiązka czy materiały? Dodam, że ta dziewczynka nie bardzo zna literki i cyferki. Więc w grę nie wchodzi pisanie, jedynie poprawianie po sladach chyba. Do tej pory siedziała na lekcjach i od nauczycieli dostawała jakies zadania do kolorowania, po sladach itp, zeby poprostu cos robic.

Odpowiedz do tematu