Jakie prace pisemne zadawać w liceum?

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

sloneczna
Posty: 20
Rejestracja: 2010-12-18, 15:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Jakie prace pisemne zadawać w liceum?

Postautor: sloneczna » 2011-02-17, 18:59

Niedawno zaczęłam uczyć w liceum i mam spory problem z pracami pisemnymi. Nie wiem, jakie zadawać prace w pierwszej i drugiej klasie (w trzeciej rozwiązujemy po prostu arkusze maturalne), jak przygotowywać ich stopniowo do nowej matury. Bardzo proszę o pomoc doświadczonych bardziej ode mnie polonistów.
Jakie zadawać prace pisemne w pierwszej i drugiej klasie liceum? Eseje? Interpretacje? Rozprawki? Analizy? Felietony? Artykuły? Recenzje? Co jeszcze?
Czy korzystać ze "ściąg" z podręcznika w dziale "Do matury krok po kroku" i zadawać im to do pisania w domu? (Korzystam z "Przeszłość to dziś")
Jak często zadawać takie prace? Wiem, że najważniejsza jest regularność. Raz na tydzień? Na dwa tygodnie?
Jak przygotowywać do czytania ze zrozumieniem? Rozwiązywać z nimi arkusze na lekcjach? Zadawać do domu? Wszak na lekcjach nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu...
Jakie robić prace klasowe - korzystać z arkuszy i dawać im tematy a arkuszy, czy czasami dać im twórczą pracę do napisania? A może twórczą lepiej im dać do napisania w domu?

Będę wdzięczna za każde wskazówki. Przepracowałam kilka tygodni i uświadomiłam sobie, że różnie jest z tymi pisemnymi pracami...

Wróć do „Przedmioty humanistyczne”

cron